Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

0
(0)

Yürüme ve konuşma becerilerinde olduğu gibi, bir bebekler’in görme yeteneği zamanla yavaş yavaş gelişir. Bebekler tam görme ile doğmazlar, ancak görme gelişimi için göz sağlığı çok önemlidir. Yaşamın ilk aylarında bebeğin görme yeteneği geliştikçe, çevresine hâkim olabilir ve önündeki dünya hakkında bilgi edinmeye başlar. Bebeklerde bilişsel gelişimi için sağlıklı gözler ve iyi görme çok önemlidir. Bebeğinizin görmesinin nasıl geliştiğini bilerek, gelişimini izleyebilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Görebilir?

Bebek becerilerini yaşamının ilk yıllarında öğrenir ve görme becerileri de bir istisna değildir. Yaşamın ilk aylarında görmeyi öğrenirler. Anne rahminden ayrıldıktan sonra bebek her şeyi bulanık görür. Vizyonu yavaş yavaş gelişiyor. Bebek 3 aylık olana kadar renkleri tanımaz. Nesneleri kovalayabilmek birkaç ay sürer. Görme bir şekilde beyin gelişimi ile ilgili olduğundan, görmek için motivasyon yaratarak bebeğinizin büyümesine ve vizyon geliştirmesine yardımcı olmanız gerekir.

Bebekler Renkleri Ne Zaman Tanır?

Bebeklerin renkli nesneleri görmesi aylar alır (altı aylıkken gökkuşağının tüm renklerini görebilirler). Bu nedenle, yüksek kontrastlı siyah beyaz oyuncaklar bebekler için iyi bir uyarıcıdır. Bebek doğumdan birkaç hafta sonra kırmızı ve yeşil renkleri görebilir.

Bebeklerde göz takibi ne zaman başlar?

Her çocuğun farklı olduğunu unutmayın; Bu nedenle, bazı bebeklerin görme gelişiminin dönüm noktalarına ulaşması biraz daha erken veya geç olabilir.

Yaşamın ilk haftalarında bebek annenin yüzünü tanımaya başlar. Senin yüzünün ötesini göremez. Bu yaşta bebeğin sınırlı görüşü 20 ile 30 cm arasındadır. Üç aylıktan küçük bebekler ışığı görebilir ve büyük nesneleri tanıyabilir. Üçüncü trimesterin sonunda, hareket eden nesneleri gözleriyle bir şekilde kovalayabilirler (üçüncü trimesterden birkaç hafta sonra bebek hâlâ bu yeteneğe sahip değilse endişelenmeyin).

Doğumdan 3 Aya Kadar

Üç aylık bir bebek ışığı 10 kat daha fazla algılayabilir, bu nedenle günlük uyku ve şekerleme sırasında bebeğin odasındaki ışığı kapatmak en iyisidir. Oda düzeninde küçük değişiklikler yapmak da uyaranları artırır ve bebeklerin gözlerinin daha iyi büyümesine yardımcı olur.

4 İla 6 Ay

Bu yaştaki bebek daha fazla renk görebilir. Bebeğin gözleri aynı hizadadır, nesneleri tanır ve hareket eden nesneleri takip eder (özellikle en sevdiği oyuncakları). Bu, bebeğinizin sizin ve eşinizin yüzünü tanımaya başladığı ve yüz ifadelerinizi taklit ettiği zamandır, yani bebeğinizin ilk gülüşünü görebilirsiniz.

 

7 İla 9 Ay

  1. ayda bebeğin göz rengi hayatının geri kalanında dayanacağı renge ulaşmıştır (ancak önümüzdeki birkaç ay içinde küçük değişiklikler görebilirsiniz). Vizyonu artık çok net ve mesafeler hakkında daha net bir fikirleri var.

10 İla 12 Ay

Bu yaşta bebeğin ela ve göz koordinasyonu gelişiyor. Kendilerini yukarı çekmeye (ayağa kalkmaya çalışırken) ve yerde dört ayak üzerinde yürümeye (veya sürünmeye) başlarlar. Bu aşamada bebek daha uzun mesafeleri ölçebilir ve nesneleri kavrayabilir ve baş ve işaret parmağıyla onları işaret edebilir.

Genel olarak bebeğin görüşü doğumda bulanıktır. Yaşamın ilk haftalarında gözleriyle sadece 20-30 metreyi algılar. Üç ayda nesnelerin rengini tanıyabilir. Üç ayın sonunda nesneleri gözleriyle takip edebiliyor. Altı ayın sonunda yüzünüzü ve eşinizin yüzünü tanır ve yüz ifadelerinizi taklit eder. Dokuz ayda gözlerinin rengi sabitlenir. Dokuz ayın sonunda net bir vizyonu var. Bir yaşında, bebeğin el ve göz koordinasyonu gelişiyor.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!