Atık su arıtma tesisi nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Atık su bir arıtma tesisine nasıl ulaşır?
– Atık su arıtma tesisi nedir?
– Arıtıldıktan sonra atık suya ne olur?

https://www.youtube.com/watch?v=s8IVjQg7yno&feature=emb_logo

Bir akşam yemeğinden sonra bulaşıkları yıkar mısınız? Belki araba veya bir evcil hayvanı yıkamışsınızdır. Ellerinizi günde birkaç kez yıkamanın ne kadar önemli olduğunu bildiğinizden eminiz. Tüm bunların ortak yönü nedir? Tabii ki suya ihtiyaçtır!

O suya ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Tuvaletten veya lavabodan boşaltıldıktan sonra. . . Nereye gidiyor?

Atık su arıtma tesisi nedir?

Kısa bir süre önce, tüm bu atık su, geldiği nehirlere ve göllere geri dönüyordu. Elbette bu bariz bir soruna neden oldu. Kim kanalizasyonla dolu bir su kütlesinde balık tutmak, yüzmek veya yelken açmak ister?

Kirli su sorunu özellikle şehirlerde ciddileşti. 19. ve 20. yüzyıllarda daha fazla insan kentsel alanlara taşındıkça, yüzey suyu kirliliğiyle ilgili endişeler arttı. Çözüm? Atık su arıtma tesisi kurmaktan geçti.

Atık su arıtmanın amacı, sudaki kirlilik ve döküntüleri gidermek ve ardından onu doğal su kütlelerine geri göndermektir. Günümüzde bu işlem atık su arıtma tesislerinde yapılmaktadır. Yalnızca ABD’de, nüfusun yüzde 76’sına hizmet veren bu tesislerden yaklaşık 15.000 tane var.

Hiç merak ettiniz mi...- Atık su bir arıtma tesisine nasıl ulaşır?- Atık su arıtma tesisi nedir?- Arıtıldıktan sonra atık suya ne olur?

|| Tavsiye Bağlantı: Hayatta kalmak için ne kadar suya ihtiyacınız var?

Atık su bir arıtma tesisine nasıl ulaşır?

Atık su arıtma tesisleri nasıl çalışır? Süreç aslında su tesise girmeden önce başlar. Su geldiğinde, genellikle işlemden geçirilmeden önce çıkarılması gereken nesneleri içerir. Bu, “yıkanabilir” mendilleri, taşları, tahta parçalarını ve diğer türdeki kalıntıları içerebilir. Bu maddeler, tesise girerken suyun içinden geçtiği ızgaralar tarafından yakalanır. Çoğu zaman, enkaz daha sonra toplanır ve bir çöp sahasına gönderilir.

Tesis içinde atık su havalandırılır. Bu, havanın su tankına pompalanarak çözünmüş gazların sudan çıkmasına neden olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda kum gibi küçük parçacıkları çökelmeye zorlayarak daha kolay çıkarılmasını sağlar. Atık su daha sonra çamurun (organik materyal) çıkarıldığı ikinci bir tanka girer.

Bu noktada, atık su hala yağ ve sabun gibi maddeler içerebilir. Bunlar genellikle “pislik” olarak adlandırılır. Pislik su yüzeyine yükselir. Bu malzemeleri sudan çıkarmak için tırmıklar yüzey boyunca hareket eder.

Arıtıldıktan sonra atık suya ne olur?

Hiç merak ettiniz mi...- Atık su bir arıtma tesisine nasıl ulaşır?- Atık su arıtma tesisi nedir?- Arıtıldıktan sonra atık suya ne olur?

|| Tavsiye Bağlantı: Geri Dönüşümlü Ürünler Nereye Gidiyor?

Daha sonra atık su, kalan parçacıkları uzaklaştırmak için tipik olarak kumdan süzülür. Son adım, suyu dezenfekte etmektir. Bunu yapmanın birkaç farklı yolu var. Tesisler, bölgelerinin ihtiyaçlarına bağlı olarak klor, ozon veya ultraviyole ışığı içeren yöntemler kullanabilir.

Son olarak, arıtılmış su genellikle doğal bir su kütlesine geri salınır. Yine de bazı durumlarda, yeniden kullanıma hazırlanmak üzere doğrudan başka bir arıtma tesisine gönderilir. Daha sonra bir musluk aracılığıyla evinize tekrar girebilir.

Atık su arıtma, gezegenimizin su kaynağının sağlanmasında çok önemli bir rol oynar. Sağlıklı kalmak için hepimizin temiz suya erişmesi gerekir. Arıtma tesisleri, gelecekte Dünya’nın daha fazla suyunu kullanılabilir hale getirmenin yalnızca bir yoludur!

Kaynak:

  • https://www.usgs.gov/special-topic/water-science-school/science/a-visit-a-wastewater-treatment-plant?qt-science_center_objects=0#qt-science_center_objects (accessed 01 Feb. 2021)
  • https://www.youtube.com/watch?v=FvPakzqM3h8 (accessed 01 Feb. 2021)
  • https://www.scientificamerican.com/article/treating-sewage/ (accessed 01 Feb. 2021)
  • https://www.britannica.com/technology/wastewater-treatment

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir