Caz Müzik Nedir?

1
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Caz müzik
nedir?
– Caz nerede gelişti?
– Doğaçlama nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=BMgKXbtQwoo&feature=emb_logo

Saksafonları işaretleyin. Trompetleri ve trombonları ekleyin. Şimdi piyano ve davul için. Arkanıza yaslanın ve yarattıkları pürüzsüz ritmin tadını çıkarın. Doğru! Bugünün merakı tamamen caz hakkında!

Caz müzik nedir?

Caz nedir? Bu zor bir cevabı olan basit bir soru. Yakında öğreneceğiniz gibi, bu tür müzikler kolay tanımlamaya karşı çıkıyor. Caz efsanesi Louis Armstrong bunu en iyi açıklamış olabilir. Bir keresinde, “Cazın ne olduğunu sormak zorunda kalırsan, asla bilemezsin” dedi.

caz müzik nedir

Caz müzik türü “Amerika’nın Klasik Müziği” olarak adlandırıldı. 1900’lerin başında New Orleans, Louisiana’dan çıktı. Şehrin nüfusu birçok kültürdeki insanlardan oluşuyordu. Caz, müzik tarzlarının bir karışımından geldi. Bunlara ragtime, yürüyüşler, blues ve pirinç de dahildi.

Son 100 yılda, caz gelişmeye devam etti. Louis Armstrong, Duke Ellington, Charlie Parker ve Miles Davis gibi parlak müzisyenler tarafından yönetiliyor. Bugün, iki düzineden fazla farklı caz stili var. Bunlar geleneksel caz, salıncak, bebop, havalı caz, füzyon ve caz-rock’ı içerir.

Doğaçlama nedir?

Birçoğu cazı çeşitliliği açısından eşsiz olarak tanımlar. Bu doğrudan en önemli bileşeninden doğar: doğaçlama. Çoğu caz müziğinde, müzisyenler anında telafi ettikleri sololar çalarlar. Bu, cazın çalan insanlar kadar çeşitli olmasına neden olur.

Her Caz müzisyeni kendi ses ve tarzını sergiliyor. Örneğin, trompetçi Miles Davis, trompetçi Louis Armstrong’dan çok farklı gelebilir. Bu, dinleyicilerin aynı şarkının birkaç farklı kaydını duyabileceği ve her birinin farklı görüneceği anlamına gelir! Caz müzisyenleri, her yeni doğaçlama solo ile tanıdık bir şarkıyı yeni bir şeye dönüştürebilir.

caz müzik nedir

Çoğu caz çok ritmiktir, ileri bir momentuma sahiptir (“salıncak” olarak adlandırılır) ve etkileyici notalar kullanır (“mavi/blues” notalar olarak adlandırılır). Bu notalar, büyük ölçekte olanlardan biraz daha düşüktür. Ayrıca, bir enstrümanın veya sesin diğerini cevapladığı “arama ve yanıt” kalıplarını da duyarsınız.

Caz sever misin? Böyle farklı bir müzik tarzında, birçok insan sevdikleri en az bir caz müzisyeni bulabilir. Bugün, bu müzik tüm dünyadaki insanlar için eğlence sunuyor!

Kaynakça:
  • http://www.smithsonianjazz.org/index.phpoption=com_content&view=article&id=560&Itemid=89
  • http://www.apassion4jazz.net/jazz.html

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir