Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek Nasıl Olur?

0
(0)

Hiç Merak Ettiniz Mi…
– Bisiklet sürmeyi öğrenmek nasıl olur?
– Çocuklar Veya Yetişkinler İçin Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek Daha Mı Kolay ?
– Bisiklet  Sürmeyi Unutur Muyuz?

https://vimeo.com/70178257

Uzun zaman önce yapmadığınız bir şey hakkında endişelendiniz  mi? Nasıl yapıldığını hatırlayacak mısınız ? Aptalca mı görüneceksiniz ? Yol boyunca birisi size endişelenmemenizi söyler. Çünkü bıraktığınızda hatırlayacağınıza emindirler. Hatta şunu bile söyleyebilirler Bu sadece bisiklet sürmek gibi .

Çocuklar Veya Yetişkinler İçin Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek Daha Mı Kolay ?

Eğer çocuksanız bu size güvence vermeyebilir . Çünkü bisiklete hiç binmediyseniz bisiklete binmek muazzam bir görev gibi gelebilir. Eğer bisiklete nasıl binileceğini biliyorsanız ifadenin arkasındaki duygusallığı anlayabilirsiniz. Bisiklete nasıl binileceğini bir kez öğrendiyseniz vücudunuz kolayca unutmaz .

Neyse ki çocuklar için bisiklete binmeyi öğrenmek, gençken yapması gerekenden daha kolay. Bisiklete binmeyi öğrenmek için yetişkin olmayı beklediyseniz  gerekli becerileri yapmak daha zor olabilir.

Nasıl Bisiklet Süreriz ?- Çocuklar Veya Yetişkinler İçin Bisiklet Sürmeyi Öğrenmek Daha Mı Kolay ?- Bisiklet Sürmeyi Unutur Muyuz?

Bisiklet sürmeyi öğrenmek nasıl olur?

Sonunda tekerlekleri çıkarmayı deneyip sadece iki tekerleği nasıl kullanacağını öğrenmeniz gerekse de ilk ve en önemli adım baştan beri denge becerisine ustalaşmaktır. Bazı çocuklar için dengede ustalaşmak kavramı iki tekerleğin üzerinde yeterince ivme kazanana kadar bir arkadaşınızın veya aile üyenizin bisikletinizin arkasından koşması anlamına gelir . 

Ancak  bisiklet uzmanları farklı bir şey tavsiye ediyor .Bisiklet sürerken daima takmamız gereken güvenlik ekipmanı olan kaskı taktıktan sonra koltuğunuzu ayaklarınızı yere düz bir şekilde oturana kadar indirmelisiniz . Daha sonra insanlar ve arabalardan uzak, düz, büyük pürüzsüz bir alan bulmalısınız.

Bisikleti kaydırarak başlayın ve itmek için ayaklarınızı kullanın. Bisiklette rahat edin ve önünü dengelemeyi öğrenin. Ayaklarınız yere ulaştığı için düşme korkusu yoktur. Bisikleti dengelemede rahatlığa ulaştığınızda uzun mesafeler ve yokuş aşağı inerken ayaklarınızı  kaldırın.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/tek-tekerlekli-sirk-bisikletini-kim-icat-etti/

Uzun mesafelerde ve yokuş aşağı inmelerde dengede kalabildiğiniz zaman direksiyonu ve dönüşleri kolayca birleştirin. Geniş ve yumuşak dönüşler de yalnızca ağırlığınızı  bir yandan diğer yana kaydırmanız gerekir .Dar ve daha keskin dönüşlerde ağırlığınızı değiştirmenin yanı sıra yönlendirmeniz gerekir . Seyir halindeyken dönme ve yönlendirme konusunda ustalaşınca muhtemelen pedal çevirmeye hazır olduğunuzu fark edersiniz.

Bisiklet  Sürmeyi Unutur Muyuz?

İlerlerken yavaşça ayaklarınızı pedallara kaldırın pedal çevirmeye başladığınızda hız kazanın .Bunu başardığınızda tahmin edin ne olacak ?  Artık bisiklet sürüyorsunuz. Bu temele sahip olduğunuzda onları asla unutmayacaksınız. Vücudun kas hafızası devreye girecek ve dengeyi bulmanızda yardımcı olacaktır .

Temel bilgilere sahip olmanız öğrenmeyi bitirdiğiniz anlamına gelmez. Başlamak, durdurmak ,trafik kurallarına uymak gibi ustalaşmanız gereken birçok temel bisiklet sürme becerisi vardır. Böylece her zaman güvenli bir bisiklet sürücüsü olursunuz. Sonsuza kadar sürecek bir anı yaratmak için eğlenin.

Dilimize Kazandıran: Elvan ÇOLAKOĞLU

Kaynak:

  • http://www.rei.com/learn/expert-advice/teach-child-to-ride-a-bike.html
  • http://www.ibike.org/education/teaching-kids.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir