Bulut tabanı nedir?

0
(0)

Bir süredir bizimle merak ediyorsanız, ölçümler hakkında çok şey öğrenmiş olabilirsiniz. Belki hava basıncını, ağırlığı ve hatta zamanın kendisini nasıl ölçtüğümüzü okumuşsunuzdur. Bugün, başka bir ölçü birimi olan okta’yı ve bulut tabanı nedir konularını merak ediyoruz!

Okta neyi ölçer?

İşte bir ipucu: Uçabilir, ancak kanatları yoktur. Ne hakkında konuşuyoruz? Elbette bulutlar! Okta özellikle bulut örtüsünü ölçer. Bu, belirli bir zamanda bulutların kapladığı gökyüzü miktarıdır.

Hiç hava durumu raporu izlediniz mi veya dinlediniz mi? Öyleyse, “kısmen bulutlu”, “kısmen güneşli” veya “çoğunlukla bulutlu” gibi kelimeler duyduğunuzu hatırlayabilirsiniz. Meteorologlar, belirli bir günde bulut örtüsünün ne kadar yoğun olduğuna çok dikkat ederler. Bunun nedeni bulutların, sıcaklık ve yağış olasılığı dahil olmak üzere havayı etkilemesidir.

bulut tabanı ne demek

Meteorologlar oktaşları kullanarak nasıl ölçüm yapar? Birincisi, gökyüzünü zihinsel olarak sekiz eşit kutuya bölerler. Bu kutuların her biri bir oktadır. Düşünürseniz, bu mantıklı. Sonuçta, “octa-” öneki sekiz anlamına gelir.

Daha sonra, bir araya getirildiklerinde gökyüzündeki tüm bulutların bu eşit kutulardan kaç tanesini doldurabileceğini tahmin ediyorlar. Bir kutunun bir kısmı bile doldurulacaksa, bu tahminler yuvarlanır. Ortaya çıkan oktaş sayısı, meteorologların havayı halka duyurmas1ına yardımcı oluyor.

Örneğin, sıfır okta ölçümü, gökyüzünde bulut olmadığı anlamına gelir. Bu açık, güneşli bir gün. Bir okta, günün adil olacağı anlamına gelirken, iki veya üç okta günleri çoğunlukla güneşli olarak tanımlanır. Bulutlar dört ila altı oktayı kaplarsa, gün parçalı bulutlu olur. Yedi puan, çoğunlukla bulutlu anlamına gelir. Elbette sekiz okta, gökyüzünün tam bulut örtüsüne sahip olduğu anlamına gelir.

Bazen koşullar o kadar sislidir ki, meteorologlar gökyüzünü bulut örtüsünü ölçmek için yeterince iyi göremezler. Bu durumlarda, güne dokuz oktayı verirler.

Bulut tabanı nedir?

Elbette önemli olan tek ölçüm bulut örtüsü değildir. Bulut tabanı, bulutun yüksekliğini ölçer ve yüksekliği, bulut tabanından tepesine olan mesafedir. Bu ölçümler ayrıca bulutların havayı nasıl etkileyebileceğini de etkiler.

Bulutlarla ilgileniyor musunuz? Belki meteorolojide bir gelecek sizin için doğru olabilir! Belirli bir günde havayı etkileyen birçok farklı faktör hakkında bilgi edinmek eğlenceli olabilir.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!