Çocuklar İçin Doğru Spor Branşı Nasıl Seçilir?

0
(0)

Dünyada spor bilimi oldukça gelişmiş ve her spor branşının kendi içerisinde seçim normları belirlenmiştir. Asıl önemli olan çocuğun istekli olmasıdır. Aynı zamanda spora çocuk yaşta başlamanın önemi de genel geçer olarak kabul edilmiştir. İnsanın anatomik yapısı incelendiğinde iki tip kas yapısı bulunduğu gözlemlenmiştir. Bunlar;

Fast twitch muscles ( Hızlı Kasılan Kaslar): Eğer bu kas lifi tipi vücutta daha baskın şekilde mevcut ise kişinin kısa sürede çok fazla güç oluşturabilen anca çabuk yorulan bir yapısı olduğu söylenebilir. Bu tipte bir kas yapısına sahip olduğunu düşündüğümüz bir çocuğun 60m, 100, 200m ve 400m sürat koşularında başarılı olabileceği düşünülebilir. Antrenman ile daha farklı branşlara Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol gibi branşlarda başarılı olabileceğini de söyleyebiliriz.

Slow twitch muscles ( Yavaş Kasılan Kaslar): Hızlı kasılan kaslar gibi ani büyük güçler oluşturmasalar da uzun süreli aktivitelerde, tırmanışlar, koşular, uzun süreli dayanıklılık gerektiren aktivitelerde çok başarılıdırlar. İlk örnek olarak maraton koşucularını örnek verebiliriz. Açıkçası patlayıcı-anlık güç gerektiren branşlarda da antrenman sayesinde başarı elde edebilirler ancak kendilerine daha uygun branşları tercih etmeleri gerekmektedir.

İnsan vücudunda her iki kas tipinden de belirli yüzdeler halinde bulunmaktadır. Örneğin F.T ( Fast Twitch) %40 – S.T ( Slow Twitch) %60 şeklinde bulunabilir. ( Yüzdeleri kişiden kişiye değişkendir.)

Gelişim Açısından Spor Branşı Seçimi

İnsan hayatındaki en büyük gelişim dönemi bilindiği üzere çocukluk dönemidir. Aynı zamanda eklemlerdeki dikey baskının miktarı büyümede etkili rol oynar. Yapılan araştırmalarda birkaç farklı görüş ortaya konmuştur. Sporun önce Dünyada sonra da ülkemizde tanınması Jimnastik adıyla gerçekleşmiştir. Jimnastik günümüzde kendi başına bir branş olarak büyük bir öneme sahiptir.

Çocuklar için uygun görülen branşlar ve nedenleri şöyle sıralanmaktadır;

Jimnastik: Jimnastik branşında yapılan hareketler ve egzersizler, insan vücudunun esnekliği ve dengesini geliştirme yönünde ilerlemektedir. Kasların esnekleşmesi ve boyunun uzaması, eklemlerin esnekleşmesi ve sağlıklı yaşam sürmeyi hedeflemektedir. Bu branşta bazı ön yargılar mevcuttur. Jimnastik boy uzamasına engel olmaz aksine kas ve eklem esnekliği arttığı için kemiklerdeki büyüme kısıtlanmamaktadır. Dolayısıyla büyüme desteklenmektedir.

Yüzme: Bilindiği üzere havuz ortamında yani suyun içerisinde yer çekiminin etkisi azaldığından dolayı vücudumuz farklı hareket eder. Vücudumuzdaki kaslar normal kullanımının dışında farklı açılarda çalışır ve yer çekiminin hafifliği ile eklemlere olan dikey baskılar azalır. Yüzme büyümeye olumlu destek olan bir diğer branştır.

Halter: Her spor branşı için olduğu gibi halterde de erken yaş önemlidir. Fakat bazı dezavantajları mevcuttur. Halter branşında asli amaç ağırlık kaldırmak olduğu için vücuda dikey olarak yüklü miktarda ağırlık gelmekte ve el ayak eklemlerine baskı gerçekleşmektedir. Bu yüzden halter branşının boy uzamasında olumsuz etkisi olduğu söylenmektedir.

Takım Sporları: Takım sporlarını birbirinden ayıran özellikleri elbette vardır. Fakat genel olarak takım sporları için erken yaşta başlangıç önemli yer edinmektedir. Spor uzmanları bir hareketin motorik özellik olarak kazanılması yani; düşünmeden gerçekleştirilebilmesi için 10.000 tekrarın doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söylemektedir. Bu da bir sporcu için yaklaşık olarak 7-8 yıl süren ve branşın tekniğini, yeterliliklerini karşılaması için gereken süreç olmaktadır. Takım sporları genel olarak genel gelişimin yanı sıra; takım olma, sosyalleşme, paylaşma, liderlik, ekip ruhu gibi özellikleri kazandırmaktadır.

Sonuç olarak spor çocuklar için çok önemlidir. Çocukların spor yapması ve doğru branşa yönlendirmek için önemli olan kriterler şunlardır;

  • Çocuğun ilgi alanlarının göz önünde bulundurulması,
  • Çocuğun yeteneklerinin göz önünde bulundurulması,
  • Çocuğun gelişiminin göz önünde bulundurulması,
  • Kas lifi tipinin belirlenmesi, ( F.T-S.T)
  • Branşın belirlenmesi,
  • Düzenli devamlılığın sağlanması,

Bu kriterler dikkate alınarak en uygun spor branşı seçilebilmektedir

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!