Balıklar Nasıl Solunum Yapar?

0
(0)

Balıklar solungaçlı canlı türüdür. Yaşamlarını su altında sürdürürler. Balıklarda tüm canlılar gibi yaşamak için oksijenli solunum yaparlar ama balıklarda bu işlem solungaç adı verilen solunum organı vasıtasıyla gerçekleşir. Balıklar burunları olmasına rağmen solungaçları sayesinde solunum yaparlar. Yüzme esnasında ağızdan aldıkları suyu solungaçları vasıtası ile dışarı atarlar. Suda yaşan canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi gereken en önemli organ olarak tanımlanır.

Solungaç Türleri

Balıklarda solunum işlevini sağlayan solungaçlar bir cep veya yarık içerisinde yer alırlar. Solungaçlar bulundukları yere göre iç ve dış solungaç olmak üzere ikiye ayrılır. İç solungaçlar kafanın her iki yanında yer alır. Kemikli balıklar ve kıkırdaklı balıklarda görülür. Kemikli balık türlerinde solungaçlar solungaç kapağı ile örtülür. Kıkırdaklı balık türlerinde ise solungaç kapağı bulunmaz. Dış solungaç ise akciğer solunumu yapan balık türlerinde bulunur.

Balıklarda Solunum

Konuyu daha derinlemesine inceleyip anlatalım. Balıkların solungaçlarında birçok kılcal damar bulunmaktadır bu kılcal damarlar sayesinde ağızdan aldıkları suyu solungaçları sayesinde dışarıya atarlar. Yani ağızdan aldıkları su vücutlarına çözünmüş oksijen olarak girer ve solungaçlar vasıtasıyla karbondioksit olarak tekrar suya atılır. Bu sayede kirli kan temizlenmiş olur ve yerini temiz kan alır. Suda hayatını sürdüren birçok canlı bu şekilde solungaçları vasıtasıyla solunum yaparlar. Tabi ki tüm balıklar solungaç solunumu yapmazlar Bazı nadir balık türleri karadaki memeli canlılar gibi akciğerleri vasıtasıyla solunum yaparlar.

Akciğer Yoluyla Solunum Yapan Balıklar

Bazı balık türleri karada yaşayan memeli canlılar gibi Akciğer solunumu yaparlar. Bu yüzden bu türlerde dış solungaç bulunmaktadır. Örnek verecek olursak Balinalar, Yunuslar, Bazı köpek balığı türleri ve akvaryumda beslediğimiz bazı balık türleri akciğer solunumu yaparlar. Bu nedenle solunum yapabilmek için bazı aralıklar ile su yüzeyine çıkmak zorunda kalırlar.

Özellikle balinalar karada yaşayan memeli canlılar gibi doğum yapar, emzirir ve yavrusu yetişkin olana kadar ona bakıp ondan ayrılmazlar bu yüzden karada bulunan canlılar gibi akciğer solunumu yaparlar. Akvaryum balıkları içerisinde Japon balığı cinsi olan balıklar akciğer solunumu yaparlar.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!