Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur?

0
(0)

Bazen çocuğunuzun dudakları maviye veya mora dönebilir. Bu, günün herhangi bir saatinde olabilir; Örneğin, çocuk aşırı aktif olduğunda veya uyandığında dudaklar zedelenebilir. Doğal olarak bebeğin dudakları pembe olmalıdır. Dudaklar dışında, bebeğin vücudunun başka hiçbir yeri mavi veya mor olmamalıdır, çünkü bu bir sarılık belirtisidir ve bebeğin kan dolaşımında yeterli oksijen yoktur.

Sarılık genellikle doğuştan kalp yetmezliği, nöbetler, şok, astım veya zatürre gibi akciğer hastalıklarından kaynaklanır. Sarılığın her zaman kötü olmadığını belirtmekte fayda var. Aslında, birçok bebek ve çocuk, ellerin ve ayakların maviye döndüğü bir akrosiyanoz yaşar. Bu durum tıbbi olarak yan sarılık olarak adlandırılır ve genellikle kan oksijenasyonu iyileştikçe zamanla düzelir.

Ayrıca Mor Dudaklar Başka Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir

Dudaklarda morarma astım, anemi, bronşit, kronik Obstrüktif’i akciğer hastalığı, suçiçeği, methemoglobinemi, epiglotit, Fallot tetralojisi, kalp hastalığı, soğuk havaya maruz kalma nedeniyle öksürük, ana arterlerin yer değiştirmesinden bile kaynaklanabilir. Bildiğiniz gibi çocuklarda sarılığın farklı nedenleri vardır. Dudakları ve cildi etkileyen sarılık. Bu, kanda yeterli oksijen olmadığının bir işaretidir.

Çocuklarda Sarılık Nedeni

  • Akciğer sorunları: Akciğerlerin atardamarlarında kan pıhtılarının oluştuğu pulmoner emboli, şiddetli zatürre, şiddetli akciğer sorunları, boğulma veya yükseğe çıkmadır.
  • Kalp sorunları: Kalp yetmezliği, doğuştan kalp hastalığı ve hatta kalp durması olası sarılık nedenleridir.
  • Solunum sistemini etkileyen sorunlar: Boğulma, epiglotit, nöbetler ve bronşit dudakların rengini etkileyebilir.
  • Kan sorunları: Polisitemi veya anormal hemoglobin gibi. Uzuvları, kolları ve bacakları etkileyen sarılık. Çocuğun elleri ve ayakları soğuksa ve morarmış görünüyorsa, sarılık olabilir. Bu, yetersiz dolaşımla ilgilidir ve aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:
  • Reynaud hastalığı: Bu sorun çok yaygındır ve kanın vücudun farklı bölgelerinde, özellikle kollarda ve bacaklarda depolanmasını etkiler.
  • Kan pıhtıları: Kan pıhtıları kan akışını azaltabilir ve kan kollara, bacaklara ve uzuvlara yeterince akmayacaktır.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, en iyisi en kısa zamanda acil servisi aramaktır. Tıbbi yardım aldığınızdan emin olun. Doktor, çocuğun morluklarının normal mi yoksa anormal mi olduğunu doğru bir şekilde belirleyebilir.

Genellikle, çocuk doktoru, çocuk üzerinde birkaç basit fiziksel test yapar ve çocuğun durumunun normal mi yoksa daha ciddi bir hastalıkla mı ilgili olduğunu belirlemek için sarılık düzenini değerlendirir. Doktor çocukta belirli bir hastalık belirtisi görmezse, başka bir test yapılmayacaktır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!