Atlar Nasıl Uyur?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Atlar nasıl uyur?
– Neden ayakları üzerinde uyurken atlar düşmüyor?
– Neden bazı hayvanlar gündüz uyurken diğerleri geceleri uyuyor?

https://vimeo.com/106597864

Yatma vakti geldiğinde ve gerçekten uykulu olduğunuzda ne yaparsınız? Odanızın ortasında durup uykuya dalıyor musunuz? Tabii ki değil! Yatağa gidiyorsunuz ve başınızı hoş, yumuşak bir yastıkta dinlendiriyorsunuz.

Ayaktayken uyumayı hayal edebiliyor musunuz? Bu oldukça tehlikeli olabilir, değil mi? Ama atlar gibi bazı hayvanlar tam da bunu yapıyor!

Hiç merak ettiniz mi...
- Atlar nasıl uyur?
- Neden ayakları üzerinde uyurken atlar düşmüyor?
- Neden bazı hayvanlar gündüz uyurken diğerleri geceleri uyuyor?
Atlar Ayakta Uyuyor mu?

Atlar nasıl uyur?

Av hayvanları olduğu için yerde uyumayı sevmezler. Düz sırtları nedeniyle atlar çabucak ayağa kalkamaz. Bir avcı yatıyorken uyuyan bir ata yaklaşırsa, at kaçmak için yeterince hızlı kalkamayabilir.

Bununla birlikte, özel bacaklar sayesinde bir at dizlerini kilitleyebilir ve ayağa kalkmadan uykuya dalabilir! Bir atın avcılara olan korkusundan gün içinde uykusunun çoğunu yerine getirmesine neden olur.

Yine de bir atın ayakta uyuyabilmesi asla yatmadığı anlamına gelmez. Bazen atlar gün boyunca yatarken şekerleme yaparlar. Bu onlara bacaklarını dinlendirme şansı verir.

|| Tavsiye Bağlantı: Kulplu Beygir Neden İcat Edildi?

Güneşli bir günde, güneşi içinize çeken bir alanda uzanan atlar görebilirsiniz. Bir grup atı uzanırken gördüğünüzde, ayakta duran, diğerlerini koruyan ve davetsiz misafirlere göz kulak tutan bir at da bulabilirsiniz.

Birçok insan atların uzanmasını görmeye alışık değildir. Bazı polis karakolları, özellikle güneşli günlerde – atların kestirmeye en yatkın olduğu durumlarda – atların öldüğünü düşünen kişilerden sayısız çağrı aldıklarını bildirmektedir. Tabii ki, bu atlar sadece bir yaz şekerlemesi yapıyor.

Kaynakça:

  • http://abcnews.go.com/images/GMA/horses-becker.pdf
  • http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/07/13/AR2008071301635.html

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir