CAT Taraması Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– CAT taraması nedir?
– CAT ne anlama geliyor?
– Geleneksel X ışınlarından nasıl farklıdır?

CAT taraması nedir?

Siz veya bir arkadaşınız veya ailenizden birisi hiç CAT taraması yaptırdı mı? Bu terimi ilk duyduğunuzda merak etmiş olabilirsiniz. Hastaysanız, neyin yanlış olduğunu teşhis etmek için bir doktorun neden bir kedi kullandığını merak etmek doğaldır!

CAT ne anlama geliyor?

Hiç merak ettiniz mi...- CAT taraması nedir?- CAT ne anlama geliyor?- CAT taramaları geleneksel X ışınlarından nasıl farklıdır?

|| Tavsiye Bağlantı: Röntgen nasıl çalışır?

CAT taramasına hiçbir gerçek kedinin dahil olmadığını öğrenince rahatlayabilirsiniz. CAT taramasındaki “CAT” aslında “Computed Axial Tomography” anlamına gelir.

Bazen bu taramalar “Bilgisayarlı Tomografi” veya BT taramalarına basitleştirilir. Her iki durumda da söylemesi ağız doludur, böylece onlara CAT veya CT taramaları demenin neden daha kolay olduğunu anlayabilirsiniz!

CAT taramaları geleneksel X ışınlarından nasıl farklıdır?

CAT veya CT taramaları, X ışınlarının gelişmiş versiyonlarıdır. Normal röntgenler doktorlara bir kemiğin veya vücudun başka bir kısmının iki boyutlu bir görüntüsünü sağlayabilirken, CAT taramaları doktorlara vücudunuzun içinde olup bitenlerin çok daha ayrıntılı, üç boyutlu bir görünümünü verir.

CAT taramaları, çoğu kez doktorlar tarafından, bir kişinin vücudunda, onları hasta eden şeyin ne olduğunu anlamaya yardımcı olmak için kullanılır. Yine de CAT taramalarının başka kullanımları da var. Bazı endüstriler, nesnelerin içini, onları açarak yok etmeden görmek için CAT taramaları kullanır. Arkeologların mumyaların içini görmek için CAT taramaları kullandıkları da biliniyor!

Hiç merak ettiniz mi...- CAT taraması nedir?- CAT ne anlama geliyor?- CAT taramaları geleneksel X ışınlarından nasıl farklıdır?

|| Tavsiye Bağlantı: Nasıl İnsan Pusulası Olabilirsiniz?

Bir CAT tarama makinesi biraz büyük bir çörek gibi görünür. Vücudunuzu taramak için, bir doktor sizi bir masaya düz bir şekilde yatmanızı ve daha sonra çörek halkasından geçmenizi isteyecektir. Bu acıtmaz, ancak ne bekleyeceğinizi bilmiyorsanız biraz sinir bozucu olabilir.

Vücudunuz CAT tarama makinesinin halkasından geçerken, makine X ışınları ile yüzlerce farklı açıdan çok sayıda fotoğraf çeker. Bu görüntüler daha sonra güçlü bir bilgisayarla birlikte yapıştırılarak doktorlara vücudunuzun içinin benzersiz üç boyutlu bir resmini verir.

Bu görüntüler, doktorların kafa travmaları ve kanser dahil her türlü sorunu teşhis etmelerine yardımcı olabilir. CAT taramaları, dünyanın her yerindeki doktorların her yıl milyonlarca kez kullandığı önemli bir araçtır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir