Çocuklarda İştahsızlık İçin Öneriler

0
(0)

Çocuklarda iştahsızlık aşamalı olarak ortaya çıkar ve farklı nedenleri olabilir. Büyüyen çocuklar, yemek istemiyorlarsa her zaman endişelenmeniz gerekmez.

Çocuklar Yemek Yemeyi Reddederse Ne Yapmalı?

Yemek yemeyen çocuklar gözlemlenmelidir, çünkü iştahsızlık bir hastalıkla da ilişkilendirilebilir. Uzun sürerse veya çocuk kilo verirse ya da semptomları varsa, tıbbi bir değerlendirme gereklidir.

Çocuk Aç Olmadığında Ne Yapmalı?

Normal durumlarda, gıda alımı enerji gereksinimleri tarafından kontrol edilir. Bu nedenle çocukların bazen fazla bazen az aç olması alışılmadık bir durum değildir. Aynı zamanda gelişme dönemlerinde daha az iştahları olur. Bu zamanlar beden ve ruh için streslidir. Bir hastalık baş gösterse bile , vücudun bununla başa çıkmak için yeterince beslenmesi gerekir. Bir çocuk psikolojik strese maruz kalırsa, bu iştahsızlık olarak da yansıtılabilir.

çocuklarda-iştahsızlık

İştahsızlık Bir Sorun Haline Geldiğinde

Çocuğunuz acıkmazsa onu izlemelisiniz. Herhangi bir hastalığın semptomları aynı anda ortaya çıkarsa, doktora başvurmanız gerekir. Normal kilolu bir bebek için bir gün hiçbir şey yememesi veya birkaç gün daha az aç olması sorun olmaz. Böyle bir durumda çocuğunuzu yakından izleyin, ancak yemeye zorlamayın. Herhangi bir baskı stresi tetikleyebilir ve bu da iştah kaybına neden olabilir.

Aç Olmadığında Alınacak Önlemler

  • Çocuğunuzun kalori bombası yemediğinden ve öğün aralarında ne içtiğinden emin olun. Örneğin, çok süt veya limonata tüketirlerse, bu tokluk hissine ve öğle yemeğini atlamasına neden olabilir.
  • Yemekler için sabit saatler planlayın, vücut ritme göre ayarlanır. Rahat bir ortamda birlikte yemek yemek için zaman ayırın.
  • Ebeveynler de iyi bir örnek oluşturmalıdır. Anne veya baba her sabah kahvaltı yapmadan evden çıkıp akşam birlikte akşam yemeği yerine abur cubur eşliğinde televizyon karşısında oturursa, bu iyi bir rol model değildir.
  • Çocuğunuzu yemeğin hazırlanmasına yardımcı olmasını isteyin ve ne yiyeceklerini düşünmelerine izin verin.

Çocuk Sağlıksız Yiyecekleri Tercih Ediyor

Fast food, tatlılar, asitli meşrubatlar; ekmek, peynir, meyve, sebze, su ve çaydan daha lezzetli mi? Çok erken yaşlarda yüksek oranda şeker ve yağ içeren bir diyetle beslenen çocuklar buna alışır ve vücut buna uyum sağlar. Reklamlar ve uygunsuz tavsiyeler çocukları genellikle sağlıksız yiyecekleri tercih etmeye teşvik eder. Vücut ve tat tomurcukları sağlıksız yiyeceklere alıştıktan sonra, çocuğu sağlıklı yiyeceklerle tanıştırmak zordur.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!