Çocuklara “Hayır” Demek Nasıl Öğretilir?

0
(0)

Başarılı bir yaşamda hayır deme becerisi en önemli becerilerden biridir. Herkesin isteklerini yerine getirmek için doğmadık. Çünkü bazen kendi ihtiyaçlarımız ve arzularımız çok önemlidir. Sadece başkalarıyla birlikte olabilir ve haklarımızın ihlal edilmediği ve yaşamlarımızdan ve hedeflerimizden sapmadığımız ölçüde onların memnuniyetini alabiliriz.

Bazı ebeveynler çocuklarına her zaman büyükleri dinlemeleri gerektiğini ve büyüklerin her zaman haklı olduğunu öğretir, ancak aslında bu öğreti tamamen yanlıştır ve çocuk bazen başkalarının isteklerine “hayır” demeyi öğrenmelidir, aksi takdirde Sizin çocuğun yüzü herhangi bir hastalıklı ve can sıkıcı arzuya yenik düşecektir. Çocuğunuzun zorbalığın kurbanı olmasını istemiyorsanız, ona bugün hayır deme becerisini öğretin.

Çocuğun Yok Deme Becerisini güçlendirmenin yolları

Eve Dönün

Çocuğunuzun hayır demeyi öğrenmesi için evde başlamalısınız. Her zaman isteklerinize itaat etmeye zorlarsanız ve onun olumsuz tepkisini görür görmez öfkelenir ve saldırgan olursanız, Çocuğunuzun yemeğini ondan almak isteyen bir sınıf arkadaşına hayır demesini ve gelecekte sevdiği birinin mantıksız taleplerine direnmesini beklememelisiniz.

Çocuğunuz bugünden, kendisine doğru veya mantıklı görünmeyen talepleri reddetme hakkına sahip olduğunu veya tam tersine, kendi arzularını kimseye tercih etme hakkına sahip olmadığını hissedecektir. Öyleyse çocuğunuzdan duyduğunuz ilk “hayır” ı kutlayın ve yeni bir gelişim aşamasına girdiği için mutlu olun. Parti için seçtiğin elbiseyi giymesini istiyorsanız ama sizi dinlemiyorsa, onu zorlamak yerine “ya sen yap ya da partiye gitmiyoruz!” Diyalog ve fikir birliği yoluyla ona daha ilginç bir seçenek seçme ve arama hakkı verin.

“Hayır, Teşekkür Ederim”, Deyin

Çocuğunuzun tüm isteklerini karşılamayacaksınız. Size pastil teklif edildiğinde ve beğenmediğinizde, kendinizi pastil yemeye zorlamak yerine gülerek “hayır, teşekkür ederim” deyin.

Rekor Kırın

Çocuğunuz sizden sürekli olarak bir şey istediğinde ve hayır dediğinde, sözlerinizi can sıkıntısı veya acıma nedeniyle değiştirmeyin. Böyle bir durumda, isteğine gerektiği kadar olumsuz yanıt verin ve iyi bir ruh hali içinde, birinin isteğini tekrar etmesine kararını değiştirmeyeceğini ve mantığı ve duyguları olumsuz yanıt vermesi gerektiğini ona söylerse eğer, başkalarının ısrarı yüzünden sözünü değiştirmesi için hiçbir neden olmadığını öğretin.

Çocuğunuza bu kelimeyi zamanında kullanmayı öğretirseniz, onun geleceğini güvence altına almış olursunuz. Çocuğunuz kelimeye doğru bir şekilde aşina olursa, kendini içinde bulduğu durumda, başkalarının isteklerine uymak yerine farklı durumlarda düşünmeyi öğrenecek ve sonucuna göre bireysel ve çevresel koşulları inceledikten sonra, nihai kararını vermek ona kalmıştır. Çocuğunuza davranışınızla hayır demenin kabalık belirtisi olduğunu öğrettiğinizde, onun güvenini ve bağımsızlığını alırsınız. Bunu yaparak çocuğunuza “Kararlarını asla işe yaramayacağını düşünme” diyorsunuz, ancak bu beceriyi çocuğunuzda pekiştirirseniz, onu kendine güvenen bir kişi yapacaksınız.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!