Basketbolu kim icat etti?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Basketbolu kim icat etti?
– İlk basketbol maçı ne zaman oynandı?
– İlk basketbol oyununda kaç kural vardı?

https://vimeo.com/82076530

James Naismith, Springfield, Massachusetts’teki YMCA Eğitim Okulunda çalışırken 1891’de basketbol oyununu icat eden Kanadalı bir beden eğitimi öğretmeniydi.

Dr. Naismith, soğuk Massachusetts kışlarında, rahatsız edici bir öğrenci grubuna “atletik dikkat dağıtıcı” sağlamak için içeride oynanabilecek yeni bir oyun yaratmaya davet edilmişti ve iki haftalık bir süre ile Dr Naismith, sadece tamamen güce dayanan bir yetenek yerine. beceri, incelik ve doğruluk içerdiği bir oyun yaratmaya karar verdi.

Oyuncular “kayanın üzerinde ördek” adında bir çocuk oyunu olarak oynadığı bir oyundan esinlenerek oyuncuların “ördeği” devirmek için büyük bir kayanın üstüne yerleştirilmiş “ördeğe” küçük bir kaya fırlattı.

- Basketbolu kim icat etti?- İlk basketbol maçı ne zaman oynandı?- İlk basketbol oyununda kaç kural vardı?

İlk basketbol maçı ne zaman oynandı?

Bir futbol topu kullanarak iki şeftali sepetini 10 metre havaya asarak , her takımda dokuz oyuncu ve 13 temel kuraldan oluşan bir set kullanarak, Dr. Naismith “basketbol” oyununu icat etti. İlk oyun 21 Aralık 1891’de oynanmıştı.

Başlangıçta oyuncular topu geçerek ilerletebiliyorlardı. Topu zeminde zıplatmak – bugün “top sürme” dediğimiz – daha sonraya kadar oyunun bir parçası haline gelmedi.

|| Tavsiye Bağlantı: Michael Jordan kim?

Oyuncular başarıyla futbol topunu şeftali sepetlerine atarak puan kazandı. Yapılan her basketten sonra oyuncular topu sepetten almak için bir merdivene tırmanmak zorunda kaldılar. Açık uçlu ağlara sahip demir çemberler ise 1913’e kadar ortaya çıkmadı!

- Basketbolu kim icat etti?- İlk basketbol maçı ne zaman oynandı?- İlk basketbol oyununda kaç kural vardı?

İlginç basketbol gerçekleri:
– Dr. Naismith 1959’da Basketbol Onur Listesine girmiştir. Basketbol Onur Listesi’ne artık Naismith Memorial Onur Listesi adı verilmektedir.

-İlk kolej basketbol oyunu 18 Ocak 1896’da Iowa Üniversitesi’nin Chicago Üniversitesi ile bir oyun düzenlediği bir maçta oynandı. Son skor şuydu: Chicago 15, Iowa 12.

-ABD patenti # 1,718,305, şimdi “basketbol” olarak tanıdığımızın ilk versiyonu için 25 Haziran 1929’da G.L. Pierce’a verildi.

-“March Madness” ilk NCAA turnuvasının Illinois Üniversitesi’nde yapıldığı 1939’da başladı.

-Basketbol, ​​Almanya’nın Berlin kentindeki 1936 Olimpiyat Oyunlarında resmi bir Olimpik spor haline geldi.

Kaynakça:
  • http://www.whoinventedbasketball.com/
  • http://www.basketball.org/who-invented-basketball/
  • http://inventors.about.com/library/inventors/blbasketball.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir