Deprem nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Deprem nedir?
– Bir deprem sırasında güvende kalmak için ne yapmalısınız?
– Her yıl kaç deprem meydana geliyor?

https://vimeo.com/25782098

Dünya dört ana katmana ayrılabilir: iç çekirdek, dış çekirdek, manto ve kabuk. Kabuğun ve mantonun üst kısmı Dünya yüzeyinde ince bir deri gibidir.

Vücudumuzdaki cildin aksine, Dünya’daki bu cildin hepsi tek parça değildir. Bunun yerine, bir parça yapboz gibi birbirine uyan birçok parçadan oluşur.

Bilim adamları bu puzzle parçalarına tektonik plakalar diyorlar. Tektonik plakalar, bulmacanın parçalarından farklıdır, çünkü sürekli ama yavaşça hareket ederler, kayarlar ve / veya birbirlerine çarparlar.

Deprem nedir?
Deprem nedir?

Deprem nedir?

Tektonik plakaların kenarlarına plaka sınırları denir. Kaba plaka sınırları zaman zaman sıkışır, ancak plakaların geri kalanı hareket etmeye devam eder.

Bir plaka yeterince hareket ettiğinde, kenarları hata adı verilen bir alan boyunca serbest kalır. İki tektonik plaka birbirinden aniden geçtiğinde, fayın yakınındaki bölgede yaşayan insanlar bir sarsıntı yaşarlar. İşte buna “deprem” denir.

Depremin yeraltında meydana geldiği Dünya yüzeyinin hemen üzerindeki noktaya depremin merkez üssü denir. Bir depremden sonra, aynı yerde meydana gelen artçı şok denilen daha küçük depremler vardır. Bu artçı şokların ana depremden sonra haftalar, aylar ve hatta yıllar sonra devam ettiği bilinmektedir.

Plaka sınırları sıkıştığında, normal hareketlerinden kaynaklanan enerji depolanır ve bir deprem sırasında aniden her yönden bir faydan dışarı doğru yayılan sismik dalgalar şeklinde salınana kadar birikir. Bu sismik dalgalar Dünya’nın yüzeyine ulaştıkça, zemini ve üzerindeki her şeyi sallar.

Depremler çok yıkıcı olabilir. Tektonik plakaların ani hareketi yaralanmalara ve ciddi maddi hasara neden olabilir, bunun nedeni özellikle depremlerle ilgili önceden çok az uyarı vardır veya hiç yoktur.

Deprem nedir?
Deprem nedir?

Bir deprem sırasında güvende kalmak için ne yapmalısınız?

Bir depremi ilk elden yaşarsanız, birkaç güvenlik ipucunu hatırlamak ve takip etmek önemlidir:
• Sağlam bir masa veya masa gibi koruyucu bir nesnenin yanına kıvrılın.
• Tutun ve mümkün olduğunca sabit kalmaya çalışın.
• Deprem bitene kadar içeride kalın.
• Pencere, mobilya ve üzerinize düşebilecek diğer eşyalardan uzak durun.
• Yataktaysanız, orada kalın ve başınızı yastığınızla koruyun.
• Dışarıdaysanız, binalardan, ağaçlardan ve elektrik hatlarından uzak bir noktaya gidin.
• Arabadaysanız, deprem durana kadar yavaşlayın ve açık bir alanda durun.

Her yıl kaç deprem meydana geliyor?

Deprem güvenliğini ciddiye alın! Bilim adamları dünyada her yıl 500.000 tespit edilebilir deprem bulunduğunu tahmin ediyor. Bunlardan yaklaşık 100.000 tanesi hissedilebilir ve en az 100 tanesi bir tür hasara neden olur.

Kaynakça:

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir