Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar

0
(0)

Tüm çocuklar hayatlarının bir döneminde hastalıkla mücadele etmektedir.  Çocuklarda sıklıkla görülen hastalıklar, ateş, kusma, kabızlık, orta kulak iltihabı ve ishaldir. Hayata yeni atılmaya başlamış, büyüme evresinde olan çocuklar, çevredeki mikroplara karşı yetişkinlere nazaran daha fazla etkilendiği görülmektedir.

Ateş

Ateş hem yetişkinlerin hem çocukların sıklıkla yaşadığı sorunların başında gelmektedir ancak yetişkinleri çocuklar kadar etkilememektedir. Çocuklarda en ufak yüksek sıcaklık ciddi bir soruna işaret edebilir. Bu yüzden çocuğun ateşinin belirli aralıklarla takip edilmesi gerekmektedir, ateşin düşmemesi durumunda hemen hekime başvurulmalıdır.

Kusma

Kusma, bulantı sonucu mide içeriğinin dışarı atılmasıdır. Çocuklarda sık karşılaşılan hastalıklardan biridir ancak diğer hastalıklarda olduğu gibi özel bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan, kendiliğinden geçmektedir. Kusmanın bazı nedenleri şunlardır:

  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Gıda zehirlenmeleri
  • Boğaz enfeksiyonları
  • Bağırsak enfeksiyonları
  • Beslenme yetersizliği

Kusmanın 24 saat içerisinde geçmemesi, yüksek ateşle beraber görülmesi gibi durumlar ortaya çıkarsa ciddiye alınmalı ve bir hekime başvurulmalıdır.

Kabızlık

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu dışkılama güçlüğü yaşanmasıdır. Dışkılama güçlüğü, dışkının seyrek ve güçlükle dışkılamasıdır. Seyreklik herkes için farklılık göstermekle birlikte çocuklarda normal olan, iki günde bir ile bir günde ikidir.

Çocuklarda sıklıkla görülen kabızlık nedenleri şunlardır:

  • Yeterli su tüketmemek
  • Katı gıdalarla beslenmek
  • Makat darlığı
  • Okul çağında tuvalete gitmemek
  • Abur cubur tüketimi

Bunlar gibi birçok neden sıralanabilir. Kabızlığın ilerlemesi ve geçmediği durumlarda çocuk gastroenterolojisi uzmanına başvurulmalıdır.

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı kulakta bulunan, orta kulak odacığının iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Orta kulak iltihabı genellikle kendiliğinden düzelmektedir ancak düzelmediği durumlarda işitme kaybına neden olabilmektedir bu yüzden bir doktor eşliğinde takip edilmelidir.

İshal

İshal çocuğun günlük olması gereken dışkının daha sık ve sulu bir şekilde dışkılamasıdır. İshal genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden bir iki gün içerisinde geçmektedir ancak geçmediği durumlarda vücutta sıvı kaybı sonucu hasarların oluşması, kilo kaybı gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle ishalin geçmediği ve ilerlediği durumlarda hemen hekime başvurulmalıdır.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!