Baskül Nasıl Çalışır?

0
(0)

Baskül bir eksen etrafında oynayan bir çubuk manasına gelir. Günümüzde tartı olarak dilimize geçmiştir. Fransızca bir kelimedir. Baskül “tepmek “manasına gelmektedir.

Baskül Nasıl Çalışır?

Baskülün 4 ayağının üzerinde ağırlık algılayıcı algılayıcı bulunur. Basküle çıktığımızda ağırlık 4 algılayıcıya yayılır. algılayıcıların altında yaylar vardır.

Yaylar gerilir ve algılayıcının üstündeki metal plakaya elektriksel güç uygular elektriksel devre direnci çalışır ve değişir, dirençteki bu değişim bir elektrik sinyali oluşturur.

Yük hücresi tarafından üretilen analog sinyal elektronik bir devre kartı tarafından ölçülür. Sinyal mikro çipin içinden geçer ve LCD ekranda görünen bir sinyale dönüşür bu ölçüm ekranda rakamsal olarak görülür.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bir gıdayı tartmak, insanı tartmak, fabrikalar da ağır taşıtları tartmak ve daha birçok alanda karşımıza çıkar. Neredeyse alan sınırlaması söz konusu değildir.

Baskül Çeşitleri Nelerdir?

Baskül çeşitleri 8 gruba ayrılır:

  • Tartım Baskülü: Bizim her Zaman Gördüğümüz manavlardaki basküllerdir.
  • Ağır Hizmet Baskülü: büyük bir metal plakayla ölçüm yapar yemcilerde çuvalları tarttıkları aletlerdir. Çok büyük ağırlıkları tartar 10 tona kadar tartabilir.
  • Sayıcı Baskül: bu ağır hizmet baskülünün küçüğüdür bu da fındık satıp alan ve yine yemci gibi alanlarda karşımıza Çıkar.
  • Vinç Baskülü: bu baskül inşaatlarda karşımıza çıkar vinçlerin ucunda olup 3-10 ton arasında Taşıma kapasitesi vardır.
  • Çengel Baskül: baskül tipi el terazisi gibi ama daha bir sivri uzun ağza sahip. Genelde elle ölçülen malzemelerde kullanılır. Örneğin: kurban etini bir poşete koyup çengel baskül ile tartabiliriz.
  • Trans palet Baskülü: Yükleme, boşaltma, istifleme sırasında aynı zamanda tartım da yaparak işletmede verimlilik sağlar.
  • Fiyat Hesaplamalı Baskül: bu baskül tipini daha çok büyük marketlerde görürüz.
  • Kilo ve Boy Baskülü: dijital ve manuel olarak ölçebilen çeşitleri vardır. En az 100gr en fazla 200kg ölçer.

baskül nasıl çalisir

Baskül Fiyatları Nelerdir?

Baskül Fiyatları siteden siteye farklılık gösterse de en uygun 25 en pahalı. 200 TL ye kadar çıkar. Bu kilo ve boy ölçen baskül için geçerlidir.

Kalite farkı ise daha fazla kilo alması ve daha şık Bir görünüme sahiptir. Karar sizin. Diğer basküller ise kullanıldığı alana göre değişir.

Marketlerde manavlarda ve kilo boy ölçen baskül gibi küçük basküller en fazla 200-300 tl gibi fiyatlara sahiptir. Depolarda yemcilerde ağır taşıt tartımında vb. ağır ve büyük basküller 2500-10000 TL arasında değişir.

Baskül ve Terazinin Farkı Nedir?

Terazi yer çekimli ortamda yeterince net sonuç vermez. Baskül daha doğrudur, çünkü baskül tartı Gibi yerçekimini hesaba katarak işlem yapmaz. Yerçekimini hesaplamada daha net daha doğru Cevaplar almanızı sağlar.

Rüzgar değirmenleri nasıl çalışır?

 

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!