Böcek Yiyen Bitkiler hangileri?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
-Böcek yiyen bitkiler hangileri?
-Etçil bitkiler hangileri?
-Etçil bitkiler insanlara zarar verir mi?

https://vimeo.com/51961760

Bir orman macerası düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Üzüm bağlarında ağaçtan ağaca sallanmak mı? Havada uçan muhteşem kuşlar? Yoğun ormanlarda dolaşan maymunlar ve diğer egzotik yaratıklar? Yoksa bitkiler mi geliyor aklınıza? Muhtemelen hayır, değil mi?


Ne de olsa,  bitkiler dünyadaki en heyecan verici canlılar değil. Ya da öyleler mi? Sadece orada dururlar,  topraktaki  ve güneşteki suyu ve besinleri emiyorlar , değil mi? Ya da bazı bitkiler daha fazlasını mı yapıyor?

Etçil Bitki - Bitkiler böcek yiyebilir mi?
Etçil Bitki

Böcek yiyen bitkiler hangileri?

Zaman zaman böcekleri ve küçük hayvanları dahi yiyen birkaç bitki olduğuna inanır mısınız? Bu doğru! Bu egzotik şeylere etçil bitki diyoruz. Birçok etçil bitki küçük böcekleri yemesine rağmen,  tropik alanlarda daha büyük etçil bitkilerin fare, kuş ve kurbağaları yakaladıkları bilinmektedir .

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/amerikayi-aslinda-kim-kesfetti/

Birçok öğrencinin aşina olduğu etçil bitki, “Venüs sinek kapanı”dır. Eşsiz “çeneleri” sinekler ve diğer küçük böcekler tarafından tetiklenebilir. Çeneleri avının üzerine kapandığında, Venüs sinek kapanı, böceği besinlerini emebileceği yapışkan bir madde ile enzimlerini salgılar.

Böcek Yiyen Sürahi Bitkisi
Böcek Yiyen Sürahi Bitkisi

Birkaç diğer etçil bitki örnekleri mevcuttur. Örneğin, sürahi bitkisi, böcekleri yakalayabilen şampanya bardaklarına benzer yapraklara sahiptir. Diğer yandan, Güneş gülü (sundew) bitkisi kurbanlarını yapışkan dokunaçları ile avlar. Utricularia bitkisi göletlerde ve akarsularda yetişir, burada avlarını su altı elektrikli süpürgeler gibi emerler.

Etçil bitkiler genelde toprağın çok ince ve gerekli besinlerin yoksun olduğu alanlarda yetişirler. Hayatta kalmak için, bu bitkiler ihtiyaç duydukları besinler için başka kaynaklar araması gerekiyor. Böcekleri yakalanması ve sindirilmesi bu eşsiz bitkilerin hayatta kalmasına olanak sağlar. Ne yazık ki, insan ve çevresel etmenler, vahşi etçil bitkileri bulabileceğiniz sınırlı ortamları tehdit etmeye devam ediyor.

Etçil bitkiler insanlara zarar verir mi?

Bir çok insan için, hayvan yiyen bir bitki düşüncesi  çok garip görünüyor. Aslında, birden fazla insan bu fikri korkunç bir hikayeye yada filme dönüştürmüştür. Neyse ki, endişelenmenize gerek yok, etçil bitkiler insanlar için bir tehlike arz etmez. Bir böcek boyutunda olmadığınız sürece, Venüs sinek kapanı yada sürahi bitkisine av olma konusunda endişelenmeyin.

Kaynak:

https://www.wonderopolis.org/wonder/plant-hunters


 • 3 Boyutlu Gözlük Nasıl Yapılır ?
  0 (0) 3 boyutlu gözlükler; en, boy ve derinlik algısını bize aktarabilen gözlüklerdir. Bu gözlüklerde mavi-kırmızı renkler (filtreler) kullanılır. Filtreler sayesinde iki farklı görüntü alınır; beynimiz, iki görüntü arasındaki derinlik farkını algılar ve 3 boyutlu olarak algılamaya başlarız. 3 boyutlu gözlükleri, evinizde kısa bir sürede yapabilirsiniz.   3 Boyutlu Gözlük Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:   Bir adet küçük makas Temiz büyük plastik Kırmızı ve mavi işaret kalemleri Yapıştırıcı veya yapıştırıcı tabancası Eski bir gözlük   3 Boyutlu Gözlük Yapım Aşaması   Gözlüğü alın ve dikkatli bir şekilde lensleri çıkarın. Çıkarma işlemi zor olabilir. Bu nedenle başka bir kimseden yardım alabilirsiniz.
 • 3D nasıl çalışır?
  Hiç merak ettiniz mi… – 3D nasıl çalışır? – 3D film izlemek için neden özel gözlüklere ihtiyacınız var? – 3D ne anlama geliyor?
 • 3D yazıcılar nasıl çalışır?
  0 (0) Okul için uzun makaleler ve dönem ödevleri yazmanız gereken yaşa ulaştınız mı? Hala ilkokuldaysanız, o günler muhtemelen daha gelmemiştir. Ortaokulda veya lisedeyseniz, neden bahsettiğimizi zaten biliyorsunuzdur. Yazmak zor bir süreç olsa da, günümüzün kolaylıklarını göz önünde bulundurursanız, bilgisayar öncesi ya da daha eski çağlardan ziyade 21. yüzyılda yazdığınız için mutlu olabilirsiniz. Ödevinizi kalem ve mürekkeple yazmayı hayal edebiliyor musunuz? Yazım denetimi olmayan bir daktilo kullanmaya ne dersiniz? Bugün ise, bir kelime işlemci kullanabilir ve bittiğinde makalenizi yazdırabilirsiniz. Yazıcılar o kadar sıradan hale geldi ki onları birçok sınıfta ve evde bulabilirsiniz. Bugünün modelleri nispeten ucuzdur ve fotoğraf kalitesinde renkli
 • Acı Biber Ne Kadar Acı?
  – Biber neden bu kadar acı? – Acı biberin acılığını nasıl ölçersiniz? – Acı biberi ısırdıktan sonra ağzınızı soğutmanın en iyi yolu nedir?
 • Aerojel nedir?
  0 (0) Birisi sizden aerojelin ne olduğunu tahmin etmenizi istese ne derdiniz? Çevre için iyi olan yeni bir tür saç jölesi mi? Yeni bir tür jelatinimsi uçak yakıtı mı? Yeni saç jelleri ve uçak yakıtlarının her ikisi de iyi şeyler olsa da, aerojel bunların hiçbiri değildir. Aslında, çok daha fazlası. Peki aerojel nedir? Aerojel nedir? Aerojel, şimdiye kadar insan tarafından yapılmış en hafif katı maddedir. Tüm sıvının çıkarıldığı ve havayla değiştirildiği bir kase jelatin hayal edin. Ancak çökmek yerine yapısını korur ve strafor gibi hissettirir. Aerojel böyle bir şeydir. Yarı saydam görünümü ona “donmuş duman” takma adını bile kazandırmıştır. Aerojel,
 • Akalazya Nedir?
  0 (0) Akalazya, tedavi edilen yemek borusunun (yemek borusu) bilinen en iyi motor fonksiyonunun bozukluk durumudur. Akalazya kelimenin tam anlamıyla gevşeme güçlüğü anlamına gelmektedir. Hastalığın adı, yemek borusunun alt bölümünde yer alan ve mideyle buluştuğu kısımdaki kapakçığın yutulduğunda gevşememesidir. Sonuç olarak yemek borusunda yemeklerin mideye geçişi kesintiye uğrar veyahut tamamen durur. Akalazya Hastalığı Neden Olur? Hastalığın oluşumundaki ana faktör özofagus bozukluğudur. Özofagusun merkezi tutulumu ve özofagus bozukluğunun hastalığın oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Gizli bir şekilde ilerleyen akalazya hastalığında, tüketilen öğünlerin mideye geçişinin bozulmasına bağlı olarak yemek borusunda zamanla ülserleşme de meydana gelebilir. Ayrıca Alt özofagus sfinkter seviyesindeki düz kasların sinir
 • Alfabeyi kim icat etti?
  Hiç merak ettiniz mi… – Alfabe nereden geldi? – Alfabe zamanla nasıl değişti? – Alfabeyi kim icat etti?
 • Alkol bağımlısı mısın?
  0 (0) Uyuşturucu veya alkol bağımlısı olabileceğinizden endişeleniyor musunuz? Sevdikleriniz alkol veya madde bağımlılığı sorununuz olduğundan endişeli mi? Uyuşturucu veya alkol kullanımının olumsuz sonuçlarıyla karşılaştınız mı? Yukarıdaki sorulardan herhangi birine “evet” cevabını verdiyseniz, kendinize altı soru daha sorun: 1.Alkol veya uyuşturucu kullanımınız ilişkilerinizden birini veya birkaçını olumsuz etkiledi mi? Alkol konusunda ya da alkollü olduğunuzda aile bireyleri ya da arkadaş çevrenizle sık sık ilişkiniz bozuluyorsa ve buna bağlı uyuşturucu veya alkol kullanımı konusunda arkadaşlarına ve ailelerine sık sık yalan söyleyenlerin bağımlı olma riski yüksektir. 2.İşiniz veya okul performansınız alkol veya uyuşturucu kullanımından dolayı hiç olumsuz etkilendi mi? Bağımlılığı olan insanlar genellikle okul
 • Almanak nedir?
  Almanak nedir? – Bir almanakta ne tür bilgiler bulabilirsiniz? – Yaşlı Çiftçi’nin Almanakının neden köşesinde bir delik var?
 • Amerikayı kim keşfetti?
  Hiç merak ettiniz mi… – Amerikayı kim keşfetti? – Neden Amerika’da yaşayanlara Hintliler denildi? – Amerika ismini kimden aldı?
 • Amezaiku Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi…- Şekerle sanat yapabilir misiniz?- Amezaiku nedir?- Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?
 • Android ve Iphone’da VPN Ayarları Nasıl Yapılır?
  0 (0) Son yıllarda artan ve oldukça rağbet gören mobil cihaz piyasasında her ay yeni onlarca telefon piyasa sürülüyor. Gerek oyun oynamak için gerek işle ilgili sorumluluklarını yerine getirmek için gerekse internete girerek aktif olmaya çalışan insanlar tarafından bu mobil cihazlar alınıyor. Öyle ki bu firmalardan sadece birinin bir yıllık geliri bazı ülkelerin dış borçlarını kapatmaya yetebilir. Mobil cihaz kullanımının bu kadar arttığı bir dönemde internet sağlayıcıları ve siteleri de doğru orantılı olarak artıyor. Söz konusu bu artışta istenilen sitelere girmek bazen mümkün olmayabiliyor. Bunun sebepleri sitelerin sadece belirli bir ülkeye açık olması olabilir. VPN ise tam olarak bu durumlarda

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir