Daha üretken olmak için ne yapmalı?

0
(0)

Günlük yapılacaklar listenizde çok şey olduğunda, üretkenlik seviyeleriniz konusunda strese girmeniz normaldir. Kısa sürede çok şey halletmek büyük bir hedeftir, ancak yapılabilir! Günlük alışkanlıklarınızı değiştirmek ve kendinizi daha üretken hale getirmek için bu ipuçlarından ve püf noktalarından bazılarını okuyun.

Gününüzü Planlayın

Uyumadan önce, en önemli görevlerinizi içeren zorlu bir yapılacaklar listesi hazırlayın. % 100 mükemmel olmak zorunda değildir, ancak ertesi gün yapmanız gereken her şeyin genel bir kılavuzu olmalıdır.

 • Aynı kural hafta sonunuzu planlamak için de geçerlidir. Planlarınızı pazar akşamına kadar sabit tutmaya çalışın, böylece etkinliklerle hokkabazlık yaparak zaman kaybetmeyin.
 • Bir program hazırlarken neyin “doğru” neyin “yanlış” olduğunu merak etmeyin – sizin için neyin işe yaradığını bulun.
 • Kendinizi programınızı tamamlarken sorun yaşıyorsanız, nerede zaman kaybettiğinize iyi bakın. Örneğin, toplantılardan sonra takılma ve sohbet etme eğiliminiz olabilir, bu da geç kalmanıza neden olur.

Egzersiz yapın.

10 dakikalık egzersiz bile size enerji artışı sağlayabilir. Uyandığınızda, hızlı bir koşuya veya koşu bandında koşuya çıkmayı deneyin. Gününüzü doğru bir şekilde başlatacak ve tüm gün verimli olmanız için size yeterli enerji verecektir.

 • Araştırmalar, çalışma haftası boyunca egzersiz yapmanın size hayata daha olumlu bir bakış açısı verebileceğini gösteriyor, bu yüzden harika bir etkinlik

Her sabah meditasyon yapın.

Zihinsel dağınıklığınızı temizleyin ve zihninizi keskin tutun. Her gün 5 ila 10 dakika oturun ve nefesinize odaklanın. Zihninizi boşaltın ve huzur ve dinginlik dışında hiçbir şey düşünmeye çalışın.

Sağlıklı bir kahvaltı yapın.

Kendinize gün boyunca yetecek kadar yakıt verinOturun ve yağsız proteinler, kepekli tahıllar ve taze meyvelerle dolu sağlıklı bir kahvaltı yapın. Zihniniz (ve mideniz!) Size teşekkür edecek.

 • Hamur işleri ve mısır gevreği gibi şekerli kahvaltılık yiyeceklerden uzak durun. Sabahın erken saatlerinde bu kadar şeker yemek, günün ilerleyen saatlerinde veriminizi düşürebilir.

En zor görevinizle başlayın.

Bunu hemen ve bitirin. Korktuğunuz şeyi yaptığınızda, günün geri kalanı birdenbire çok daha kolay görünecektir. Güne doğru başlamak için en fazla enerjiye sahip olduğunuzda hemen atlayın.

 • Zor bir göreve başlarken sorun yaşıyorsanız, kendinize sadece 5 dakika çalışmanızı söyleyin. Ardından, 10 dakika daha üzerinde çalışmayı deneyin. Siz farkına varmadan, görevinizin yarısı bitmiş olacak ve tamamlamaya çok daha yakın olacaksınız.
 • Sabah ilk iş olarak e-postalara cevap vermemeye çalışın. Çok fazla zihinsel enerji tüketirler ve gerçekten dikkat dağıtıcı olabilirler.

Dikkat dağıtıcı şeyleri engelleyin.

Hayat, dikkatinizi çekmek için yarışan şeylerle dolu. Daha üretken olmak için zamanı geldiğinde, Televizyonu kapatın ve telefonunuzu sessize alın. Yaptığınız şeyle ilgisi olmayan ani bir düşünceniz varsa, bunu bir not kağıdına not edin ve daha sonra geri dönün.

 • İşteyseniz, iş arkadaşlarınıza önümüzdeki birkaç saat boyunca rahatsız edilmeyeceğinizi bildirin.
 • Uzun süre çalışmakta sorun yaşıyorsanız, telefonunuzda 30 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın. Alarm çaldığında, işe dönmeden önce kendinize 5 dakika ara verin.

üretken olmak

Bir  çok şeyi aynı anda yapmayın

Kulağa iyi bir fikir gibi geliyor ama aslında genel olarak daha az verimli. İşe başlama zamanı geldiğinde, tek bir şey seçin ve tamamlanana kadar ona odaklanın. Beyin alanınızı her seferinde bir şeye ayırmak, daha kaliteli ve daha hızlı sonuçlara yol açacaktır.

 • Çoğu zaman, bazı insanların sadece çoklu görev yapma becerisine sahip olduğu düşünülür. Bununla birlikte, araştırmalar, çoklu görevde iyi olan kişilerin, her seferinde tek bir şeye odaklananlara göre hala daha düşük verimlilik oranlarına sahip olduğunu göstermektedir.

Ortalığı toparlayın

Daha üretken olmak için sizi engelleyecek diğer şey, Dağınık alanlar, karmaşık bir zihne yol açar. Sabah kalktığınızda, gitmeden önce yatağınızı hazırlayın. Bir projeyi bitirdiğinizde, masanızın etrafındaki kağıtları temizleyin. Karışıklıklarınızı temizlemek için birkaç dakikanızı ayırmak, uzun vadede daha fazla üretkenliğe yol açabilir.

 • Ayrıca çevreniz temizse çalışmaya başlamak çok daha kolaydır. Dağınık bir masada oturmak çok zor ama temiz bir masada oturmak sizi güne hazırlar.

Mola verin

Beyninizin dinlenmek ve iyileşmek için biraz nefes alması gerekir. Birkaç saat çalıştıktan sonra, 10 ila 15 dakika ayırın ve biraz gerin, biraz yürüyün veya biraz derin nefes alın. Kalkın ve günün geri kalanına yenilenmiş ve hazır şekilde geri dönmek için hareket edin.

 • Ara vermeden saatlerce çalışmak cazip gelebilir. Ancak, bunu yapmak aslında üretkenlik seviyenizi düşürür ve kendinizi tükenmiş hissetmenize neden olabilir.
 • Ayrıca, her gün bolca uyuduğunuzdan ve ihtiyacınız olduğunda gevşemek için zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu, gün boyunca daha enerjik ve odaklanmış hissetmenize yardımcı olacaktır.

 

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!