Astım Tedavi Edilir Mi?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
-Astım ataklarına ne sebep olur?
-Ne kadar insanda astım var?
-Astım tedavi edilir mi?

https://vimeo.com/78233383

Hiç nefesinizi kesecek kadar güzel bir gün doğumu veya bir gökkuşağı ya da bir sanat eseri gördünüz mü? Böyle bir “nefessizlik” hissi genellikle heyecan nedeniyle zihninizde olur.

Milyonlarca insan için, nefessizlik -fiziksel olarak- çok sık hissettikleri bir duygudur ve hiçte eğlenceli değildir. Astım, solunum yollarının iltihaplanmasına ve daralmasına neden olan uzun süreli bir akciğer hastalığıdır. Bu olduğunda, insanlar göğsünde gerginlik, nefes darlığı ve öksürük yaşayabilir.

Ne kadar insanda astım var?

Astım, genellikle çocuklukta başlamasına rağmen, hem gençleri hem de yaşlıları etkiler. Amerika Birleşik Devletleri’nde, doktorlar 25 milyondan fazla insanın astımı olduğunu ve yaklaşık 7 milyonunun çocuk olduğunu tahmin ediyor.

Solunum yollarınız (“solunum tüpleri” veya “ bronşiyal tüpler” olarak da adlandırılır) havadan oksijeni soluk borusu (“ trakea” olarak da adlandırılır) yoluyla akciğerlerinize taşırlar. Pek çok insan doğal olarak nefes alır. Bu sadece otomatiktir. Ancak astımı olan kişiler için solunum yolları çok hassas olduğu için nefes almak bazen zor olabilir.

Kimse neden bazı insanların solunum yollarının diğerlerinden daha hassas olduğunu kesin olarak bilmiyor. Ancak doktorlar astımın ailelerde görülme eğiliminde olduğuna inanıyor. Öyle ki, astımınız varsa, bunu ailenizin genetik geçmişi nedeniyle almış olabilirsiniz. Yine de net değil.

Astım tedavi edilir mi?

||Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/vucudunuzda-ne-kadar-kan-var/

Astım bulaşıcı değildir ve hava yoluyla “ bulaşmaz”. Ya hassas hava yollarıyla doğarsın, ya da doğmazsın.

Astımı olan kişiler çoğu zaman mükemmel bir şekilde nefes alabilir. Ancak bazen astım alevlenmeleri – bazılarının “ astım atakları “ dediği şey – meydana gelir ve nefes almayı zorlaştırır.

Astım krizi sırasında, hava yolları şişer ve daralır, pipetle nefes almaya çalışıyormuşsunuz hissi verir. Astım krizi gerçekten kötüyse, kişinin ilacı doğrudan akciğerlere solumak için bir astım spreyi kullanması gerekir. Sık sık astım atakları geçiren kişiler, atakların olmasını önlemeye yardımcı olmak için günlük olarak ayrıca ilaç alabilirler.

Astım ataklarına ne sebep olur?

Astım ataklarına “ tetikleyiciler “ adı verilen çeşitli faktörler neden olur. Yaygın tetikleyiciler arasında alerjenler ( toz akarları , küf ve polen gibi ) , hayvan kürkü, parfüm, tebeşir tozu, sigara dumanı, soğuk hava, hava kirliliği, enfeksiyon ve hatta egzersiz yapmakta yer alır.

||Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/kulak-enfeksiyonlari-nasil-tedavi-edilir/

Astımı olan insanlar en hassas oldukları tetikleyicileri öğrenmek için çok zaman harcarlar. Astımı neyin tetiklediğini öğrendikten sonra bunlardan nasıl kaçınacaklarını ve bu arada daha kolay nefes almayı planlayabilirler.

Astım tedavi edilir mi?

Astım tedavi edilir mi?

Ne yazık ki astım tedavi edilemez. Ancak birçok çocuk, astımının zamanla geçtiğini veya iyileştiğini fark eder. Bazı doktorlar bunun hava yollarının zamanla büyümesinin bir sonucu olduğuna inanıyor.

Astımla mücadeleye devam eden insanlar için bile, günümüz ilaçları ve tedavileri, hastalığı normal ve aktif bir yaşam sürmelerine izin verecek şekilde yönetmelerine olanak tanır. Bir doktor ve astım kontrol planı yardımıyla çoğu zaman rahat nefes almak mümkündür.

Dilimizi kazandıran: Kübra TETİK

Kaynak:

  • http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/asthma/
  • http://kidshealth.org/kid/asthma_basics/what/asthma.html
  • http://kidshealth.org/parent/medical/lungs/asthma_basics.html#

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir