Çocuklarda Orta Kulak İltihabından Korunmanın Yolları

0
(0)

İstatistiklere göre, genellikle 3 yaştan küçük her iki çocuktan birinde kulak enfeksiyonu vardır. Down sendromlu çocuklar, yarık damak ve yarık dudak veya alerji gibi bazı bebeklere kulak enfeksiyonları da kolayca bulaşabilir. Erkekler de kulak enfeksiyonlarından kızlardan daha fazla etkilenir. Etnik köken söz konusu olduğunda, Yerli Amerikalılar diğer etnik gruplardan daha yüksek kulak enfeksiyonu riski altındadır. Ancak kulak enfeksiyonlarını önlemenin hâlâ yolları ve araçları var.

Kulak Enfeksiyonları Ve Bebeğin Uygun Şekilde Beslenmesi

Bir çocuk yatay pozisyondayken emdiğinde ve yutkunduğunda, iç kulak tüpleri sıvının boğazdan orta kulağa girmesine izin vererek sıvının bir süre bile kulağı kirletmesine izin verir. Orada kalın ve durumu daha da kötüleştirin. Bu nedenle, doğru emzirme ve bebeğin bakımı için, doğru şekilde yerleştirin, yani yatay olarak eğilerek ve emzirerek biberonun yatağa girmesine ve yatarak tüketilmesine izin vermeyin.

Soğuk Algınlığından Kaçının

Tıpkı tütün parçacıkları kulak enfeksiyonlarına yol açabildiği gibi soğuk algınlığı da olabilir. Kendinizi sınırlandırmak, bebeği açığa çıkarmamak ve onun hasta insanlar arasında olmasını engellemek bebeğin kulak enfeksiyonunu azaltabilir.

Çocuğunuz büyüdükçe, özellikle gözlerine, burnuna veya ağzına dokunmadan önce ellerini sık sık yıkamasını teşvik edin.

Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

*Soğuk algınlığını önlemek için ellerinizi ve bebeğinizin ellerini düzenli olarak yıkayın. Bebeğinizi emzirin.

*Bebeğiniz yatar vaziyette iken biberon vermeyin. Bebeğinizi asla bir şişe sütle yatağa yatırmayın. Bebeğiniz bir yaşındayken biberonu bir bardakla değiştirin.

*Emziği çok fazla kullanmayın.

*Sigara içmeyin ve çocuğunuzu sigara dumanından uzak tutun. Dumana maruz kalmak kulak enfeksiyonu riskini artırabilir.

*Çocuğunuzun pnömokok aşısı olduğundan emin olun (çocuğunuz iki aylıktan büyükse ve henüz aşı olmadıysa).

*Çocuğunuzun her yıl grip aşısı olduğundan emin olun.

 

Bir çocuğun orta kulak enfeksiyonu çeşitlidir. Ancak çoğu kulak ağrısı, kulaktan gelen sıvı ve hafiften şiddetliye değişen enfeksiyonlar gibi neredeyse aynı semptomlara sahiptir. Ne yazık ki kulak enfeksiyonları ciddiye alınmıyor ve tedavideki gecikmeler her zaman geri dönüşü olmayan komplikasyonlar bırakarak bazen kalıcı işitme kaybına neden olur.

 

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!