Bir Köpeğin Horlamasını Nasıl Engellersiniz?

0
(0)

Köpeğinizden ara sıra horlama, büyük olasılıkla soğuk algınlığı veya alerji krizinin sonucudur. Horlama birkaç günden fazla sürerse, daha ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Horlamayı azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz birçok tedavi vardır, ancak altta yatan sorunu da ele aldığınızdan emin olun.

Köpeğin pozisyonunu ayarlayın.

Uyuyan köpeğinizi başı ve pençeleri düz olacak şekilde karnı üzerinde yatacak şekilde hareket ettirin. Köpeğiniz yan yatmakta ısrar ediyorsa başının altına bir yastık koyun ki boynu düz olsun. Bu, hava akışını artırabilir.

  • Yuvarlak bir yatak kıvrılmış bir pozisyonu teşvik edebilir ve bu da yardımcı olabilir.

Yatağı temizleyin 

Tozu ve diğer alerjenleri temizlemek için yatağı haftada bir veya iki kez yıkayın. Halıyı ve perdeleri düzenli olarak süpürün

 


Havaya nem ekleyin. 

Kuru hava, burnu ve boğazı tahriş edebilir ve horlamanın miktarını veya şiddetini artırabilir. Kurak bir iklimde yaşıyorsanız, köpeğinizin uyuduğu odada bir nemlendirici çalıştırın. Alternatif olarak, nemli çamaşırları kurutmak için asarak veya bol yüzey alanı olan odada açık kaplar bırakarak nemi artırın.

Alerjenleri en aza indirin 

Köpeğinizi ve köpeğinizin yatağını duman ve toz kaynaklarından uzak tutun. Köpek sık sık hapşırırsa veya burnu tıkalıysa, onu yoğun trafikten uzak yollarda yürümeyi deneyin. Çevrenizdeki polen sayısını çevrimiçi olarak veya gazetede takip edin ve polen sayısının yüksek olduğu günlerde sabah yürüyüşlerinden kaçının.

  • Polen sayısı genellikle sabah 5’ten akşam 10’a kadar en yüksek olup, öğleden sonraları en düşük seviyededir.

Tedaviler konusunda dikkatli olun

Veterinerlik, bilim insanı ve devlet kuruluşları, veteriner hekim tarafından önerilen tedaviler yerine homeopatik tedavilerin kullanılmasını önermemektedir.  Daha konsantre bitkisel tedaviler, özellikle tedavi insanlar için tasarlanmışsa, veteriner hekimin tavsiyesi olmadan köpeğinizde kullanılmamalıdır. Köpekler, insanlara zararsız olan maddelere kötü tepki verebilir.

Fazla kilolu köpekler için egzersiz yapın. 

Boğaz bölgesi çevresinde yağ birikmesi hava akışını daraltabilir ve horlamaya neden olabilir. Bu horlamanın en yaygın nedenlerinden biridir, özellikle de köpek yaşlandıkça artarsa ​​veya köpek birkaç saniyeliğine nefes almayı bırakırsa, o zaman nefesi kesilir. Köpeğinizin yaşına ve cinsine göre yeterince egzersiz yaptığından emin olun:

  • Aktif cinslerin (av köpeği veya Jack Russell teriyerleri gibi) genç veya genç yetişkin köpekleri her gün en az 30-60 dakika aktif egzersize ihtiyaç duyar.
  • “Kapalı mekan” cinsleri ve oyuncak cinsleri bile kısa bir yürüyüşün ötesinde düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Onları yoracak kadar uzun bir iç mekan oyunu oynayın.
  • Yaşlı köpekler bile her gün gezdirilmeli, ancak topallama veya bitkinlik noktasına gelmemelidir.
  • Köpek parkında oynamak, köpek için genellikle uzun süreli koşu veya koşmaktan daha iyidir. En iyi sonuçlar için köpeğinizin cinsine yönelik önerilere bakın.

Kısa burunlu köpekleri veterinere götürün

Kısa burunlu köpek ırklarında genellikle horlamaya neden olabilecek nefes alma sorunları vardır. Köpeğiniz tüm hayatı boyunca bu şekilde olsa bile, bu yine de ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Köpeğinizin soyunda bu türlerden herhangi biri varsa, onu bir veterinere götürün.

  • Yaygın kısa burunlu köpek ırkları arasında bulldoglar, Boston teriyerleri, boksörler, chihuahualar, Pekingese, Shar Pei ve shih tzus bulunur. Köpeğinizin cinsinden emin değilseniz, cins adını ve “brakisefalik sendromu” arayın.
  • Veteriner, öğürme veya boğulma gibi daha ciddi sorunları gidermek için ameliyat önerebilir. Bir çalışmada, ameliyat geçiren köpeklerin% 74’ü hala horluyordu, ancak daha ciddi semptomlar tipik olarak iyileşti.

Enfeksiyon belirtilerine dikkat edin.

Köpeğiniz yakın zamanda horlamaya başladıysa, soğuk algınlığı veya bahar polenine alerjisi olabilir. Bu, özellikle köpek hapşırıyorsa veya burnundan sıvı damlatıyorsa geçerlidir. Belirtiler birkaç gün içinde geçmezse veya burun akıntısı kanlı veya mukusla dolarsa bir veteriner hekime gidin

Köpeğin dişlerini kontrol edin. 

Tedavi edilmeyen bir diş enfeksiyonu, hava akışını sınırlayan bir apseye yol açabilir. Köpeğin ağzında gevşek dişler, iltihaplı diş etleri, kan veya diş etlerinde veya dil altında yumrular olup olmadığını kontrol edin.Bu sorunlardan herhangi birini fark ederseniz köpeği bir veterinere götürün.

Bir veteriner hekimi ziyaret edin. 

Horlamaya neyin sebep olduğundan hala emin değilseniz, veterinere gidin. Mantar enfeksiyonları, tümörler veya diğer sağlık sorunlarını tespit etmek için bir uzman gerekir. Horlama ciddi bir şeyin işareti olmayabilir, ancak bu riski almak istemezsiniz.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!