Bir tür nasıl tehlike altında olur?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bir tür nasıl tehlike altında olur?
– Soyu tükenmekte olan türler listesinde kaç tür var?
– Tehlikedeki türlerin korunmasına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=DojGPBV4U0w&feature=emb_logo

Bir tür nasıl tehlike altında olur?

Hayvanat bahçesinde hiç gergedan gördün mü? Kutup ayılarına ne dersin? Birçok insan için deniz kaplumbağaları büyük bir ilgi çekicidir. Bu hayvanların tamamen nesli tükenmekte olan türler olduğunu biliyor muydunuz?

Dev pandaların nesli tükenmekte olduğunu duymuş olabilirsiniz. Kel kartalların listede olduğunu bile biliyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, binlerce başka nesli tükenmekte olan tür vardır. Ve hepsi hayvan değil! Nesli tükenmekte olan birçok tür bitkide vardır.

Bir tür nasıl tehlike altındadır? Yok olma riskiyle baş başadır. Yok olma, bir türün artık üyesi olmaması anlamına gelir. Muhtemelen dinozorları biliyorsunuzdur. Soyu tükenmiş hayvanlara bir örnektir.

Bir türün nesli tükenme riski altında olduğunda, uzmanlar onları “tehdit altında” veya “nesli tükenmek üzere” olarak adlandırır. Bir tür, nüfusu yüzde 30-50 oranına düştüğünde tehdit altındadır. Bir tür tehlikeye girdiğinde, nüfusu yüzde 50-70 düşmüştür. Sayısı 250’den az kalan bir tür de tehlikeye girer.

Bir tür nasıl tehlike altında olur?

|| Tavsiye Bağlantı: Uçurtmayı kim icat etti?

Soyu tükenmekte olan türler listesinde kaç tür var?

Türler birçok faktör nedeniyle tehlikeye girebilir. Genellikle, değişen ortamlardan veya avcılardan dolayı zarar görürler. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), nesli tükenmekte olan türlerin kaydını tutar. 2019’dan itibaren IUCN 96.500’den fazla türü incelemiştir. Bunlardan 28.000’i tehdit altında. 7,755 nesli tükenmekte.

Birçok ülke nesli tükenmekte olan türlere yardım etmek için yasalar çıkarmıştır. Bazı yasalar avlanmayı yasaklar. Diğerleri arazi gelişimini kısıtlar. Ayrıca habitatlar için özel yerler yaparlar. Ancak uzmanlar çok az tehdit altındaki türün bu yasalardan yararlandığına inanıyor. Daha birçok tür, halkın dikkatini çekmeden yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Herhangi bir kişi hükumetten nesli tükenmekte olan bir türü listelemesini isteyebilir. Ancak, türlerin listelenmesi iki yıldan fazla sürebilir. Bazıları hükumetlerin nesli tükenmekte olanlar listesine bir tür eklenmesini zorlaştırdığına inanıyor.

Bir türün nesli tükenmekte olan olarak listelenmesi için uzmanların koruma durumunu belirlemeleri gerekir. Bu, yok olma olasılığının ölçüsüdür. Bunu bulmak için uzmanlar birçok faktöre bakmalıdır. Türün kaç üyesinin yaşadığını bilmeleri gerekir. Ayrıca, nüfusun zaman içinde ne kadar düştüğünü bulmaları gerekiyor. Diğer faktörler üreme oranı ve türe yönelik tehditlerdir. Tüm bu bilgilerle, uzmanlar türün tehlikede olup olmadığına karar verebilirler.

Bir tür nasıl tehlike altında olur?

|| Tavsiye Bağlantı: Tsunami nedir?

Bu zorluklara rağmen, ilerleme kaydedilmiştir. Dünya genelinde 196’dan fazla ülke, nesli tükenmekte olan türleri korumak için planlar yapmayı kabul etti. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu planlar Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası kılavuzları kullanılarak yapılır. Genel olarak, bu eylem yaban hayatı uzmanları tarafından yararlı olarak görülmektedir. 2019 yılı itibariyle iyileşme nedeniyle 50 tür listeden çıkarılmıştır.

Tehlikedeki türlerin korunmasına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Nesli tükenmekte olan türlere yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz en iyi şey sorun hakkında daha fazla bilgi edinmek. Ardından, çevrenizdekilerle bilgi paylaşımı. Ayrıca habitatları güvende tutmak için de çalışabilirsiniz. Geri dönüşüm yapabilir, su tasarrufu yapabilir ve karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz. Nesli tükenmekte olan türleri görmezden gelmeyin, sizin yardımınıza ihtiyaçları var!

Kaynakça:
  • https://www.britannica.com/science/endangered-species
  • https://www.epa.gov/laws-regulations/summary-endangered-species-act
  • https://www.iucn.org/theme/species/our-work/iucn-red-list-threatened-species
 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir