Depresyondan Nasıl Kurtulunur?

0
(0)

Depresyon, tıpkı soğuk algınlığı veya grip kadar gerçek klinik bir durumdur. Birinin depresyonu olup olmadığını veya kötü bir hüzün vakası olup olmadığını anlamanın anahtarı, duyguların veya semptomların ciddiyetini ve sıklığını bilmektir. Depresyon tedavisi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir, ancak diğerlerinden daha sık işe yarayan bazı yaklaşımlar vardır. Doğru tedavilerle depresyon belirtilerini en aza indirebilir ve depresyonun yaşam kaliteniz üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz.

Depresyonu Teşhis Etmek

2 hafta boyunca her gün nasıl hissettiğinizi takip edin 

Üzüntü hissi gibi depresif bir ruh haliniz varsa ve daha önce zevkli olan şeylere olan ilginizi veya zevkinizi yitirdiyseniz, depresyonda olabilirsiniz. Bu semptomlar en az 2 hafta boyunca günün çoğunda ve hemen hemen her gün mevcut olmalıdır.

 • Bu semptomlar 2 hafta veya daha uzun sürebilir ve durup tekrar geri gelebilir. Bunlara “tekrarlayan bölümler” denir. Bu durumda semptomlar “kötü bir gün” den daha fazlasıdır. Bir kişinin sosyal olarak veya işinde çalışma şeklini etkileyen ciddi ruh hali değişimleridir. Okula gitmeyi veya işe gitmeyi bırakmış olabilirsiniz. Benzer şekilde, bu duygular spor yapmak, el işi yapmak veya arkadaşlarınızı ziyaret etmek gibi favori hobilerinizden veya aktivitelerinizden bazılarına olan ilginizi kaybetmenize neden olabilir.
 • Ailede ölüm gibi büyük bir yaşam olayı geçirdiyseniz, birçok depresif belirti sergileyebilir ve klinik olarak depresyonda kalmayabilirsiniz. Normal yas sürecindeki tipik olandan daha fazla depresif belirtiler yaşayıp yaşamadığınızı belirlemek için doktorunuza veya terapistinize danışın.

 

Diğer depresyon belirtilerine dikkat edin

Depresif bir kişi üzgün hissetmeye ve bir şeylere olan ilgisini kaybetmeye ek olarak, en az 2 hafta boyunca neredeyse her gün, günün çoğunda başka semptomlar da gösterecektir. Son 2 haftadır duygu listenize bakarak 3 veya daha fazla tipik semptomunuz olup olmadığını kontrol edin. Bu semptomlar şunları içerebilir:

 • Ciddi iştah kaybı veya kilo kaybı
 • Bozulmuş uyku (ya uyuyamama ya da çok fazla uyuyamama)
 • Yorgunluk veya enerji kaybı
 • Başkaları tarafından farkedilen artan ajitasyon veya azalan hareket
 • Değersizlik veya aşırı suçluluk duyguları
 • Konsantre olmakta güçlük çekmek veya kararsız hissetmek
 • Tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri, intihara teşebbüs veya intihar planı olması

depresyon belirtileri

İntihar düşüncesi varsa hemen yardım alın

Siz veya tanıdığınız birinin intihar düşüncesi varsa, lütfen hemen PROFESYONEL BİR YARDIM ALIN. Bir profesyonelin yardımı olmadan bu düşüncelerden kurtulmaya çalışmamalısınız.

Depresyon ve “maviler” arasında ayrım yapın

Maviler, stres, büyük yaşam değişiklikleri (hem olumlu hem de olumsuz) ve hatta hava koşullarının getirebileceği geçerli bir duygu kümesidir. Depresyon ve mavilik arasında ayrım yapmanın anahtarı, duyguların veya semptomların ciddiyetini ve sıklığını bilmektir. Neredeyse her gün 2 hafta veya daha uzun süredir depresyon belirtileriniz varsa, depresyonda olabilirsiniz.

 • Sevilen birinin ölümü gibi büyük bir yaşam olayı, depresyona benzer semptomlar ortaya çıkarabilir. Yas sürecinde göze çarpan bir farklılık, ölen kişinin olumlu anılarının mümkün olması ve kişinin bazı faaliyetlerden yine de zevk alması olabilir. Depresif insanlar, zevk duygusuyla normal aktiviteler yapmakta daha zorlanırlar


Son haftalarda yaptığınız aktiviteleri yazın

İşe gitmekten veya derslere katılmaktan yemek yemeye ve duş almaya kadar her aktivitenin bir listesini yapın. Faaliyetlerinizde kalıplar olup olmadığını gözlemleyin. Ayrıca, normalde isteyerek veya mutlu bir şekilde yaptığınız belirli etkinlik türlerinin sıklığında bir azalma olup olmadığına da dikkat edin.

 • Riskli davranışlarda bulunup bulunmadığınızı gözlemlemek için bu listeyi kullanın. Depresyonda olan insanlar artık hayatlarının sonucunu umursamadıkları için riskli şeyler yapabilirler ve kendilerine bakmak için başkalarının yardımına ihtiyaç duyabilirler
 • Eğer depresyondaysanız, bu tamamlanması zor bir görev olabilir. Onunla zaman ayırın veya güvendiğiniz bir aile üyesinden veya arkadaşınızdan bir liste yazmanıza yardım etmesini isteyin.


Başkalarının ruh halinizde bir değişiklik fark edip etmediğini sorun

Davranış şeklinizdeki farklılıkları fark edip etmediklerini görmek için güvendiğiniz bir aile üyesi veya arkadaşınızla konuşun. Bir kişinin kendi deneyimi en önemli olmakla birlikte, kişiyi iyi tanıyan diğer kişilerin görüşleri de önemlidir.

 • Diğerleri, sebepsiz ağlama nöbetlerine yatkın olduğunuzu veya duş almak gibi basit görevleri tamamlayamadığınızı fark edebilir.

Doktorunuza fiziksel durumunuzun depresyona katkıda bulunup bulunmadığını sorun

Bazı hastalıklar, özellikle tiroid veya vücudun hormon sisteminin diğer bölümleriyle ilgili olanlar olmak üzere, depresif belirtilere neden olur.  Fiziksel bir tıbbi durumun depresyona katkıda bulunup bulunmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

 • Bazı tıbbi durumlar, özellikle ölümcül veya kronik durumlar, depresif semptomlar için bir risk taşıyabilir. Bu durumlarda, objektif bir tıp uzmanı, esasen semptomların kaynağını ve bunları nasıl hafifletebileceğini anlamaya yardımcı olmak içindir.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!