Çiçek Hastalığı Nasıl Bulaşır?

0
(0)

Çiçek hastalığı çiçek virüsünün neden olduğu bir hastalık çeşididir. Suçiçeği ile çok fazla karıştırılan çiçek hastalığı çok daha ciddi görülmektedir. Çiçek hastalığı vücutta irin dolu kabarcıklar oluşturduğu için doktorlar tarafından daha hızlı teşhis edilmektedir. Suçiçeğine nazaran yüz, göğüs, sırt ve kollarda kabuklu kabarcıklar olarak oluşur. Oluşan irinlerin renkleri hastalığın durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Çiçek Hastalığı Nedir?

Tarihte görülmekte olan çiçek hastalığı en hızlı yayılıma ve ölüme sebep olan hastalık çeşididir. Variola majör ve variola minör olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Variola majör ölümcül olup daha ağır seyretmektedir. Variola minör ise daha hafif seyrederek ölüm oranı %1 olmuştur. Ölümcül olarak adlandırılan çiçek hastalığının aşısı tarihte ilk aşı olarak geçmektedir.

Çiçek Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Çiçek hastalığı ateş ve döküntülerle birlikte hava yoluyla bulaşmaktadır. Döküntüler azalana dek bulaşıcılık miktarı azalır. Hastaların kıyafetlerinin yanı sıra yatak örtülerinden de bulaşmaktadır. İlk vakadan yaklaşık olarak 2 veya 3 hafta sonra salgın ortaya çıkmaktadır. Çiçek hastalığına yakalanan bir kişinin ortalama olarak 5-12 kişiye salgını bulaştırdığı ortaya çıkmıştır.

Çiçek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Yüksek ateş
  • Vücudun titremesi
  • Başta meydana gelen ağrı
  • Karın bölgesinde ağrı
  • Kusma
  • Sırt ağrısı

Çiçek Hastalığı Salgınında Yapılması Gerekenler;

Salgında yapılması gerekli en önemli husus daha fazla yayılmasının önüne geçmektir. Belirlenen vakalar hemen aşı olmalıdır. Salgına yakalanan kişinin temas ettiği kişileri saptayıp 18 gün ateş kontrolü yapılmalıdır.

Çiçek Aşısı Nedir?

Tarihte bilinen ilk çiçek aşısı inek çiçeği aşısıdır. Hasta olmayan bireylere yapılarak hasta salgına yakalanmalarının önüne geçilmiştir. Ayrıca çiçek aşısı tarihteki ilk aşıdır. Bununla birlikte birçok hastalığın önüne geçilmiştir. Çiçek aşısı içeriği canlı bir virüs aşısıdır.

Çiçek Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Aşının birçok yan etkisi bulunmaktadır. Olası yan etkisi egzama, beyin iltihabıdır. Beyin iltihabına bağlı felç, görme bozukluğu, yüksek ateş olarak belirlenmiştir.

Çiçek Aşısı Kimlere Yapılmamalıdır?

  • Hamileler
  • Bağışıklık yetmezliği olanlar
  • AIDS olanlar

Her hangi bir salgın durumunda bu kişilere de aşı yapılmalıdır. Çiçek hastası birisiyle temas ettiyseniz en yakın sağlık kuruluşuna bildiriniz.

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!