Ay İsimleri Nasıl Oluştu?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Ay isimleri nasıl oluştu?
– Yıllar her zaman Ocak ayında başlayıp Aralık ayında sona erdi mi?
– Gregoryen takvimi nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=v608v42dKeI

Yıllar her zaman Ocak ayında başlayıp Aralık ayında sona erdi mi?

Ocak ayının her zaman yılın ilk ayı olmadığını düşünüyor musunuz? Eski Romalılar farklı bir takvim sistemi kullandılar. Yılları Mart ayında başlatıp Şubat ayında sona erdirdi!

Modern sistemimiz eski Romalılardan oldukça farklı olsa da, bize çok önemli bir şey verdiler: ayların isimleri. Eski Romalıların yılın 12 ayının isimlerini nasıl seçtiğine bir göz atalım.

Ay isimleri nasıl oluştu?

Mart (March): Eski Romalılar, eski ve yeni yıllar arasındaki kutlama zamanında tüm savaşların durması konusunda ısrar etti. Mart eski Roma’da yeni yılın ilk ayı olduğundan, bazı tarihçiler Romalıların Roma savaş tanrısı Mars’tan sonra Mart adını verdiğine inanıyorlar.

Nisan (April): Nisan adının kökeni hakkında üç teori vardır. Örneğin bazıları Nisan’ın adını eski takvimde ikinci ay olduğu için Nisan ayının Latince “ikinci” kelimesinden aldığını söylerken, diğerleri bunun “aperire” den geldiğini ve “tomurcukların açıldığını” ifade eden Latince bir kelime olduğunu iddia ediyor. Mesela diğerleri baharda Nisan ayının tanrıça Afrodit’in adını verdiğini düşünüyor.

- Ay isimleri nasıl oluştu?- Yıllar her zaman Ocak ayında başlayıp Aralık ayında sona erdi mi? - Gregoryen takvimi nedir?

Mayıs (May): Mayıs adını, büyüyen bitkilerin dünya tanrıçası Maia’dan almıştır.

Haziran (June): Görünüşe göre, Haziran düğünler için her zaman popüler bir ay oldu! Çünkü Romalılar, Haziran’ın adını, tanrıların kraliçesi ve evlilik ve düğünlerin hamisi Juno’dan almıştır.

Temmuz (July): Temmuz, MÖ 44’te Julius Caesar’ın adını aldı. Daha önce Temmuz’a “beşinci” Latince olan “Quintilis” deniyordu.

Ağustos (August): Ağustos, MÖ 8’de Augustus Sezar’ın adını aldı. Daha önce Ağustos, “altıncı” anlamında Latince olan “Sextillia” idi.

Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarını 9, 10, 11 ve 12 ay olarak düşünmemize rağmen, bu aylar antik Roma takviminde 7, 8, 9 ve 10 idi. İsimlerini böyle aldılar.

Eylül (September): Eylül’ün adı yedi anlamına gelen Latince, “septem”‘den geliyor.

Ekim (October): Ekim’in adı sekiz anlamına gelen , Latince “octo” dan gelir.

Kasım (November): Kasım’ın adı dokuz anlamına gelen Latince “ novem ” den geliyor.

Aralık (December): Aralık’ın adı on anlamına gelen, Latince “decem” den gelir.

- Ay isimleri nasıl oluştu?- Yıllar her zaman Ocak ayında başlayıp Aralık ayında sona erdi mi? - Gregoryen takvimi nedir?

Şubat (February): MÖ 690 civarında, Numa Pompilius yıl sonunda bir kutlama dönemini Februa festivalinden sonra kendi ayına çevirdi. Şubat böyle ismini aldı.

Ocak (January): Daha sonra Pompilius, yılın başına bir ay daha ekledi ve onu başlangıç ​​ve bitiş tanrısı Janus’un ismini verdi.

Gregoryen takvimi nedir?

1582’de Papa Gregory takvimi ayarladı, bu yüzden çoğu batı ülkesi 1 Ocak’ta yılın başlangıcını kutlamaya başladı. Bundan dolayı bu yeni takvim “Gregoryen takvimi” olarak anıldı.

Ancak İngiltere ve Amerikan sömürgeleri, Mart ayında bahar ekinoksu tarihinde yeni yılı kutlamaya devam ettiler. İngilizler ve sömürgeleri 1752’nin sonuna kadar Gregoryen takvimini benimsedi.

Kaynakça:


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir