Cüce su aygırı ne kadar büyük?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Cüce su aygırı ne kadar büyük?
– Nerede yaşarl
ar?
– Cüce suaygırlarını sıradan suaygırlarından ayıran nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=Im-bD_talw4&feature=emb_logo

Hiç bir hayvanat bahçesini ziyaret ettiniz mi? Öyleyse, hem doğayı seven çocuklar hem de yetişkinler için eğlence dolu büyülü yerler olabileceğini biliyorsunuz. Hayvan krallığının devleri de dahil olmak üzere her şekil ve büyüklükte yaratıklar bulacaksınız! Çünkü çoğu çocuk zürafaları, filleri ve suaygırlarını ziyaret etmeyi sever.

Cüce su aygırı ne kadar büyük?

Elbette, Meraklı Dostlarımızdan bazıları, su aygırlarının dev olmadığını zaten biliyor olabilir. Aslında, devasa kuzenlerine kıyasla, cüce su aygırı oldukça küçük görünebilir! Bilimsel adı Choeropsis liberiensis olarak da bilinen bu tür, bir su aygırı ağırlığının yaklaşık onda biri kadar büyür.

Cüce suaygırları neden bu kadar küçük? Basitçe söylemek gerekirse, hayvanlar her boyutta geldikleri için insanlara çok benzer. Akraba türler bile büyük ölçüde farklı boyutlarda olabilir. Cüce suaygırları da tek örnek değil! Dahası cüce denizatı, cüce keseli sıçanlar ve cüce ipek maymunları, daha çok bilinen akrabalarından çok daha küçüktür.

Doğumda, cüce suaygırları yaklaşık 7,5 ila 14 kilo ağırlığındadır. Ne kadar büyürler? Tam yetişkin olunca, 160 ila 270 kilo arasında herhangi bir yerde olabilir. Yaklaşık 1 metre yüksekliğe ve 1.7 ve 2 m uzunluğa ulaşacaklar.

|| Tavsiye Bağlantı: Kurtlar neden uluyor?

Cüce su aygırı ne kadar büyük

Cüce suaygırları nerede yaşar?

Cüce suaygırları Liberya, Sierra Leone, Gine ve Fildişi Sahili ormanlarına özgüdür. Bugün, tehlike altında kabul ediliyorlar. Vahşi doğada bir tane görmek çok nadirdir. Uzmanlar, nüfuslarının azalmasındaki en büyük faktörün habitat kaybı olduğunu söylüyor.

Cüce suaygırları ne yer? Yaprakları ve kökleri çiğnemeyi seven vejetaryenlerdir. Meyveden de zevk alırlar. Esaret altındayken normalde saman, yeşillik ve protein peletleri ile beslenirler.

Cüce su aygırı ne kadar büyük

|| Tavsiye Bağlantı: Yılanlar neden derilerini döker?

Cüce suaygırlarını sıradan suaygırlarından ayıran nedir?

Cüce türler, boyutları dışında suda daha az zaman geçirirler. Ayakları da daha az perdelidir. Kafa şekli ve göz yerleşimi gibi diğer fiziksel özellikler belirgin şekilde farklıdır. Cüce suaygırları da çok daha az sosyaldir. Yalnız veya çift olarak yaşamayı tercih ederler, ancak suaygırları hayatlarının ilk birkaç yılında anneleriyle birlikte yaşayabilir.

Sıradan suaygırları gibi, cüce suaygırları da gececidir. Ayrıca kendi güneş kremlerini de salgılarlar. Bu, su aygırlarının cildinin çok kurumasını önleyen pembe bir sıvı şeklini alır. Ayrıca onları güneş yanığından korur.

Vahşi doğada bir cüce su aygırı göremeyebilirsiniz, ancak hayvanat bahçesinde bir su aygırı görme şansınız çok yüksektir. Orada hayatta kalma şansları vahşi doğada olduğundan daha yüksektir. Hayvanat bahçesine yapacağınız bir sonraki seyahatinizde bu küçük su aygırı türünü arayın!

Kaynak:

  • https://animals.sandiegozoo.org/animals/pygmy-hippopotamus
  • http://www.edgeofexistence.org/species/pygmy-hippopotamus/
  • https://louisvillezoo.org/animalsandplants/pygmy-hippo/
  • https://www.livescience.com/8438-pygmy-hippo-birth-spotlights-dwarf-animals.html

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir