Ayak Mantarı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
(0)

Ayakta mantar enfeksiyonu deri hastalığı olarak bilinen ayakta kaşıntıya ve parlak kırmızı döküntülere sebep olan bir mantar enfeksiyonudur. Ayakkabı içerisinde uzun süre boyunca kalan ayaklar, mantarların üremesi için elverişlidir.

Mantar enfeksiyonu ayrıca bulaşıcı olmasıyla da bilinir. Sıklıkla genç ve erişkin erkeklerde rastlanılır. kadınlarda ve 12 yaş altı çocuklarda da görülebilir.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Ayak parmakları arasında yarılma, iltihaplı görünüm ve soyulmalar, Ayakta kızarma ve içi su olan kabartılar, kaşıntı ve bunu takip eden yaralar, Ayak tabanında oluşan kepeklenmeler, döküntüler ve kızarmalar Ayak tırnaklarının kalınlaşıp, tırnak renginin farklılaşması, ilerleyen süreçte tırnak soyulması ve tırnak kaybı gibi..

Ayak mantarının tetikleyici faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Nemli ve sıcak ortamlar
  • Duştan sonra ayakları kurutmamak
  • Sıkı, kapalı ayakkabı giymek
  • Halka açık havuzlarda ve soyunma odalarında koruyucu ayakkabı giyilmemesi
  • Kuaför salonlarında ortak kullanılan pedikür seti gibi araçlar
  • Bağışıklığın düşük olması
  • Diyabetli kişiler

ayak mantarı tedavi yontemleri

Ayak Mantarı Tedavisi İçin Neler Yapılmalı?

En başta ayak mantarına oluşması elverişli ortam ve durumlardan kaçınılmalıdır. Ayak sağlığına da büyük önem vermeliyiz. Çünkü enfeksiyon ile en iyi şekilde mücadele etmemiz gerekir. Ayakların her gün düzenli olarak temizlenmesi, bol su ile yıkanıp, temiz bir havlu ile iyice kurulanması gerekmektedir.

Ayrıca yaz aylarında hava alan ayakkabı giymek, ter emici çorapların tercih edilmesi çok önemlidir. Hastalığın belirtilerini taşıyan kişilerin cildiye uzmanına danışması gerekmektedir.

Tedavi için mantar için uygun olan krem ve spreyler tercih edilmelidir. duruma göre oral olarak antifungal ilaçların kullanılması gerekebilmektedir. İlaçların ise her gün aynı saatte düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Tedavi için doğal yöntemlerde mevcuttur. Ayaklarının girebileceği ne çok sıcak ne de çok soğuk olan suyun içerisine sirke dökülür ve su soğuyana kadar ayaklar sirkeli suda bekletilir. Bir süre sonra mantarlarda iyileşme görülür.

Bunun yanında karbonat da mantar tedavisinde kullanılan önemli bir maddedir. Yine biraz suyu ısıtıp, karbonatı da suya ekleyip ayakları o suda bekletilmeli, daha sonrasına iyice kurulanmalı. Bu şekilde doğal yollarla da mantarı tedavi edebilmek mümkündür.

 Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Geçer?

Ayak tırnak mantarının da aynı ayak mantarının sebeplerinden dolayı ortaya çıktığından dolayı tedavi yöntemleri de aynıdır. Sprey ve kremler kullanılır, olası durumlarda doktorun önerdiği oral ilaçlar kullanılır.

Bunun yanında mantarın oluştuğu tırnak derinden daha içerisinde kalmamasını sağlayacak şekilde kesilir. Sonra mantarlı tırnağa ilaç uygulanır. Zamanla mantar iyileşecektir.

Ayaklarınız Neden Şişiyor

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!