Çikolata barı kim tarafından icat edildi?

3
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Çikolata barı kim tarafından icat edildi?
– Ne zaman popüler oldu?

https://youtu.be/we6fO7eHwkw
Çikolata Nasıl Yapılır?

Eve geldiğinizde, muhtemelen doğru mutfağa gidersiniz. Elmalar, egzotik meyveler ve sebzeler arasından, renkli paketler içindeki envai çeşit tatlı ikramları dikkatinizi çekecektir. Ancak gözleriniz hemen diğerlerinden daha çok arzulanan tatlı ikramlara kayacaktır. Ne hakkında mı konuşuyoruz? Tabi ki çikolata barları!

Hiç merak etttiniz mi…
- Çikolata barını kim icat etti?
- Çikolata barı ne zamandır var?
- Çikolata barları Amerikada ne zaman popüler oldu?
Çikolata Barları

Çikolata barları bir yüzyıldan fazladır dünya çapında insanlar için sevilen bir atıştırmalıktır. Bir markette sırada bekliyorsanız, çeşitli çikolata barlarını farkedersiniz. Diğer tatlı içeriklerle çikolatayı birleştirerek, her tada uygun bir çikolata barı mevcuttur.

Çikolata barı kim tarafından icat etti?

Yemesi basit bir çubuk şeklinde çikolata oluşturma fikrini ilk kim ortaya attı? Tarihçiler çikolatanın 1847’e kadar dayandığına inanmaktadır. Joseph Fry ve oğlu, kakao tozu ve şekerden yapılan bir macunu bir çubuk şekline bastırmaları Büyük Britanya da o yıllarda olmuştur.

O zamandan önce, çikolata genelde tatlı içeçekler yapımında kullanılıyordu. Fry’ın çubuk şeklindeki çikolata ikramı o kadar tatlı ve kullanışlıydı ki insanlar kısa zamanda çikolatayı içecekten ziyade bir yiyecek olarak düşünmeye başladılar.

Hiç merak etttiniz mi…- Çikolata barını kim icat etti?- Çikolata barı ne zamandır var?- Çikolata barları Amerikada ne zaman popüler oldu?
Parçalanmış Çikolata Barı

İki yıl sonra, John Cadbury kendine özgü bir çikolata bar markası geliştirdi. Fry ve Cadbury nihayetinde ünlü çikolata şekerlemeciler olmak için güçlerini birleştirdi. Fakat ilk barları muhtemelen şuan bildiğiniz tadı veremedi.

|| Tavsiye Bağlantı: Patlamış mısırı patlatan şey nedir?

En eski çikolatalar genelde bugünkü çikolatalar kadar hemen hemen aynı tatlılıkta olmayan bitter çikolatadan yapılmıştı. Daha yumuşak, kaymaklı ve tatlı sütlü çikolata barları, Henry Nestle ve Daniel Peter 1875 yılında geleneksel çikolata karışımına süt eklemeye başladığında ortaya çıktı.

Çikolata barları Amerika’da ne zaman popüler oldu?

Amerika’da, özellikle 1. Dünya Savaşı esnasında ve sonrasında popüler oldu. Savaş sırasında, Amerikan hükümeti denizaşırı savaşan birliklere çikolata barı üretmek için büyük miktarlarda çikolata satın aldı.

Yurtlarına döndüklerinde,  çikolata barlarına düşkün olan askerler, ailelerine ve arkadaşlarına tanıttı. Böylelikle çikolata barlarının popülaritesi patladı. Kiraz, fındık, marşmelov, karamel ve koz helvası gibi her türlü ilave malzemeyle çok çeşitli çikolata barlarının ortaya çıkması da çok uzun sürmedi.

Bazı uzmanlar, son yüzyılda ortaya çıkan on binlerce farklı çikolata bar çeşidi olduğuna inanıyor. Tarihin en ünlü çikolata barlarının bazıları ise geleneksel olan Hershey, Snickers, Kit Kat, Butterfinger, Milky Way ve Baby Ruth’dur.

Hiç merak etttiniz mi…- Çikolata barını kim icat etti?- Çikolata barı ne zamandır var?- Çikolata barları Amerikada ne zaman popüler oldu?
Çikolata Barı

|| Tavsiye Bağlantı: Çikolata sağlığa yararlı mıdır?

Bugün çikolata barları genelde tüm yaştan çocuklar ve yetişkinler için çok ünlü bir tatlı ikramıdır. Bağımsız bir atıştırmalık olmasına ek olarak, birçok çikolata barı, diğer tatlılarda da popüler malzeme haline gelmiştir. Hiç çikolata bar parçalarını dondurmanıza eklediniz mi?

Çikolata barları yadsınamaz derecede tatlıdır, fakat bu onların en sağlıklı atıştırmalıklar olduğu anlamına gelmez. Çünkü doktorlar ve dişçiler size, onların çok az besin değeri taşıdıklarını ve hem yağ hemde kalori bakımından yüksek olduğunu söyleyecektir. Arada sırada kendinize bir çikolata barı ikram etmek isteseniz de, bunları diyetinizin düzenli bir parçası haline getirmemek en iyisidir!

Kaynak:
https://www.wonderopolis.org/wonder/billy-wonka


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir