Başlangıç meridyeni nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Neden farklı saat dilimlerimiz var?
– Dünya’nın kendi ekseni üzerinde tam bir dönüş yapması ne kadar sürer?
– Başlangıç meridyeni nedir?

https://vimeo.com/84247403

Dünya, kendi ekseni denilen hayali bir kutupta döner. Dünya her 24 saatte bir kendi ekseni üzerinde tam bir dönüş yapar. Her bir güne ise tam dönüş diyoruz.

Dünyada bir el feneri parladığını düşünün. Dünyanın sadece bir kısmı ışık alırken, dünyanın karşı tarafı karanlık olurdu. Dünya dönerken, dünyanın farklı kısımları bize gece gündüz güneş ışığı veya karanlık alır.

Dünya üzerindeki konumunuz güneş ışığına döndükçe, Güneşin yükseldiğini görürsünüz. Konumunuz güneş ışığından döndüğünde, Güneş’in batışını görürsünüz.

Başlangıç meridyeni nedir?

Dünya için tek bir saat dilimimiz olsaydı, öğlen bazı yerlerde günün ortasında olurdu, ama sabah, akşam ve gecenin ortasında diğerlerinde olurdu. Dünyanın farklı kısımları farklı zamanlarda gün ışığına girip çıktığı için farklı zaman dilimlerine ihtiyacımız var.

1800’lerin sonlarında, bir grup bilim insanı dünyayı farklı zaman dilimlerine ayırmanın bir yolunu buldu. Zaman dilimi haritasını oluşturmak için Dünya‘nın hareketlerini incelediler.

Dünya kendi ekseni üzerinde dönerken, her 60 dakikada bir yaklaşık 15 derece hareket eder. 24 saat sonra 360 derece tam daire rotasyonunu tamamladı.

Bilim adamları bu bilgiyi gezegeni 24 bölüme veya zaman dilimine bölmek için kullandılar. Her saat dilimi 15 derece boylam genişliğindedir.

|| Tavsiye Bağlantı: Batık Şehirler Nerede?

Bölgeler arasındaki mesafe ekvatorda en büyüktür ve Dünya’nın eğriliği nedeniyle kutuplarda sıfıra düşer. Ekvator yaklaşık 24.902 mil uzunluğunda olduğundan, ekvatordaki saat dilimleri arasındaki mesafe yaklaşık 1.038 mil’dir.

Başlangıç meridyeni nedir?

Hayali bölme çizgileri Londra’nın bir banliyösü olan Greenwich’te başlar. Birincil boylam çizgisine başlangıç meridyeni denir. Boylam, herhangi bir meridyen üzerindeki bir nokta ile Greenwich’teki başlangıç meridyeni arasındaki açısal mesafedir.

Greenwich’teki zamana Greenwich Ortalama Saati (GMT) denir. Greenwich’ten batıya doğru ilerledikçe, her 15 derecelik bölüm veya saat dilimi GMT’den bir saat önce, doğuda her saat dilimi bir saat sonradır.

Farklı zaman dilimlerine sahip olmak, gezegende nerede yaşarsanız yaşayın, öğlenizin güneşin en yüksek olduğu günün ortası, gece yarısı ise gecenin ortası olduğu anlamına gelir. Bunun nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

Başlangıç meridyeni nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Bermuda Şeytan Üçgeni ne kadar büyük?

Diyelim ki Charlotte, Kuzey Carolina’da yaşıyorsunuz ve Madrid, İspanya’da yaşayan bir kuzeniniz var. Charlotte, Greenwich’in batısında, GMT -5 olarak yazılan beş saat dilimidir. Madrid, Greenwich’in (GMT +1) 1 bölümü doğusundadır. Bu, Charlotte ve Madrid’in altı zaman dilimi olduğu anlamına geliyor.

Kuzeniniz öğle vakti Madrid saatinde öğle yemeği yiyorsa, muhtemelen okula hazırlanmak için yataktan kalkıyorsunuzdur. Çünkü Madrid’de saat 12: 00’de, Charlotte’da sadece saat 06: 00’da. Öte yandan, öğleden sonra 6: 00’da kuzeninizle çevrimiçi sohbet etmek isterseniz Madrid’de gece yarısı olur!


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir