Bulutlar sıcaklığı nasıl etkiler?

1
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bulut örtüsü nedir?
– Bulutlar sıcaklığı nasıl etkiler?
– Bulut iklimi geri bildirimi nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=p2GwxT9gClg&feature=emb_logo

Soğuk bir kış gecesini nasıl geçirirsiniz? Ailenizle favori bir film için bir araya geliyor musunuz? Belki biraz sıcak çikolata yaparsınız ve iyi bir kitaba başlarsınız. Birçok insan gibiyseniz, soğuk bir gecede sıcak bir battaniyenin altında rahatlamaktan daha iyi bir şey olmadığını bilirsiniz.

Bulut örtüsü nedir?

Bazı soğuk gecelerde Dünya’nın kendisinin bir battaniyeyle örtüldüğünü biliyor muydunuz? Bu doğru! Ancak pamuk veya yün gibi sıcak kumaşlar yerine, Dünya’nın battaniyesi bulutlardan yapılmıştır.

Bulutların sıcaklık üzerindeki etkisini siz de fark etmiş olabilirsiniz. Berrak geceler, bulutlu olanlardan biraz daha soğuk olma eğilimindedir. Bu, gökyüzünün bulutlar tarafından korunan kısmının bir ölçüsü olan bulut örtüsünün miktarı sayesindedir.

Hiç merak ettiniz mi...- Bulut örtüsü nedir?- Bulutlar sıcaklığı nasıl etkiler?- Bulut iklimi geri bildirimi nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Ayda kaç kilo geliyorsunuz?

Bulutlar sıcaklığı nasıl etkiler?

Geceleri bulutlar, atmosfere ısı hapsedebilir. Bu, Dünya yüzeyinin ısınmasına yardımcı olarak daha yüksek bir sıcaklığa neden olur. Üst seviye bulutlar, düşük seviyeli bulutlara göre daha güçlü bir ısı tutma etkisine sahiptir. Uzmanlar, sıcaklığı -10 ° C’ye kadar yükseltebileceklerini keşfettiler.

Açık gecelerde, gökyüzünde ısıyı hapsedecek bulutlar yoktur. Sonuç olarak, ısı Dünya atmosferinden kaçabilir. Sıcaklık düşer. Bu nedenle açık geceler, bulutlu gecelerden biraz daha soğuk olabilir.

Gün içinde nasıl olur? Bulutların gündüz hava durumu üzerinde tam tersi bir etkisi olabilir. Isının atmosfere girmesini engelleyerek sıcaklıkları düşürebilirler. Bu nedenle birçok insan yaz günlerinde bulutlu bir gün olmasını umut eder – bulut örtüsü havayı çok daha keyifli hale getirebilir. Atmosferde daha düşük olan bulutlar, yakaladıklarından daha fazla ısıyı engelleme eğilimindedir.

Bulut iklimi geri bildirimi nedir?

Hiç merak ettiniz mi...- Bulut örtüsü nedir?- Bulutlar sıcaklığı nasıl etkiler?- Bulut iklimi geri bildirimi nedir?

Gördüğünüz gibi, bulutların Dünya’nın iklimi üzerinde büyük bir etkisi var. Aslında NASA, bulutlar olmadan gezegenin yaklaşık yüzde 20 daha fazla ısı emeceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, iklim de bulutları etkiler. Bulutlar ve iklim arasındaki bu ilişkiye bulut iklimi geribildirimi denir.

|| Tavsiye Bağlantı: Yıldız kayması neden olur?

Dünyanın değişen iklimi, bulut örtüsünü nasıl etkileyebilir? Pek çok bilim adamı, sıcaklığı yükseldikçe gezegenin daha az buluta sahip olacağına inanıyor. Bununla birlikte, uzmanlar hala bulut iklimi geri bildirimini öğreniyor. Kullandıkları araçlardan biri de CloudStat adlı bir uydu. CloudStat, 1999’dan beri bilim insanlarının Dünya’nın iklimi ile bulutları arasındaki ilişkiyi incelemelerine yardımcı oldu.

Bir dahaki sefere bulutlarla dolu bir gökyüzüne baktığınızda, bunların günün havasını nasıl etkilemiş olabileceklerini düşünün. Soğuk gecelerden sıcak günlere kadar, bulut örtüsü sıcaklığın belirlenmesinde büyük rol oynar. Onlar olmasaydı, gezegenimizin iklimi oldukça farklı olurdu!

Kaynak

  • https://www.nationalgeographic.org/encyclopedia/cloud-cover/
  • https://climatekids.nasa.gov/cloud-climate/
  • https://www.wave3.com/2019/09/27/behind-forecast-how-clouds-affect-temperatures/
  • https://phys.org/news/2013-08-analysis-clouds-effects-daily-temperature.html
  • https://www.giss.nasa.gov/research/briefs/delgenio_03/
  • https://learnersdictionary.com/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir