Big Bang nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Big Bang nedir?
– Big Bang’e ne sebep oldu?
– Tek bir evren mi var?

https://www.youtube.com/watch?v=8gZnABZUNak&feature=emb_logo

Dünyamız ilginç sorularla dolu. Dinozorlara ne oldu? Hayaletler gerçek mi? Peki ya uzaylılar? Merak Alemi‘nde yeni keşifler yapmayı seviyoruz. Her gün dünya hakkında yeni bir şeyler öğrenmek istiyoruz.

Ancak henüz cevabı olmayan pek çok soru var. Karanlık madde nedir? Bir kara deliğin içinde herhangi bir şey yaşayabilir mi? Big Bang’e ne sebep oldu? Bazı insanlar cevapları olmayan sorular yüzünden hüsrana uğrar. Ancak, bir soruya verilebilecek tüm olası yanıtları öğrenmenin eğlenceli olduğunu düşünüyoruz. Neye inandığımıza karar vermek için kanıtlara kendimiz bakabiliriz.

Big Bang nedir?

Hiç merak ettiniz mi...- Big Bang nedir?- Big Bang'e ne sebep oldu?- Tek bir evren mi var?

|| Tavsiye Bağlantı : Süpernova Nedir?

Big Bang teorisini hiç duydunuz mu? Evrenimizin tarihinin bilimsel bir açıklamasıdır. İsme göre, bir patlama ile başlamasını bekleyebilirsiniz. Ancak durum bu değil. Çünkü Büyük Patlama (Big Bang) bir genişlemeyle başlar.

Big Bang teorisine göre, evrenimiz bir zamanlar bir atomdan daha küçüktü. Evrendeki tüm madde, çok büyük kütleli küçük bir noktada tutuldu. Bu noktaya tekillik denir. Yaklaşık 13,8 milyar yıl önce, bu küçük nokta hızla genişlemeye başladı. Büyüdü, büyüdü ve büyümeye devam etti.

Evren büyüdükçe, aynı zamanda soğuyor. Big Bang’den hemen sonra, evren o kadar sıcaktı ki, ışık mümkün değildi. Bunu hayal edebiliyor musunuz? Hiçbir yerde ışık yoktu. Sonra yavaş yavaş, madde soğudukça ilk yıldızlar ışık vererek oluştu. Gezegenler, kuyruklu yıldızlar, asteroitler ve evrenimizdeki diğer her şeyi oluşturan diğer maddeler.

Big Bang’e ne sebep oldu?

Topladıkları kanıtlara dayanarak, birçok uzman Büyük Patlama olayının “zamanın” başlangıcı olduğunu düşünüyor. Bu doğruysa, Büyük Patlama’ya ne sebep oldu? Kısa cevap, bilmiyoruz. Ve muhtemelen uzun bir süre bilmeyeceğiz. Ancak bilim adamlarının pek çok fikri var.

Bazı uzmanlar, Big Bang’in daha çok büyük bir sıçrama olduğuna inanıyor. Bu, evrenimizin bir dizi evrenden biri olduğu anlamına gelir. Büyük sıçramada, genişleyen evrenimiz durana kadar büyümeye devam ediyor. Bir noktada küçülmeye başlayacaktır da. Gittikçe küçülen evren, tekillik noktasına geri döner. Orada zıplar. Büyük Patlama, bir zamanlar bizimki gibi genişleyen yeni bir evrenle yeniden başlıyor.

Hiç merak ettiniz mi...- Big Bang nedir?- Big Bang'e ne sebep oldu?- Tek bir evren mi var?

|| Tavsiye Bağlantı : Evrende Kaç Yıldız Var?

Tek bir evren mi var?

Diğer uzmanlar, Big Bang’in zamanın başlangıcı olmadığına inanıyor. Bunun yerine, etrafımızda büyüyen başka evrenler olabileceğini düşünüyorlar. Bazı bilim adamları, evrenlerin sürekli olarak birbirine çarptığına ve Büyük Patlamaları başlattığına inanıyor. Bu, bir çoklu evrende var olan sınırsız sayıda başka evrene neden olur.

Bilim adamları David Sloan, Julian Barbour, Tim Koslowski ve Flavio Mercati, bizim için bir ayna evren olabileceğini düşünüyor. Ona ters çevrilmiş evren diyorlardı. O evrende zaman bizimkinin tersi yönünde akar. Tekillik noktasının diğer tarafında var olacaktır.

Stephen Hawking ayrıca birden fazla evren olabileceğini düşünüyordu. Son makalesinde, evrenimizin iki boyutlu bir evrenin bir yansıması olabileceğini söyledi. Bu doğruysa, diğer evren Büyük Patlama’ya neden olur.

|| Tavsiye Bağlantı : Astronotlar uzayda ne yer?

Bazı insanlar Big Bang’e hiç inanmıyor. Bunun yerine birçok din, dünyayı çok güçlü bir tanrının yarattığına inanır. Aslında, 2014 AP anketi, Amerikalıların% 51’inin Büyük Patlama’dan emin olmadığını veya bunun gerçekleştiğine inanmadığını ortaya koydu. Açıktır ki, evrenimizin başlangıcıyla ilgili cevaplanması gereken birçok soru var.

Big Bang’e neyin sebep olduğunu asla bilemeyebiliriz. Ne düşünüyorsunuz? Big Bang’in nedeni başka bir evren miydi? Büyük bir sıçrama mıydı? Kendi fikriniz mi var? Bu dünyanın dışında başka bir dünya var mıdır?

Kaynak:

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir