Ateş rengi nedir?

4
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Ateş rengi nedir?
– Gaz ocağı alevleri neden mavi?
– Sıcaklık alevlerin rengini nasıl etkiler?

https://www.youtube.com/watch?v=Nfii6r-ul-c&feature=emb_logo

Marshmallow tatlısı (s’mores)  seviyor musunuz? Kim sevmez değil mi? Tüm o şekerlemeler, çikolata ve mısır ünü krakerlerinin güzelliğinin bir araya getirilmesi. Şu an da sadece onları düşünerek bile acıkabiliriz!

Tabi ki, Marshmallow tatlısı (s’mores) yapmanın en sevdiğimiz kısımlarından biri, şekerlemeleri açık ateşte kızartmaktır. Alevlerin yukarı ve aşağı sıçrayıp, şekerlemeleri altın kahverengi mükemmelliğe yavaşça kızartmasını seyretmeyi seviyoruz.

Ateş rengi nedir?

Alevlerin titremesinden etkilenmek çok kolay. Parlak bir şekilde yanarken aldıkları farklı renkleri görmekten zevk alıyoruz. Alevlerin çoğu turuncu ve sarı tonları arasında gezinirken, zaman zaman kırmızı, beyaz ve mavi gibi diğer renklere de göz atıyoruz. Peki alevlerin farklı renklerle yanmasına ne sebep olur?

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/lav-ne-kadar-sicak/

Bilim adamları yanmayı (yanma dediğimiz şey) doğal gaz, petrol veya odun gibi bir yakıt ile oksijen gibi oksidan bir bileşik arkasındaki reaksiyon olarak tanımlar. Yanma hem ısı hem de ışık yaratır. Yanmadan kaynaklanan ısıyı rahatlıkla hissedebiliriz ve yayılan ışığı alev şeklinde görebiliriz.

Ateş rengi

Sıcaklık alevlerin rengini nasıl etkiler?

Alevler, çeşitli nedenlerle farklı renkler alır. En önemli faktörlerden ikisi sıcaklık ve yakıtın kimyasal bileşimidir. Önce sıcaklığın alevlerin rengi üzerindeki etkisine bir göz atalım.

Bilim adamları, kırmızı alevlerin 980°F ila 1800°F arasındaki sıcaklıklara karşılık geldiğini öğrendi. Sıcaklık 2000°F ila 2200°F’ye ulaştığında alevler turuncuya döner. Sıcaklık 2400°F ila 2700°E’ye yaklaştığında, alevler beyaz görünür.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/barometre-neyi-olcer/

Bir mum alevi veya yanan bir odun parçası gözlemleyerek bu farklılıkları kendiniz de görebilirsiniz. Alevin mum veya odun parçasına en yakın kısmı genellikle beyaz olacaktır, çünkü sıcaklık genellikle yakıt kaynağının yakınında en yüksektir. Alevin ulaştığı yakıt, kaynağından ne kadar uzaklaşırsa, sıcaklık azalır ve bir alevin büyük kısmının ucu kırmızı iken genellikle turuncu olmasına yol açar.

Ateş rengi

Gaz ocağı alevleri neden mavi?

Düzenli olarak alevlerin içinde gördüğünüz başka bir renk daha var: mavi. Örneğin, evde bir gaz ocağınız varsa veya çalıştığını gördüyseniz, doğal gaz alevlerinin çoğunlukla mavi olduğunu bilirsiniz. Aynı şekilde, bir muma veya bir tahta parçasına en yakın alevin kısmı da beyazla maviye karışmış olabilir.

Mavi renk, beyazdan bile daha sıcak bir sıcaklığı gösterir. Mavi alevler genellikle 2600°F ile 3000°F arasındaki bir sıcaklıkta görünür. Mavi alevler daha fazla oksijene sahiptir ve daha fazla ısınır çünkü gazlar ahşap gibi organik malzemelerden daha sıcak yanar. Bir soba ocağında doğal gaz tutuşturulduğunda, gazlar çok yüksek bir sıcaklıkta hızla yanar ve esas olarak mavi alevler verir.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/soguk-yanigi-nedir/

Alevlerde  görülen renklerin çoğunu sıcaklıktaki farklılıklar oluştururken, yakıtın kimyasal bileşimi de bir faktör olabilir. Örneğin, doğal gaz ve petrol gibi yaygın fosil yakıtlar, çoğunlukla mavi spektrumda ışık yayan hidrokarbon bileşiklerden oluşur.

Diğer kimyasal elementler mevcutsa, yandıklarında kendi benzersiz ışık dalga boylarını yayabilirler. Örneğin, lityum elementi pembe bir alev üretirken, tungsten elementi yeşil bir alev üretir.  

Dilimize Kazandıran: Gamze Nur ÖZGÖK

Kaynak:

  • http://www.decodedscience.com/colors-fire-flames/40609
  • http://maggiemaggio.com/color/2011/08/fire-ii-color-and-temperature/

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir