Astronotlar uzayda ne yer?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Astronotlar uzayda ne yer?
– Dondurularak kurutulmuş gıdalar nasıl yapılır?
– Dondurulmuş yiyecekler aynı tada sahip mi?

https://www.youtube.com/watch?v=rHOFVKJj1dc

Kimse uzayda pizza dağıtmaz. Üzücü ama gerçek. Bir gün astronot olmak için büyümek istiyorsanız, bunu yemek yemeyi çok seviyorsanız yapmayın!

Astronotlar uzayda ne yer?

Uzayda yemek gerçek bir zorluk olabilir. Neden? Yeterli yerçekimi yok! Bir patates kızartmasını bıraktıysanız, yüzer ve uzay geminizin etrafında sürüklenir! Akşam yemeğinde iyi şanslar. Bir bardak suya ne dersin? Unut gitsin! Su bir bardakta kalmaz bile. O da havada süzülecek.

Peki astronotlar uzayda günler veya haftalar boyunca nasıl kalır? Bilim adamları, uzayda yiyecekleri paketlemenin ve yemenin özel yollarını buldular. İlk uzay gıdaları, diş macunu gibi tüplerde paketlenmiş yumuşak gıdalardı (bebek maması gibi!).

John Glenn, 1962’de uzayda yemek yiyen ilk ABD astronotu oldu. Merkür görevi sırasında bir alüminyum tüpten elma püresi yedi. Yiyecekleri ağzına sıkıştırmak zorunda kaldı.

Eğer bu size pek iyi gelmiyorsa, yalnız değilsiniz. Astronotlar da bunun için deli değildi. Sonunda, bilim adamları daha iyi, daha lezzetli uzay gıdaları yapmanın yollarını buldular. Ayrıca yemek daha kolay oldu!

Astronotlar uzayda ne yer?

Dondurularak kurutulmuş gıdalar nasıl yapılır?

Dondurarak kurutma kullandıkları tekniklerden biridir. Bu yöntemde, yiyecekler pişirildikten sonra hızla dondurulur ve kurutulur. Dondurularak kurutulmuş yiyeceklerin buzdolabında saklanması gerekmez ve uzun süre dayanır.

Dondurularak kurutulmuş yiyecekler yemek için, astronotlar yiyecek paketlerine su sıkar. Yiyecekler suyu emdikten sonra yemeye hazırdır. Astronotlar lezzetli ve besleyici sıcak yemekler yapmak için sıcak su kullanabilirler.

Meyve gibi dondurularak kurutulmuş bazı yiyecekler kuru yenebilir. Aslında, farkına varmadan zaman zaman astronot yemekleri yiyebilirsiniz. Bugün birçok kahvaltılık tahılda çilek gibi dondurularak kurutulmuş meyveler bulunmaktadır.

Dondurulmuş yiyecekler aynı tada sahip mi?

Astronotlar bugün Dünya’da yedikleri yiyeceklerin aynısını yer. Yiyecekler hala susuz kalır veya özel yollarla hazırlanır. Ancak mekan mekiklerinde artık sıcak su ve fırın içeren tam donanımlı mutfaklar vardır.

Astronotlar uzayda ne yer?

Astronotlar da çeşni kullanabilir. Lezzet katmak için ketçap, hardal ve mayonez paketleri kullanırlar. Tuz ve karabiber de ekleyebilirler. Bununla birlikte, bu baharatların sıvı formda olması gerekir. Yoksa, tahıllar sadece yüzerdi!

İçecekler de kurutulmalıdır. Özel torbalarda toz halinde tutulurlar. Torbalarda dahili pipetler veya özel nozullar vardır. Bu şekilde, astronotlar su eklendikten sonra doğrudan poşetten içebilirler.

Yiyeceklerinin yüzmediğinden emin olmak için astronotlar Velcro bağlantı elemanları kullanır. Tepsileri kucaklarına tutturulur, böylece otururken bir yemeğin tadını çıkarabilirler.

Beslenme uzmanları, ihtiyaç duydukları tüm besinleri ve vitaminleri aldıklarından emin olmak için astronot yemeklerini planlarlar. Yine de, bazı astronotlar uzayda bulunduktan sonra sindirim problemleri yaşarlar.

Yanınıza götürmek istediğiniz favori bir yemeğiniz var mı? Susuz pizzanın nasıl görüneceğini düşünüyorsunuz? Tavuk nugget’larına ne dersin? Patates püresi? Uzay yemekleri her zaman bu kadar lezzetli görünmeyebilir. Ancak astronotlara işlerini iyi yapmak için ihtiyaç duydukları besinleri verir!

Kaynakça:
 • http://science.howstuffworks.com/astronauts-eat-in-space.htm
 • http://www.foxnews.com/scitech/2011/04/28/schoolchildren-named-nasas-space-shuttle-endeavour/
 • http://ssep.ncesse.org/communities/selected-experiments-on-sts-134/
 • http://www.spacekids.co.uk/spacefood/

  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir