Bokeh Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bokeh nedir?
– “Bokeh” kelimesi nereden geliyor?
– Nasıl iyi bokeh yaratabilirsiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=oXVDO31vbG0&feature=emb_logo

Bokeh Nedir?

Belki karanlık odalar ve kırmızı gözler hakkında okumuşsunuzdur. Hatta iğne deliği kameraları hakkında her şeyi biliyor olabilirsiniz! Ama hiç bokeh nedir duydunuz mu?

|| Tavsiye Bağlantı: Basketbol’u kim icat etti?

“Bokeh” kelimesi nereden geliyor?

“Bokeh” terimi, İngilizce’de “bulanıklık” anlamına gelen Japonca “boke” kelimesinden gelir. İşte bokeh tam olarak bunu ifade eder. Yani bir fotoğrafın bulanık kısımlarının kalitesidir.

Bir fotoğrafçının neden bulanık bir fotoğraf isteyeceğini kendinize soruyor olabilirsiniz. Sonuçta, asıl mesele resmin içinde ne olduğunu görememek değil mi? Bu doğru! Ancak fotoğrafçılar, bulanıklığı stratejik olarak kullanır. Çoğu zaman, bulanık bir arka plan odak nesnelerinin öne çıkmasını sağlayabilir.

Bokeh nedir?- "Bokeh" kelimesi nereden geliyor?- Nasıl iyi bokeh yaratabilirsiniz?

|| Tavsiye Bağlantı: Modern futbol topu kaç yıllık?

Öyleyse, iyi bokeh’in nitelikleri nelerdir? Düzgün görünen bulanık bir arka plan, bir dolu sert kenar yerine tercih edilir. İdeal olarak, kullanılan lense bağlı olarak ışık, daire veya altıgen şeklinde görünecektir. Arka plan, herhangi bir fotoğrafın önemli bir parçası olsa da, dikkatini resmin konusundan alıkoymamalıdır.

Kendiniz de hevesli bir fotoğrafçı mısınız? Öyleyse, kendi çalışmanızda mükemmel bokeh efektini nasıl yaratacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Çoğu, kullandığınız lense bağlıdır. Uzmanlar, çok düşük diyafram açıklığı ayarlarına izin veren hızlı bir lens önermektedir.

Nasıl iyi bokeh yaratabilirsiniz?

Bokeh nedir?- "Bokeh" kelimesi nereden geliyor?- Nasıl iyi bokeh yaratabilirsiniz?

|| Tavsiye Bağlantı: Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var?

En iyi bokeh çekimleri de ilginç bir arka plan gerektirir. Ayrıca fotoğrafın bu kısmı bulanık olsa da, çeşitli renkler ve ışıklar dahil edildiğinde daha iyi görünüyor. Fotoğraf konusunun iyi aydınlatıldığından emin olmak da önemlidir.

Birçok fotoğrafçı, iyi bokeh’in sırrının doğru mesafeyi bulmak olduğunu iddia ediyor. Konu ile arka plan arasında bol miktarda boşluk bırakılmasına yardımcı olur. Öte yandan, fotoğrafın konuya oldukça yakın olması en iyisidir.

İyi bokeh elde etmek için gelişmiş bir kameraya ihtiyacınız var mı? Şart değil. Pek çok uzman kaliteli kameralar ve lensler kullanırken, birçok akıllı telefonda kamerayı kullanarak bulanıklaştırma da mümkündür. Mesela “portre modu” gibi seçenekler bulanık bir arka plan elde etmenize yardımcı olabilir.

Gördüğünüz fotoğraflarda iyi bokeh örneklerini düşünebiliyor musunuz? Başka hangi efektler hakkında daha fazla bilgi elde etmek istersiniz? Artık çevremizdeki dünyanın görüntülerini yakalamak için teknikler konusunda hiçbir eksiklik yok!

Kaynak:

  • https://photographylife.com/what-is-bokeh 
  • https://www.canva.com/learn/7-ways-achieve-beautiful-bokeh-effect-photos-stunning-examples/ 
  • https://smartphone-photography.com/can-i-achieve-bokeh-with-my-camera-phone-get-sparkling-results/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir