Çocukları Güneşten Nasıl Korumalı?

0
(0)

Çocuğunuz küçükse, onu güneşten uzak tutmaya çalışın. Bebeğiniz 6 aylık veya daha büyükse ve dışarı çıkıp oyun oynamak istiyorsa, tente yaparak veya siperlikli şapka takarak bebeğin yumuşak yüzünü güneşten koruyun. Ayrıca güneş kremi kullanmayı da unutmayın. Gün ortasında, güneşin maksimum olduğu günlerde 11:00 – 15:00 arası, çocuğun bakımında, onu güneş ışığından uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Çocukların sağlıklı gelişimi için aldığı gıda ne kadar önemli ise güneş ışığı da o kadar önemlidir. D vitamini kaynağı olan güneş, kemiklerin gelişiminde büyük bir göreve sahiptir. D vitamini eksikliğinde Raşitizm hastalığı gelişir. Raşitizmli bebeklerin bıngıldağı geç kapanır, dişlerini geç çıkar, oturması ve yürümesi gecikir. Çocukların çok sıcak ve çok soğuk olmayan havalarda, günde en az 2 saat kadar dışarı çıkarılarak güneş ışığından faydalanmaları sağlanmalıdır.

Bebeğimi Güneşten Nasıl Uzak Tutabilirim?

Bebeği güneşten korumak için gölgede kalmaya çalışın. Örneğin bir ağacın altına girmek, gölgelik veya şemsiye taşımak etkili olabilir. Bebeğiniz henüz hareket edemiyorsa, bebeğin bakımı daha kolay olacak ve bebek tek bir yerde uzanmaktan ve dinlenmekten keyif alacaktır. Ancak çocuk hareket edebiliyorsa, çocuğu doğru şekilde tutmak için gölgede kalması ve oynaması için onu teşvik etmeye çalışın. Bebek için keten gibi dokuma kumaştan yapılmış hafif giysiler giydirmeye çalışın.

bebekler güneşten nasil korunmali

Bebeğimin Cildi İçin Ne Tür Güneş Kremi Kullanmalıyım?

Çocuk 6 aylıktan büyükse, güneşten korumak için çocuklar için özel üretilmiş losyon veya spreyleri kullanabilirsiniz. Bu aletlerin güneşte ne kadar etkili olduğundan emin olamazsınız. Bu nedenle bebeğinizi 6 ayın altında direkt güneş ışığından uzak tutmanız önerilir.

Çocuk 6 aylıktan büyükse minimum 15 güneş koruma faktörü ile güneş kremi kullanabilirsiniz. Ayrıca UVA ve UVB ışınlarına karşı yüksek korumaya sahip olduğundan emin olun.

Çocuğum Güneş Yanığı Alırsa Ne Yapmalıyım? 

Bebeğin cildi çok hassastır. Bakımı için çok çaba sarf edilmesine rağmen bebeğin cildi güneş yanığı alabilir. Güneş yanığı bölgesi kırmızıysa aşağıdakileri yapın:

  • Bebeğin tutma seviyesini artırmak için, soğuk suya batırılmış bir bezi güneş yanığı bölgesine 10 ila 15 dakika boyunca koyun. Bunu gün içinde birkaç kez tekrarlayın.
  • Bebeğinizi güneş yanığının etkilerinden korumak için yumuşak bir şekilde iyileşmesi için ılık suda yıkayın.
  • Bebeğe bakmak için nemlendirici kremi kullanın.
  • Çocuğa kaybedilen yiyecekleri telafi etmesi için yeterli yiyecek ve su verin.

Çoğu cilt hastalığı, çocuklukta güvenlik ipuçlarını göz ardı ederek başlar. Bilim ve bilginizi geliştirerek çocuklarınızı çok fazla güneşe maruz kalmaktan çeşitli şekillerde koruyabilirsiniz.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!