Batık Şehir Nerede?

1
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Batık şehirler nerede?
– Şehirler neden batar?
– Bugün hangi şehirler batıyor?

https://www.youtube.com/watch?v=b2gtOl7xMmc&feature=emb_logo

Birçok insan kayıp Atlantis şehri hakkında her şeyi bilir. Çünkü hikaye insanları büyülüyor. Ve nedenini görmek çok kolay! Harika bir şehir. Büyük bir felaket. Dalgaların altında bütün bir medeniyet kayboldu. Antik Atlantis’in hikayesi yüzyıllardır anlatılıyor.

Ama hikaye doğru mu? Atlantis okyanusa mı battı? Muhtemelen değil. Aslında bugün çoğu insan Atlantis’in var olduğunu düşünmüyor. Yine de, diğer batık şehirler büyük ölçüde gerçek.

Batık şehir nerede?

Bu batık şehirler nerede? Dünyanın her yerindeler! Türkiye’den Mısır, Yunanistan, İtalya ve Jamaika’ya kadar pek çok şehir dalgaların altında kaldı. Bunu yapmalarına ne sebep oldu? Uzmanlar, doğal afetlerin suçlu olduğunu söylüyor.

Batık şehir

|| Tavsiye Bağlantı: Evinizi terk etmeden dünyayı gezebilir misiniz?

Bilinen en eski batık şehir Yunanistan’ın Pavlopetri şehridir. Uzmanlar harabelerini 1967’de incelemeye başladılar. Alandaki çanak çömlekler M.Ö. 3000 yılına dayanıyor. Daha sonra, şehrin muhtemelen MÖ 1000 civarında bir dizi depremden sonra battığını buldular.

Pavlopetri, depremlerle batan tek şehir değildi. Aynı şey Jamaika’daki Port Royal’e de oldu. 1692’de okyanus şehrin yaklaşık üçte ikisini talep etti. Kalan üçte birlik kısım hala suyun üstünde.

Şehirler neden batar?

Tabii ki, depremler tek suçlanacak felaketler değil. Volkanik aktivite İtalya’nın Baiae kentinin yarısının batmasına neden oldu. Bir tsunami, Yunanistan’ın Helike kentini su altına sürükledi. İngiltere, Dunwich, büyük fırtınalar kıyılarını aşındırdıktan sonra battı. Bir heyelan Yunanistan’ın Olous kentinin çökmesine neden olmuş olabilir.

Mısır’daki iki batık şehir son zamanlarda ün kazandı. İsimleri Thonis-Heracleion ve Canopus’tur. Yükselen deniz seviyesi ve depremler, onları su altında 9 metre daha fazla bir yere koymada rol oynadı. Günümüzde dalgıçlar hala şehrin antik heykellerini görebilirler. Kleopatra’nın sarayı bile hala yüzeyin altında duruyor.

Batık şehir

|| Tavsiye Bağlantı: Amerikayı aslında kim keşfetti?

Bugün hangi şehirler batıyor?

Şehirlerin bugün hala batmakta olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru. Birçok uzman, doğal nedenlere ve hızla yükselen deniz seviyelerine işaret ediyor. En çok risk altındaki şehirlerden bazıları Venedik, İtalya’dır; Tahran, İran; New Orleans, Louisiana; Miami, Florida; İskenderiye, Mısır; ve Cakarta, Endonezya. NASA ayrıca bir endişe alanı olarak Kaliforniya’daki San Joaquin Vadisi’ne işaret ediyor.

Bu şehirler bir gün okyanusa batacak mı? Sadece zaman gösterecek. Birçok insan bu yerleri sulu bir kaderden kurtarmanın yolları üzerinde çalışıyor. Bütün bir şehrin dalgaların altına batmasını nasıl engelleyebilirsin? Düşünce başlığınızı takın – çözüm sizden gelebilir belki!

Kaynak:

  • https://www.nationalgeographic.co.uk/travel/2019/02/why-are-cities-sinking
  • https://www.hakaimagazine.com/article-short/real-sunken-cities/
  • https://www.heritagedaily.com/2017/10/10-ancient-sunken-cities-settlements/116944
  • https://www.cnn.com/travel/article/sunken-cities-exhibition-egypt-greece-london/index.html
  • https://www.history.com/news/sunken-cities
  • https://learnersdictionary.com/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir