Braille Alfabesi Hakkında Bilgi

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Braille alfabesi hakkında bilgi nedir?
– Louis Braille kimdi?
– Görme engelli insanlar nasıl okuyabilir ve yazabilir?

https://vimeo.com/1878828

1821’de kör bir Fransız olan Louis Braille, körlük gibi görme bozukluğu olan kişilerin okumak ve yazmak için kullanabileceği bir sistem yarattı. Kör olarak doğmadı. Fakat buna rağmen, Louis erken çocukluk kazası sonunda her iki gözünde de körlük oluştu.

Louis Braille kimdir?

10 yaşındayken, dünyadaki ilk kör okullardan biri olan Paris Kraliyet Kör Gençlik Enstitüsü’ne burs kazandı. Zeki ve yaratıcı bir öğrenci olan Louis, görme bozukluğunun zorluklarına rağmen çellist ve orgcu oldu.

Braille alfabesi nedir?

Okulda, kör çocuklar temel becerileri sözlü derslerle öğrendiler. Öğrenciler ayrıca okulun kurucusu Valentin Hauy tarafından geliştirilen kağıda baskılanmış harflerden oluşan bir sistem kullanılarak basılan birkaç kitabı okuyabildiler. Valentin, şekilli bakır teli kağıda basarak harfleri kitaplarda yarattı.

Bu sistem öğrencilerin okumayı öğrenmelerine yardımcı olurken, yine de yazmayı beceremediler. Bu yüzden Louis, görme bozukluğu olan kişilerin okuma ve yazmalarına izin verecek bir sistem kurmayı hayal etti.

Braille, Charles Barbier adında eski bir Fransız ordusu kaptanı 1821’de okulunu ziyaret ettiğinde sistemini yaratmaya ilham verdi.

|| Tavsiye Bağlantı: Diş ipini kim icat etti?

Braille alfabesi hakkında bilgi nedir?

Askerler, kağıt üzerine yükseltilmiş nokta ve tire koduyla yazılmış çok gizli mesajları göndermek için “gece yazmasını” kullandılar. Böylelikle askerler, mesajları okumak için ışığı açma yada konuşma zorunluğunda kalmadan karanlıkta güvenli bir şekilde iletişim kurmalarına olanak sağlayan gece yazmasına minnettar oldular.

Çocukluğunda kendini kör eden aynı keskin aracı kullanarak Louis, Barbier’in sistemini körler için uyarlamaya başladı. Bu yüzden Braille alfabesinin her harfi, farklı noktalardan oluşan farklı bir desenle temsil ediliyor.

Gece yazması 12 nokta kullanırken Louis sistemi sadece altı tane yükseltilmiş nokta kullanıyordu. Sonuç olarak bu, okuyucuların harfleri yalnızca bir parmak ucu kullanarak tanımalarına yardımcı oldu.

Braille alfabesi nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Wright Kardeşler Kimdi?

Louis Braille 1829’da ilk braille kitabını yayınladı. Daha sonra 1837’de matematik ve müzik için de semboller geliştirdi. Arkadaşı Pierre Foucault’nun yardımıyla braille yazmayı daha hızlı ve kolay hale getiren bir makine geliştirdi.

Louis sonunda Kör Gençlik Enstitüsü’nde saygın bir öğretmen oldu. Ne yazık ki, Braille yazı sistemi Louis’in yaşamı boyunca Enstitü tarafından benimsenmedi.

6 Ocak 1852’de 43 yaşında öldü. Fransa, braille sistemini ilk kez ölümünden iki yıl sonra tanıdı. Bugün, braille sistemi, dünya çapında görme bozukluğu olan insanlar tarafından kullanılan standart okuma ve yazma biçimidir.

Kaynakça:

  • http://www.afb.org/info/living-with-vision-loss/braille/what-is-braille/123
  • https://www.royalblind.org/national-braille-week/about-braille/braille-facts

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir