Deyim Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– İnsanlar neden deyim kulla
nır?
– Deyim nedir?
– Deyimler neden bazen kafa karıştırıcıdır?

https://www.youtube.com/watch?v=Ls5Ew9PJcO8&feature=emb_logo

Hiç kimse size “sana bir şey anlatmaktan dilimde tüy bitti” dedi mi? Ağzını bıçak açmıyora ne dersin? Daha önce “ateş püskürmek” (aşırı derecede kızmak) sözünü duydunuz mu? Tüm bu sözlerin ortak noktası nedir? Elbette hepsi deyim!

Deyim nedir?

Mecazi bir dildirler. İfadenin ne anlama geldiğini idrak etmek için o deyimdeki kelimelere güvenemezsiniz. Bunun nedeni, tek tek kelimelerin gerçek anlamlarından farklı bir anlama sahip olmalarıdır.

Başka bir deyişle, deyimi oluşturan kelimelerin anlamlarından bir deyimin anlamını çıkaramazsınız. Bu nedenle, deyimler kelimenin tam anlamıyla alınmamalıdır.

Bir örneğe bakalım. Birisi bardaktan boşalırcasına yağmur yağdığını söylediğinde, bu gökten birisinin bardaktan yağmur boşalttığı anlamına gelmez. Bu bir deyimdir! İfade, çok şiddetli yağmur yağdığı anlamına geliyor.

Hiç merak ettiniz mi...- İnsanlar neden deyimleri kullanır?- Deyim nedir?- Deyimler neden bazen kafa karıştırıcıdır?

|| Tavsiye Bağlantı: Alfabeyi kim icat etti?

Aynı şekilde, etekleri zil çalmak; gerçekten eteğine zil takıp çalma anlamını içermez. Bu, çok mutlu olduğunuz anlamına gelir. Pabucu dama atılmak deyimine ne dersiniz? Bu basitçe, birisinin önemini kaybetmesi anlamına gelir.

İnsanlar neden deyimleri kullanır?

Deyimler dünyadaki tüm dillerde ve kültürlerde bulunabilir. Türkçe’de deyimler sıklıkla kullanılır. Bu, yabancılar için Türkçe öğrenmeyi çok daha zor hale getirebilir çünkü size bir cümlenin ne anlama geldiğini söylemek için her zaman bir kelimenin tanımına güvenemezsiniz. Deyimleri anlamak için bağlam içinde kullanıldıklarını duymanız gerekir. Birinin anlamadığınız bir deyim kullandığını duyarsanız, ona ne anlama geldiğini sorun. Bu şekilde, bir dahaki sefere duyduğunuzda ifadeyi daha iyi anlayabilirsiniz.

Dil uzmanları, deyimlerin sadece eğlence amaçlı olmadığını keşfettiler. İletişim kurma şeklimizin önemli bir parçasıdırlar. Bazı uzmanlar, insanların ortak kelime dağarcığındaki kelimeleri kullandıkları kadar çok deyime sahip olabileceğini öne sürüyor.

Hiç merak ettiniz mi...- İnsanlar neden deyimleri kullanır?- Deyim nedir?- Deyimler neden bazen kafa karıştırıcıdır?

|| Tavsiye Bağlantı: Argo Nedir?

Deyimler neden bazen kafa karıştırıcıdır?

Deyimlerin tuhaf göründüğünü mü düşünüyorsunuz? Sonuçta, neden bu cümleleri oluşturan kelimelerin gerçek anlamlarından farklı anlamlara sahip bu kadar çok kelime öbeği kullanalım? Bazı uzmanlar, bunun, insanların yalnızca gerçek ve mantıksal bir temelde işlev görmesinin amaçlanmadığı gerçeğinin güçlü bir kanıtı olduğunu öne sürüyorlar.

Bunun yerine, dilimiz, olduğumuz karmaşık varlıkları yansıtır. Yalnızca gerçek, mantıklı kelimeler ve ifadeler kullanmak yerine, kelime resimlerini boyayan ve mizahi zihinsel imgeler yaratan ifadeler kullanmayı seçiyoruz. Bu şekilde, dillerimiz ve iletişimlerimiz daha zengin ve daha sağlam hale gelir.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir