Bisikleti Kim İcat Etti?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bisikleti kim icat etti?
– Bisiklet ne zaman icat edildi?
– Bisikletler ne zaman modern halini aldı?

https://vimeo.com/70178257

Çocukken uğraştığınız en sinir bozucu şey nedir? Ev ödevi? Çok erken yatmak mı? Okuldaki sınavlarda yaşadığınız stres mi ?

Tüm çocuklar farklı şeylerle mücadele eder. Bazı çocuklar için dünyayı özgürce keşfetme ve hareket etme arzusu sürekli bir savaş halindedir. Bir yetişkinin sizi dünyanın dört bir yanına götürmesi çok zor. Neden 12 yaşındayken ehliyetinizi alamıyorsunuz mesela?

Yine de girişimci bir gençseniz, muhtemelen kendinizi olmak istediğiniz yere nasıl tek başınıza getireceğinizi çözebilirsiniz. Bir otomobili süremeseniz bile, kullanabileceğiniz birkaç ulaşım şekli vardır.

Elbette, uzağa gitmeniz gerekmiyorsa yürüyebilir veya koşabilirsiniz. Kaykayın üzerine de atlayabilirsiniz. Bununla birlikte, birçok çocuk için tercih edilen araç tabi ki bisiklettir. Ve uzun süren kullanışlı bir ulaşım aracı olmuştur. Bisikletin nasıl ortaya çıktığına bir bakalım.

Bisikleti kim icat etti?

Hiç merak ettiniz mi...- Bisikleti kim icat etti?- Bisiklet ne zaman icat edildi?- İlk bisikletler hangi isimlerden geçti?

|| Tavsiye Bağlantı: Tek tekerlekli sirk bisikletini kim icat etti?

Bu kadar basit görünen bir icat için, bisikletin oldukça uzun ve karmaşık bir geçmişi var. Çoğu tarihçi, kökenini 1817’de, Karl von Drais adlı bir Alman aristokratın binicileri ayaklarıyla ileri iten ahşap, iki tekerlekli bir makine icat ettiği zamana kadar izler.

Draisienne, züppe at ve hobi atı gibi çeşitli isimlerle tanınan icadı, hem İngiltere’de hem de Fransa’da popüler hale geldi ve sonunda velosipede olarak bilinmeye başladı. Ne yazık ki, sonunda yayalar için bir tehlike olarak yasaklandılar ve 1820’lerin başlarından sonra nadiren görüldüler.

Bisiklet ne zaman icat edildi?

Bisiklet gelişimi 1860’larda başlayana kadar, birkaç on yıl boyunca işler sessiz kaldı. Bisikletin gelişiminde önemli bir dönüm noktası, 1863’te Paris’te ön aksa pedallar eklendiğinde gerçekleşti.

Bu gelişme Pierre Michaux’un atölyesinde meydana geldi, ancak kendisi veya çalışanı Pierre Lallement’e yenilik için övgü verilmesi gerekip gerekmediği belirsiz kaldı. Lallement, 1866’da “velocipedes’lerde iyileştirmeler” için bir patent aldığı Birleşik Devletler’e taşındı.

Bu yeni makinelerin popüler olduğu kanıtlandı ve 1869’da “bisiklet” adı kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte, birçok kişi, ağır bir ahşap çerçeveye ve çelik jantlara sahip oldukları gerçeğinden ötürü hantal sürüşlerini tanımlayan “kemik çalkalayıcılar” olarak adlandırdılar.

1870’ler yeni tasarımlar ve yenilikler gördü. “Yüksek tekerlekli” veya “kuruş farthing” olarak da bilinen “sıradan” bisikletler popüler hale geldi. Büyük bir ön tekerleğe ve çok daha küçük bir arka tekerleğe sahiplerdi. Yine de, sürücüler aniden durmak zorunda kalırlarsa, ivmeleri onları ön tekerleğin üzerinden başlarına taşıdığında “kafa vuracakları” gibi tehlikeli olabilirler.

Hiç merak ettiniz mi...- Bisikleti kim icat etti?- Bisiklet ne zaman icat edildi?- İlk bisikletler hangi isimlerden geçti?

|| Tavsiye Bağlantı: Nasıl Bisiklet Süreriz ?

Bisikletler ne zaman modern halini aldı?

Sonunda, İngiliz mucit John Kemp Starley, eşit boyutta iki küçük tekerleği, bir zincir tahrikli ve bir dizi dişli ile bir “güvenlik bisikleti” tasarladı. Sonraki yıllarda havalı lastikler ve daha iyi fren sistemleri ekledi ve bisiklet üretimi 1899’da bir milyon bisiklete fırladı.

Ortalama bir insan için uygun fiyatlı hale geldiklerinden, bisikletlerin seri üretimi popülerliklerini büyük ölçüde artırdı. 20. yüzyıl boyunca üreticiler, yeni teknolojiler ortaya çıktıkça bisikletlerin özelliklerini ve tasarımlarını geliştirmeye devam etti.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

One thought on “Bisikleti Kim İcat Etti?

  • Mart 19, 2021 tarihinde, saat 10:24 am
    Permalink

    Gayet güzel bir bilgi. her gün bisiklet kullanıyorum, kullandığım bisikletin tarihine ilk defa bakıyorum. her yaşta bisiklet kullanmak gerekiyor. Asya ülkelerinde çok yaygın ama ülkemizde o kadar yaygın değil malesef.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir