Bluetooth nedir?

0
(0)

Eskiden tüm hoparlörlerin kablolarla birbirine bağlanmak zorunda olduğunu biliyor muydunuz? Kulakiçi kulaklıklarda bile kablolar vardı! Tamam, bazı kulaklıklarda hala kablo var. Ancak Bluetooth kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar giderek daha popüler hale geliyor. Peki ama bluetooth nedir?

Bluetooth nedir?

Bluetooth, kablosuz bir iletişim teknolojisidir. 1994 yılında oluşturuldu. Ama o zamandan beri birçok cihazı kullanma şeklimizi değiştirdi. Bluetooth, birlikte kullanılabilmeleri için aygıtları birbirine bağlar. Bugün, Bluetooth’u sayısız şekilde kullanıyoruz.

Hiç Bluetooth teknolojisine sahip bir arabaya bindiniz mi? Araba kullanırken müzik duymaktan veya GPS kullanmaktan hoşlananlar için yararlıdır. Çünkü Bluetooth, telefonlarınızı kablo olmadan araç stereosuna bağlar. En sevdikleri müzikler hoparlörlerden akar. Hatta gittikleri yerin yol tariflerini bile duyabilirler!

Müzik demişken, hiç Bluetooth kulaklık kullandınız mı? Eğer müzikle egzersiz yapmayı seviyorsanız, bu çok büyük bir icattır. İnsanların artık koşarken kablolara takılma konusunda endişelenmesine gerek yok! Bunun yerine, kablosuz kulaklıklar, ceplerindeki telefondan müzik dinlemeye olanak verir.

Hangi cihazlar Bluetooth özelliğe sahip?

Bluetooth, dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar ve TV’ler dahil olmak üzere diğer birçok cihazda standart olarak gelir. Fakat teknolojinin bir büyük sınırlaması vardır. Örneğin bir cihaz bağlı olduğu cihazdan çok uzaktaysa çalışmaz. Bunu ilk, eski Apple Watch kullanıcıların iPhone’undan uzakken işe yaramadığında gördük.

Siz müzik dinlerken, kesilmesi can sıkıcı olmaz mıydı? Ya da bir sonraki odaya geçtiğinizde bir konuşmacının durması mı? Ya televizyonunuzu uzaktaki kanepeden kontrol edememek? Bu, bugün birçok Bluetooth kullanıcısı için kaçınılmaz bir gerçektir.

Neyse ki, o günler yakında bitecek! En yeni Bluetooth teknolojisi, bağlantıda kalmayı kolaylaştırır. Bluetooth 5.0 olarak adlandırılan teknolojinin en son biçimi, eski sürümünden dört kat daha geniş bir menzile sahiptir. Telefonunuzdan uzaklaşmanız mı gerekiyor? Sorun değil! Telefonunuzdan dört kat daha uzaklaştığınızda Bluetooth kulaklığınız müzik çalmaya devam edecek!

Bluetooth 5.0 da iki kat daha hızlıdır. Eski sürümden sekiz kat fazla veri taşıma imkanına sahip. Ana hedeflerinden biri, cihazları akıllı evlerde daha iyi bağlamaktır. Hiç telefonunuzu mikrodalga fırınına bağlamak istediniz mi? Sorun değil! Nesnelerin İnterneti büyüdükçe, Bluetooth daha da kullanışlı hale gelecektir.

Bugün 10 milyar cihaz Bluetooth kullanıyor. Bu onu en yaygın kablosuz teknoloji yapar. WiFi’yi bile yener! Yine de her yıl yeni uygulamalar eklenmektedir. Bluetooth’un gelecekte ne kadar yaygın olabileceğini kim bilebilir?

Bluetooth kullanıyor musunuz? Farkında bile olmadan kullanıyorsunuzdur. Hiç kablosuz oyun kumandası kullandınız mı? Kablosuz mouse için ne dersiniz? Birçok kablosuz cihaz Bluetooth kullanarak bağlanır. Bluetooth’un hayatı kolaylaştıran başka yolları nelerdir?

 bluetooth nasıl çalışır

Bluetooth nasıl çalışır?

Aniden yakındaki biri bir soru sorduğunda kendi işine bakmaya devam ediyorsun. Yabancıya cevap vermek için dönersiniz, ancak o kişinin sizinle konuşmadığını görürsünüz. Çünkü kulağına takılı olduğunu farketmediğiniz bir kablosuz kulaklık aracılığıyla biriyle konuşuyordur.  Bir yabancının, cebindeki akıllı telefona takılı kablosuz bir kulaklık aracılığıyla başka biriyle konuştuğunu tahmin ettiyseniz, haklısınız! Bu sihir mi? Hayır, bu Bluetooth! Bu yazımızda Bluetooth nasıl çalışır bunu inceleyeceğiz.

Bluetooth’u kim icat etti?

Bluetooth, aslen 1994 yılında İsveç firması Ericsson’da mühendisler tarafından icat edilen küresel bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Günümüzde Bluetooth teknolojisine sahip tek bir şirket yoktur. Bunun yerine, Bluetooth Özel İlgi Grubu adı verilen bir grup şirket, teknolojiyi ilerletmek için birlikte çalışıyor. Ericsson’a ek olarak, Intel, Nokia, Toshiba ve IBM bu grubu oluşturur.

Bluetooth teknolojisini kullanan kaç cihaz var?

Bluetooth teknolojisi, çok çeşitli cihazların ve hizmetlerin kablosuz, sessiz ve otomatik olarak birbirine bağlanmasına izin verir. Bluetooth özellikli cihazlar arasında akıllı telefonlar, hoparlörler, otomobiller, tıbbi cihazlar, bilgisayarlar ve hatta diş fırçaları bulunur.

Bu kadar farklı cihazlar tam olarak nasıl kablosuz ve bu kadar zahmetsizce iletişim kuruyor? Bluetooth bağlantısı hem donanım hem de yazılım bileşenleri gerektirir. Bluetooth iletişimi göndermek ve almak için, bir aygıtın anten içeren özel bir mikroçipine sahip olması gerekir. Ayrıca sinyalleri işleyebilen yardımcı bir yazılıma sahip olmalıdır.

Cep telefonunda bluetooth

İki Bluetooth cihazı birbirine bağladığınızda, piconet olarak da bilinen kişisel bir alan ağı oluştururlar. Bu bağlantı yapıldıktan sonra, cihazlar insan girişine gerek kalmadan otomatik olarak iletişim kurar.

Kablosuz iletişim kurmak için cihazlar, 2,402 ila 2,485 GHz’de endüstriyel, bilimsel ve tıbbi (ISM) bandında düşük güçlü, kısa menzilli radyo dalgaları aracılığıyla veri alışverişi yapar. Bluetooth cihazları düşük güç sinyalleri gönderdiği için (yalnızca yaklaşık 1 miliwatt), teknoloji çok fazla pil gücü kullanmaz. Ancak, bu zayıf sinyaller Bluetooth cihazlarının menzilini yaklaşık 10 metre ile sınırlar.

Zayıflıklarına rağmen, Bluetooth sinyalleri cihazlar arasında görüş hattı gerektirmez. Radyo dalgaları duvarlardan kolayca geçecek ve düşük güçleri, bebek monitörleri ve garaj kapısı açıcılar gibi radyo dalgalarını kullanan diğer teknolojilerden kaynaklanan parazit olasılığını azaltmaya yardımcı oluyor.

Bluetooth teknolojisi, paraziti önlemek ve güçlü kablosuz iletişimi sürdürmek için birkaç başka gelişmiş teknik içerir. Örneğin, yayılı spektrum frekans atlama olarak bilinen bir teknik, bir cihazın 79 farklı, rastgele seçilmiş frekanstan herhangi birinde iletim yapmasına ve aynı zamanda frekansları saniyede 1.600 defaya kadar değiştirmesine izin verir!

Bu pratik olarak ne anlama geliyor? Bluetooth teknolojisi, hiçbir cihaz birbirine müdahale etmeden aynı 10 metrelik yarıçap içinde aynı anda sekiz cihaza kadar bağlanabilir. Şu anda dünya çapında Bluetooth teknolojisiyle donatılmış milyarlarca cihaz olduğu düşünüldüğünde, bu oldukça etkileyici.

Peki Bluetooth adı nereden geldi? Teknoloji, çeşitli cihazların bağlanmasına ve birleştirilmesine yardımcı olduğu için, teknoloji adını 10. yüzyılda Norveç, İsveç ve Danimarka’nın savaşan bölgelerini birleştiren, İngilizce olarak bilinen Danimarka Kralı Harald Blåtand veya “Harold Bluetooth” dan almıştır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!