Bir transformatör ne yapar?

0
(0)

Bir transformatör ne yapar? Ding dong! Ön kapıda biri var! Evinizde kapı zili var mı? Belki bir apartman dairesinde yaşıyorsunuz ve girişinizde bir sürü kapı zili ve hatta bir interkom var. Muhtemelen fazla düşünmüyorsunuz, ancak kapı zilleri hayatı çok daha kolay hale getiriyor. Tek bir düğmeye basarak arkadaşlarınız, komşularınız ve hatta kapıdan kapıya satış görevlileri varlıklarını duyurur ve mütevazı meskeninize girme talebini isterler.

Evinizde bir kapı zili varsa, muhtemelen bunu hafife alırsınız. Sonuçta, bu sadece basit bir cihaz, değil mi? Bir sesi tetikleyen bir devreyi tamamlayan bir düğmeye basarsınız. Modern teknolojiyle karşılaştırıldığında, bir kapı zili biraz sıkıcı gibidir.

Ancak, onu böyle bir mucize yapan şey kapı zilinin basitliğidir. Bu küçük cihazlar, elektromanyetizmanın bilimsel ilkesini kullanışlı ve hassas bir şekilde eyleme geçiriyor! – yol.

Elektromıknatıs nedir?

Bir kapı zilinin kalbi bir elektromıknatıstır. Elektromıknatıslar, küçük bir manyetik metal parçasının etrafına sarılmış tel bobinlerdir. Elektrik telin içinden geçtiğinde, telin etrafında manyetik bir alan oluşturur.

Bir kapı zili düğmesine bastığınızda, ev elektriğinin kapı zilinin dahili elektromıknatısından geçmesine izin veren bir elektrik devresini tamamlamış olursunuz. Elektromıknatıs tarafından üretilen manyetik alan daha sonra kapı zili sesini yaratan bir mekanizmaya güç sağlamak için kullanılır.

Bir transformatör ne yapar?

Kapı zilleri düşük voltajlı cihazlardır. Bu, çalışmak için nispeten az enerjiye ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Kapı zili mekanizmasının önemli bir parçası transformatördür. Transformatör, normal 120 voltluk ev akımını kapı zilinin gerektirdiği daha düşük voltaja (genellikle 6-16 volt arasında) dönüştürür.

Kapı zili nasıl çalışır?

Basit bir çan tipi kapı zili, iki tonlu çubuklara çarpmak üzere manyetik bir pistonu hareket ettirmek için elektromıknatıs tarafından oluşturulan manyetik alanı kullanır. Yani, muhtemelen birçok kez duyduğunuz “ding dong” sesini yapar.

Bir sesli kapı zilinde, elektromıknatıs kendi kendini kesen bir devreyi çalıştırır. Çünkü düğmeye basıldığında devre kapanır ve elektromıknatıs bir kontak kolunu hareket ettirir. Temas kolu hareket ettiğinde devreyi keser ve elektromıknatıs durur. Durduğunda kontak kolları tekrar konumuna düşer, devreyi tamamlar ve süreci yeniden başlatır.

Bu döngü, kapı zili düğmesi basılı tutulduğu sürece hızla tekrar eder. Temas kolunun saniyede birkaç kez elektromıknatısa çarpan sesi, kapı zili olarak duyduğunuz vızıltı sesini yaratır.

Günümüzde elektronik kapı zilleri daha popüler hale geliyor. Elektronik kapı zillerinde elektromıknatıs veya ton çubuğu bulunmaz. Elektronik bir kapı zilinin düğmesine bastığınızda, entegre devre adı verilen özel bir devre tetiklenir. Sonra bu da kayıt altına alınan bir dijital sesin çalmasına neden olur.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!