COVID-19 Aşıları Güvenli mi?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– K
im COVID-19 aşılarını geliştirdi?
– COVID-19 aşıları nasıl çalışır?
– COVID-19 aşıları güvenli mi
?

https://www.youtube.com/watch?v=uWGTciX795o&feature=emb_logo

COVID-19 salgını içinde geçen bir yıldan fazla bir süredir, dünyanın dört bir yanındaki insanlar nihayet uzun zamandır beklenen aşı dozları için kolları sıvıyor. Yine de, birçok çocuğun ve yetişkinin soruları var. Aşılar ne işe yarar? Gerçekten ne kadar iyi çalışıyorlar? Ve onlar güvenli mi?

COVID-19 aşılarını kim geliştirdi?

Birçok doktor ve uzman, COVID-19’a karşı koruma sağlayacak bir aşı yapmak için çok çalıştı. Bu çabanın liderlerinden biri Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden Dr. Kizzmekia Corbett’dir. Görevle karşı karşıya kaldığında baskının üzerinde olduğunu ifade etti: “Pek çok insan bize güveniyor.” Birçok kişinin aşının “bu dünyanın ihtiyaç duyduğu cevabın bir parçası” olmasını umduğunu açıkladı.

Hiç merak ettiniz mi...- COVID-19 aşılarını kim geliştirdi?- COVID-19 aşıları nasıl çalışır?- COVID-19 aşıları güvenli mi?

|| Tavsiye Bağlantı: Neden ellerinizi yıkamanız gerekiyor?

COVID-19 aşıları nasıl çalışır?

Çoğu zaman, zayıflamış bir mikrop formuna sahip bir kişiye enjekte ederek çalışırlar. Corbett ve ekibi tarafından yapılanlar da dahil olmak üzere, kullanımda olan en eski COVID-19 aşıları biraz farklı çalışıyor. Hücrelerimize bir dizi yön vermek için haberci RNA (mRNA) kullanırlar. Bu talimatlar, hücrelerimize yeni koronavirüsün yüzeyinde bulunan başak proteinini oluşturmayı öğretir.

Hücrelerimiz bu yönlere sahip olduktan sonra, başak proteinini oluşturabilirler. Bağışıklık sistemi, proteinin ait olmadığını anlar. Ardından antikor üretmeye başlar. Daha sonra COVID-19 ile temasa geçerseniz, vücudunuz bu süreç sayesinde enfeksiyonla nasıl savaşacağını zaten biliyor olacaktır.

Tabii ki, mRNA aşıları yapılanlardan sadece bir tanesi. Diğerleri arasında vektör ve protein alt birim aşıları bulunur. Vektör aşıları, vücudumuzun bağışıklık kazanmasına yardımcı olmak için zayıflatılmış bir virüs formu (COVID-19 değil) enjekte eder. Protein alt birimleri, aynı şeyi yapan yeni koronavirüsün küçük, zararsız parçalarıdır.

COVID-19 aşıları güvenli mi?

Hiç merak ettiniz mi...- COVID-19 aşılarını kim geliştirdi?- COVID-19 aşıları nasıl çalışır?- COVID-19 aşıları güvenli mi?

Aşılar, insanların COVID-19 ile savaşması gereken araçlardan sadece biridir. Diğerleri arasında el yıkama, sosyal mesafe ve temas takibi bulunur. Ancak uzmanlar aşı yaptırmanın çok önemli olduğunu söylüyor. Diğer aşılara karşı alerjik reaksiyon yaşamamış kişileri, ellerinden geldiğince aşı yaptırmaya teşvik ederler.

Yine de, COVID-19 aşıları hakkında birçok efsane ve yanlış anlama var. Birincisi, aşıların çok hızlı geliştirildikleri için güvenli olmamasıdır. Bu doğru değil. Aşılar kullanıma alınmadan önce uzun bir test sürecinden geçti. Bu, mRNA’nın halka açık aşılarda yaygın olarak ilk kez kullanılmasına rağmen, strateji son birkaç on yılda geliştirilmiştir.

|| Tavsiye Bağlantı: Su Zehirlenmesi Nedir?

Diğer bir efsane, aşıların bir kişinin COVID-19 ile hastalanmasına neden olacağıdır. Bu yanlış. Bunun yerine aşılar vücudunuza enfeksiyonla savaşmayı öğretir. Birçok kişi aşıları aldıktan sonra baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlar yaşar. Bununla birlikte, bunlar aşılamadan kaynaklanan ama COVID-19 enfeksiyonundan kaynaklanmamaktadır. Uzmanlar ayrıca, virüsü kapmış olsanız bile aşıların bağışıklığı artırabileceği konusunda hemfikir.

Çoğu insan COVID-19’dan kurtulur. Ancak, dünya çapında milyonlarca kişi bunu yapamadı. Hayatta kalanların çoğu size bu virüsün sahip olmanın eğlenceli olmadığını söyleyecektir.

Dr. Corbett ve diğer birçok uzman, COVID-19 aşılarını kullanım için güvenli hale getirmek için çok çalıştı. Bununla birlikte, çocukların bağışıklık sistemleri yetişkinlerden oldukça farklıdır. 2021’in sonlarına kadar 16 yaşın altındakiler için aşı hazır olmayabilir. Bir aşının sizin için uygun olup olmadığından emin değilseniz, seçenekleriniz hakkında güvendiğiniz bir yetişkin veya doktorla konuşun.

Kaynak:

  • https://www.connecticutchildrens.org/coronavirus/when-will-the-covid-19-vaccine-be-available-for-kids-and-will-it-be-safe-for-your-family/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir