Buzdağı nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Buzdağı nedir?
– Buzdağları neden tehlikelidir?
– Buzdağları su döngüsünde nasıl bir rol oynar?

https://www.youtube.com/watch?v=ewHIo2ekU4g&feature=emb_logo

Buzdağı nedir?

Buzdağları açık suda yüzen büyük tatlı su buz parçalarıdır. Buzdağları “buzağılama” adı verilen bir süreçte buzullardan veya buz raflarından ayrıldıklarında “doğarlar”.

Buzdağların çoğu Grönland kıyılarında vardır. Her yıl bu buzullardan yaklaşık 10.000 ila 15.000 yeni buzdağı ayrılmaktadır.

Buzdağları her şekilde ve boyutta oluyor. Bir evin büyüklüğündeki buzdağları küçük kabul edilir.

Buzdağları çok, çok daha büyük olabilir. Bazı buzdağları bir uçak, bir bina ve hatta bir uçak gemisi kadar büyük olabilir! Kayıttaki en uzun buzdağı yaklaşık 550 metre boyundaydı.

Buzdağı nedir?
Buzdağı nedir?

Peki bir buz kütlesinin buzdağı olarak adlandırılması ne kadar büyük olmalı? Tanımı gereği, buzdağları sudan en az 5 metre uzamalı ve en az 15 metre uzunluğunda olmalıdır.

Eriyip küçüldüklerinde, hapsolmuş havanın eridikçe kaçtıklarında çıkardıkları hayvan benzeri sesler nedeniyle bazen “yetiştirici” olarak adlandırılırlar.

Buzdağları neden tehlikelidir?

Sodanızda yüzen buz küpleri yeterince güvenli görünse de, okyanusta yüzen buzdağları aslında gemiler için oldukça tehlikeli olabilir. Aslında, bir buzdağı tüm zamanların en kötü deniz felaketlerinden birinden sorumluydu.

14 Nisan 1912 gecesi, RMS Titanik bir buzdağıyla çarpıştığında Kuzey Atlantik’i geçiyordu. Geminin bakışı buzdağının kafa kafaya çarpışmasını önlemek için yeterince önceden uyarı almış olmasına rağmen, gemi buzdağının su altında kalan kısmını yine de vurdu.

Buzdağı, geminin gövdesini çeşitli yerlerde deldi, suyun birkaç bölmeyi doldurmasına ve geminin ayakta kalma yeteneğini tehlikeye atmasına izin verdi. Titanik ertesi sabah erkenden battı ve 1.517 yolcu kaybına yol açtı.

Titanic, gelişmiş tasarımı, birçok güvenlik özelliği ve muazzam boyutu nedeniyle bazıları tarafından “batırılamaz” olarak kabul edildi.En etkileyici yapısına rağmen, o kader geceyle karşılaştığı buzdağına bir eşleşme olmadığı ortaya çıktı.

Titanik’in batması, denizde gemileri tehlikeye atabilecek buzdağlarına dikkat etmek için bugün Kuzey Atlantik’te devriye gezen Uluslararası Buz Devriyesi’nin kurulmasına yol açtı.

Buzdağı nedir?

Titanik’i batan buzdağı muhtemelen çok büyüktü. Ancak, büyük buzdağlarının küçük olanlardan daha tehlikeli olması gerekmez.

Büyük buzdağlarının gemiler tarafından görülmesi genellikle daha kolay olsa da, daha küçük buzdağları okyanusun dalgalarında saklanabilir, bu da onları tespit etmeyi zorlaştırır ve böylece çok daha tehlikeli hale gelir.

“Buzdağının sadece görünen kısmı” ifadesini hiç duyduysanız, bunun için çok fazla gerçek olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Buzdağları su döngüsünde nasıl bir rol oynar?

Bu buzdağları için tam anlamıyla doğrudur. Suyun üstünde ne kadar yüksek olursa, tabanları suyun altında o kadar derin uzanır. Çoğu buzdağı için, suyun altındaki kısım suyun yüksekliğinin üç ila dokuz katıdır.

Gemilere yönelttikleri tehlikeye rağmen, buzdağları doğanın su döngüsünde önemli bir rol oynar. Buzdağları eridikçe, suları havaya buharlaşır ve bulutları oluşturur.

Rüzgar bu bulutların bir kısmını Grönland’ın üzerinde taşıyor, burada soğuk hava bulutlardaki nemin yoğunlaşmasına ve kar şeklinde yağış olarak düşmesine neden oluyor. Kar Grönland’da binlerce yıl birikerek buzulları oluşturur.

Yerçekimi bu dev buzulları denize doğru zorlar. Okyanusa ulaştıklarında, buzullar parçalara ayrılıp okyanusa düşerek buzdağları oluşturmaya başlar. Buzdağları seyahat ettikçe ve erimeye başladığında, süreç baştan başlar!

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/what-is-an-iceberg


 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!