Çikolata sağlığa yararlı mıdır?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi
– Çikolata sağlığa yararlı mıdır?
– Bitter çikolatanın sağlığa faydaları nelerdir ?
– Günde ne kadar çikolata tüketilmeli?

https://vimeo.com/48576715

Bugün başlıktaki sorunun cevabının evet olduğunu umut eden birçok okuyucu olduğunu biliyoruz. Pekala, bu kesin bir “ belki” ve bilmemiz gereken ayrıntıları öğrenmek için okumaya devam edelim!

Ne hakkında konuşuyoruz? Elbette çikolata! Pek çok insanın direnemeyeceği lezzetli ve cazip bir ziyafet. Tatlıdır ve kalorisi yüksek olabilir, bu nedenle çok fazla çikolata yemek kilo vermenize yardımcı olmayacaktır. Ama sağlıklı olabilir mi… bir şekilde… bir şekilde?

Sağlıklı çikolata kulağa gerçek olamayacak kadar iyi gelse de, son bilimsel araştırmalar belirli bir çikolata türünün – bitter çikolata – bazı kesin sağlık yararları olabileceğini öne sürüyor. Bitter çikolata, çikolatadaki ana bileşenlerden biri olan kakaodan daha yüksek bir konsantrasyona sahiptir.

Çikolata sağlığa yararlı mıdır?

Bilim adamları, bitter çikolatadaki kakaonun kalp hastalığı için belirli risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Nasıl? Kakao çekirdekleri flavonoid adı verilen maddeler içerir. Flavonoidlerin, kalp hastalığına yol açabilecek hücre hasarını azaltabilen antioksidan etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

Flavonoidler ayrıca gelişmiş kan akışı ve düşük kan basıncı ile ilişkilendirilmiştir. Bu bulgular, bazı bilim adamlarının bitter çikolata yemenin diyabet, felç ve kalp krizi riskini azaltabileceğine inanmasına neden oldu.

Hiç merak ettiniz mi- Çikolata sağlığa yararlı mıdır?- Bitter çikolatanın sağlığa faydaları nelerdir ?- Günde ne kadar çikolata tüketilmeli?

Bitter çikolatanın sağlığa faydaları nelerdir ?

Dışarı çıkıp “sağlıklı” bitter çikolata stoklamadan önce, birkaç şeyin farkında olmalısınız. Bitter çikolatanın sağlığa faydalarını öne süren çalışmaların çoğu yeni ve daha fazla araştırma ile doğrulanması gerekiyor.

Daha da önemlisi, herhangi bir “sağlıklı” gıdada olduğu gibi, bilim adamları, ölçülü olmanın anahtar olduğunu hızlıca belirtiyorlar. Bitter çikolatadaki flavonoidlerden sağlık yararları elde etmek için ihtiyacınız olan tek şey muhtemelen biraz bitter çikolata.

|| Tavsiye Bağlantı: Çikolata barını kim icat etti?

Çok fazla çikolata yemek, kilo almaya ve kazanılan faydaları kolayca ve hızlı bir şekilde silebilecek birçok bağlantılı sağlık sorununa yol açabilir. Çikolatadaki yağ, şeker ve kalori, ölçülü olarak yenilmezse, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet riskine yol açabilir – flavonoidlerin karşı koyması gerektiği şeyler bunlar oysaki!

Günde ne kadar çikolata tüketilmeli?

Hiç merak ettiniz mi- Çikolata sağlığa yararlı mıdır?- Bitter çikolatanın sağlığa faydaları nelerdir ?- Günde ne kadar çikolata tüketilmeli?

Bitter çikolatanın sağlık açısından faydalarından yararlanmak istiyorsanız, doktorlar günde 90 gramdan fazla bitter çikolata yememenizi önerir. Ayrıca, kakao içeriği en az % 65 olan bitter çikolata yediğinizden emin olun.

Günlük üç gram bitter çikolata, diyetinize 450 kalori veya daha fazlasını ekleyebilir. Bu kalorileri telafi etmek için, diğer bölgelerdeki kalorileri azaltmak veya daha sık egzersiz yapmak isteyebilirsiniz.

Dilimize Kazandıran: Elif KIYMIK

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir