Balıklar konuşabiliyor mu?

0
(0)

İlginç canlılarından olan balıklar kimi zaman sürüler halinde kimi zamansa yalnız olarak su altı dünyasında yaşamaktadırlar. Enteresan canlı türlerinden olan balıklar farklı iletişim yöntemlerine sahip olup kendi içinde sesler çıkararak ve bir takım hareketler ve işaretlerle arkadaşlarıyla haberleşebilen canlılardır. Her balık yaşadığı su altı dünyasına adapte olarak, bunun gerektirdiği bazı iletişim taktiklerini geliştirmektedir. Oldukça duyarlı canlılardan olan balıklar ender görülen yeteneklere sahiptir.

Seslerle İletişim

Sonar sistemi olarak bilinen ve ses dalgalarını kullanan sistem, balıklardan esinlenerek bulunmuştur. Özellikle yunuslar ses dalgalarını etkin şekilde kullanarak haberleşirler. Birçok araştırma su altı canlılarının kendi aralarında konuşarak anlaşabilecekleri bir dil geliştirdiklerini söylemektedir. Gerçekten de su altı oldukça renkli bir dünyadır. Bu ses cümbüşünde balıkların çıkardıkları bir takım seslerle birbirlerine mesaj gönderdikleri anlaşılmaktadır. Bu sesler bazen hava keseciklerini titreşimleri sonucunda bazen de solungaç hareketleri dolayısıyla çıkabilmektedir.

Gaz Çıkarma Yoluyla İletişim

Yapılan araştırmalar sonucu balıkların diğer bir ilginç iletişim yöntemi ise gaz çıkarma yoluyla haberleşmesidir. Atlantik ve Pasifik okyanuslarında yaşam alanı bulmuş olan Ringa türü balıkların bu gaz çıkarma yoluyla anlaşılması güç şekilde anlaştıkları ve bu yolla diğer balıklarla konuştukları anlaşılmıştır. Gaz çıkarma yoluyla yüksek sesler çıkaran balıklar için bu yol, etkili bir iletişim yoludur.

Renk Değiştirme Yoluyla İletişim

Balıkların bir diğer garip haberleşme yöntemleri ise renk değiştirme yoluyla haberleşmedir. Ses telleri olmayan canlı türlerinden olan balıklar, anlaşmanın farklı yollarını keşfetmişlerdir. Bu ilginç özellik Malawi balık türlerinde görülmüştür. Oldukça hızlı bir şekilde renk değiştiren balıklar kimi zaman fizyolojik kimi zamanda cinsel dürtü veya kendini koruma amaçlı olarak bu yöntemi kullanırlar. Renkleriyle olası durumları diğer balıklara belli etmeleri oldukça ilginçtir.

Hormon Salgılama Yoluyla İletişim

Birbirlerini anlayabilmek için tüm balık türlü teknik ve yöntemler uygulamaktadır. Sesler çıkararak, gaz çıkararak ve renk değiştirme yollarını kullanarak balıklar bunlara ek olarak hormon salgılama yoluyla bir takım iletileri gönderebilmektedir. Hormon salgılama balık avcılarına karşı bir korunma yöntemi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Adrenalin ve seratonin gibi hormonları salgılayan balıklar, mesajlarını bu yolla ulaştırmaktadır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!