Barometre neyi ölçer?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Barometre neyi ölçer?
– Atmosfer her zaman size ne kadar baskı uyguluyor?
– Hava basıncı sinyalindeki değişiklikler hava koşullarında nasıl değişir?

https://vimeo.com/6915992

Baskı hissedebiliyor musunuz? Etrafınızda… her zaman… gittiğiniz her yerde. Bu ne? Atmosferik basınç; genellikle basitçe hava basıncı olarak adlandırılır; küçük hava parçacıklarının ağırlığı tarafından size uygulanan sabit kuvvettir.

Atmosfer her zaman size ne kadar baskı uyguluyor?

Hava molekülleri olarak adlandırılan bu küçük hava parçacıkları görülemez, ama hepsi çevrenizdedir. Ağırlıkları vardır, bu da sizi sürekli “aşağı doğru iterler” anlamına gelir. Havaya doğru bakarsanız, başınızın üzerinde Dünya atmosferinin kenarına kadar uzanan uzun bir hava sütunu hayal edebilirsiniz.

Bu hava sütununun ağırlığı, size uygulanan hava basıncı miktarıdır. Daha yüksek bir rakıma giderseniz (örneğin bir dağa), hava basıncı daha düşük olacaktır. Neden? Bu hava sütununun üstündeki uzunluğu yükseklikteki artış miktarınız kadar azalmıştır.

Daha yüksek bir rakıma geçtiğinizde, kulaklarınızın sanki “patlamayacak” gibi olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, kulağınızın içi ile dışı arasındaki basıncı dengeler. Daha yükseğe gittikçe daha az hava molekülü olduğundan, açığı telafi etmek için daha fazla molekülde nefes almak için muhtemelen daha hızlı nefes alıp vermeye ihtiyaç duyacaksınız.

Barometre neyi ölçer?
Barometre neyi ölçer?

|| Tavsiye Bağlantı: Big Bang nedir?

Hava molekülleri de yer kaplar. Hava molekülleri arasında çok fazla boşluk olduğu için, hava ya büyük bir alanı doldurabilir ya da daha küçük bir alana sığacak şekilde sıkıştırılabilir. Sıkıştırıldığında havanın yüksek basınç altında olduğu söylenir.

Dünya’nın atmosferi, santimetre kare başına yaklaşık 7 kg’lık bir kuvvetle size baskı yapıyor. Neden bu kadar ağırlığı hissetmediğinizi veya neden ağırlık altında ezilmediğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Nefes alıp verme denilen şeyi hatırlıyor musunuz?

Vücudunuzun içindeki hava, atmosferdeki havadan gelen basıncı dengeler, bu da atmosferin basıncıyla ezilmenizi önler. Hava basıncını sabit bir kuvvet olarak hissetmezsiniz, çünkü içinizdeki hava dış basıncı dengeler ve bu duyguya alışırsınız.

Barometre neyi ölçer?

Hava raporunu sık sık izliyorsanız, hava durumunu sunan sunucunun barometrik basınç hakkında konuştuğunu duyduğunuzdan emin olabilirsiniz. Hava tahmincileri, hava basıncını ölçmek için barometre adı verilen özel bir araç kullanır.

Barometreler cıva, su veya hava kullanarak atmosfer basıncını ölçer. Genellikle tahmincilerin civa inç veya milibar (mb) cinsinden ölçüm verdiğini duyarsınız. Tahminciler, havadaki kısa vadeli değişiklikleri tahmin etmek için barometrelerle ölçülen hava basıncındaki değişiklikleri kullanır.

Barometre neyi ölçer?

|| Tavsiye Bağlantı: Lav ne kadar sıcak?

Hava basıncı sinyalindeki değişiklikler hava koşullarında nasıl değişir?

Hava basıncındaki değişiklikler, cepheler adı verilen yüksek veya düşük basınçlı hava alanlarının hareketine işaret eder. Yüksek basınçlı alanlardaki hava molekülleri düşük basınçlı alanlara doğru akma eğilimindedir. Bu hava molekülleri akışına rüzgar diyoruz. Alanlar arasındaki basınç farkı ne kadar büyük olursa, rüzgarlar o kadar güçlü olur.

Hava tahmincileri hava basıncını izledikçe, düşen barometre ölçümleri kötü havanın yolda olduğunu bildirebilir. Genel olarak, düşük basınçlı bir sistem geliyorsa, fırtına ve yağmurlu daha sıcak havalara hazırlıklı olun. Yüksek bir basınç sistemi geliyorsa, açık gökyüzü ve daha soğuk sıcaklıklar bekleyebilirsiniz.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/what-does-a-barometer-measure


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir