Ayaklarınız Neden Şişiyor

0
(0)

Ayaklarınız Neden Şişiyor? Şişmiş ayaklar ve bacaklar yaygın bir şikayettir. Yaşımız ilerledikçe bacaklarımızda ve ayaklarımızda şişlik olma olasılığımız artar.

Şişlik rahatsız edici olabilir ve görüşmeniz gereken bir konudur.

Ayaklarınızın şişmesinin nedenleri

Bacaklarınızın ve ayaklarınızın şişmesinin bazı nedenleri şunlardır:

  • İlaçlar

Kan basıncı veya ağrı için bazı ilaçlar ayaklarda ve bacaklarda şişmeye neden olabilir

  • Damar sorunları

Bacaklardaki damarlar, kanı kalbe geri itmeye yardımcı olan valflere sahiptir. Zamanla bu damarlar zayıflayabilir. Bu, varisli damarlara, şişmeye ve rahatsızlığa neden olabilir.

  • Böbrek hastalığı

Böbreklerin işlevinin bir kısmı vücuttaki fazla sıvıyı filtrelemektir. Böbrekler iyi çalışmıyorsa, fazla sıvı vücutta kalarak bacaklarda ve ayaklarda birikir.

  • Kalp yetmezliği

Kanı bacaklara ve ayaklara pompalamak çok fazla iş gerektirir – ve harcanan kanı kalbe geri iten oksijenli dışarıya bağlı kandan gelen basınçtır. Kalp olması gerektiği gibi pompalamıyorsa, kan bacaklarda ve ayaklarda birikir.

  • Kemik ve tendon sorunları

Kırıklar, artrit, tendinit ve diğer ortopedik sorunlar şişmeye neden olabilir.

  • Uzun süre oturmak

Yürümek bacak kaslarını uyarır ve güçlü tutar ve dolaşımınızı iyileştirir. Ancak oturma, kasların zayıflamasına neden olur ve vücudunuzun bacaklarınızda ve ayaklarınızda kan dolaşımını etkileyebilir.

  • Sodyum

Sodyum veya tuz vücudunuzun sıvıyı tutmasına neden olur, bu da bacaklarınızda ve ayaklarınızda birikebilir. Tuzlukları mutfaktan çıkarmış olsanız bile, önceden paketlenmiş yiyeceklerde, çeşnilerde, soğuk etlerde ve diğer yiyeceklerde saklı bol miktarda sodyum bulabilirsiniz.

ayaklarınız neden şişiyor

Şişmiş ayaklarla ilgili ne yapabilirsiniz?

Neyse ki şişliği azaltmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

  1. Kompresyon çorapları giyin. Kompresyon çorapları bacakları ve ayakları sıkıştırarak oluştuğu alanı sınırlar. Sıvının bacaklardan ve ayaklardan dışarı itilmesine yardımcı olurlar.
  2. Bacaklarınızı yüksekte tutun ayaklarınızı ve bacaklarınızı kaldırmak şişliği azaltmanın kolay bir yoludur. Akşamları ayaklarınızı bir yastığa yaslamayı deneyin.
  3. Yatağınızda yatın Düz yatmak, ayaklarınızı kaldırmaktan sonraki en iyi şeydir. Kendinizi bir koltukta uyuklarken bulursanız, muhtemelen en dinlendirici uykuyu alamıyorsunuz – aynı zamanda ayaklarınız da çok yüksekte olamıyor.

Şişmiş ayaklardan müzdaripseniz, yapılacak en iyi şey bir doktora görünmek olacaktır.

 

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!