Cilt Alt Tonu Nedir Nasıl Belirlenir

0
(0)

Cilt alt tonumuz bize birçok konuda yardımcı olan bir faktördür. Bize hangi rengin yakıştığı, hangi saç renginin bizde daha iyi duracağı, hangi ton makyaj uygulayabiliriz ve hangi takıyı takmalıyız gibi bize birçok ipucu da vermektedir. Cilt alt tonu 3 gruba ayrılmaktadır. Sıcak alt tonlular, soğuk alt tonlular ve nötr alt tonlulardır. Nötr alt tonu insan sayısının çok nadir olduğunu da söylemek gerekir.

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Cilt alt tonunu belirlemenin en bilindik birkaç yöntem bulunmaktadır.

  • Damarlara bakmak: Yöntemlerinden biri de damarlara bakmaktır. Doğru rengi bulabilmek adına güneş ışığından yararlanmak en faydalısıdır. Güneş ışığına damarlarınızı tuttuğunuzda ağırlıklı olarak yeşil renk gözüküyorsa sıcak alt tonuna sahipsiniz demektir. Fakat güneşe tuttuğunuzda damarlarınız ağırlıklı olarak mavi renkte gözüküyorsa soğuk alt tona sahipsiniz demektir. İkisi eşit miktarda ise nötr alt tonuna sahipsiniz demektir.
  • Altın gümüş testi: Cilt alt tonu belirlemede bir diğer yöntem ise altın, gümüş testidir. Altın taktığınızda daha tamamlayıcı duruyorsa sıcak, gümüş taktığınızda daha tamamlayıcı duruyorsa soğuk alt tona sahipsiniz demektir. Nötr alt tonlu insanlarda iki seçenekte tamamlayıcı durur.

Photoshop yöntemi: çeşitli fotoğraf programları sayesinde fotoğrafınız üzerindeki rgb tonuna bakarak alt tonunuzu bulabilirsiniz.

Cilt Alt Tonu Ne İşe Yarar?

Cilt alt tonumuz bize birçok konuda fikir vermektedir. Peki günlük hayatta cilt alt tonunu bilmenin bize ne faydası olacak diye soracak olursak;

  • Saç rengi değiştirmek konusunda
  • Takı seçimlerimizde
  • Eşarp almak istediğimizde
  • Hangi ton elbiseler bize yakışacağı konusunda
  • Makyaj yapma ve ton seçme konusunda fikir vermektedir.
  • Cilt alt tonunu bilerek yapılan seçimlerin daha da yakışacağını göreceksiniz.

Hangi Cilt Tonuna Hangi Renk Yakışır?

Sıcak alt tonular: daha çok parıltılı, canlı, turuncular ve kırmızılar eşliğinde harikalar yaratacaklardır. Saç rengi konusunda bakır, altın, çikolata gibi alt tonları sıcak renkler tercih edebilirler.

Soğuk alt tonlular: bordolar, mürdümler, eflatunlar içinde muhteşem görüneceklerdir. Saç rengi konusunda ise daha çok küllü tonlar, kumral renkleri harika bir tercih olacaktır.

Nötr alt tonlular: çok nadir bir alt tonu olsa da nötr olan kişiler bir hayli şanslılar altında gümüşte, turuncuda, mürdüm de onlar üzerinde harika

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!