Asansörler nasıl çalışır?

1
(1)

Hiç merak ettiniz mi?
– Asansörler nasıl çalışır?
– Asansörler modern bir icat mı?
– Güvenli asansörü kim icat etti?

https://vimeo.com/239990250

Tatildeyken hiç büyük bir otelde kaldınız mı? Girişinizi yaptırdıktan sonra, birinin 623, 954 veya 1475 numaralı odada olduğunuzu söylediğini duymuş olabilirsiniz. Oh, hayır! Tüm ağır çantalarınızı 6, 9 veya hatta 14 kat merdiven yukarı taşımak zorunda mısınız?

Endişelenmeyin… otel kesinlikle odanıza ulaşmanızı kolaylaştıran mekanik bir cihaza sahiptir. Ne hakkında konuşuyoruz? Elbette, bir asansör! Otel havuzunda oynamanın dışında, çoğu çocuğun otelde kalırken hatırladığı tek şey asansöre binmektir. Bazı otellerde, otelin odanıza kadar giderken görmenizi sağlayan cam duvarlı şık asansörleri vardır ve kim bu
düğmelere basıp ışıklarını izlemekten hoşlanmaz ki?

Hiç merak ettiniz mi?- Asansörler nasıl çalışır?- Asansörler modern bir icat mı?- Güvenli asansörü kim icat etti?

Asansörler modern bir icat mı?

Fakat bu asansörler tam olarak nasıl çalışır? Perdenin arkasında kabinlerin alçalıp yükselmesini sağlayan ipleri çeken bir takım güçlü maymunlar mı var? Pek değil. Buna rağmen yanlış da değil. Yalnızca maymunlar resmini güçlü bir motorla yer değiştirin.

Bugün bindiğimiz asansörler modern, teknolojik harikalardır. Asansörlerin arkasındaki kavram yaklaşık yüzlerce yıldır var. Binalar inşa eden eski insanlar, insanları ve nesneleri katlardan diğerine taşımanın bir yoluna ihtiyaç duyduğunu gördü. Örneğin, antik Romalı mimar Vitruvius, Arşiment’in M.Ö. 236 gibi erken bir tarihte asansör benzeri bir cihaz inşa ettiğini yazdı.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/eyfel-kulesi-ne-kadar-uzun/

Birkaç bin yıl boyunca kısmi durumlar için insanları ve nesneleri yükseltmek ve indirmek için her türlü cihaz yaratıldı. Bu ilk asansörlerin çoğu oldukça tehlikeliydi. Aslında asansör kazaları ölümcül olabilir.

Güvenli asansörü kim icat etti?

Elisha Graves Otis’in, çoğu tarafından bugün zevk aldığımız modern asansörlerin öncüsü olarak kabul edilen güvenli asansörü icat etmesi 1861 yılına kadar değildi. Otis’in asansörü, bir kablo koptuğunda bir asansör kabininin yere düşmesini önleyecek güvenlik sistemlerine sahipti.

Hiç merak ettiniz mi?- Asansörler nasıl çalışır?- Asansörler modern bir icat mı?- Güvenli asansörü kim icat etti?

Asansörler nasıl çalışır?

Her ne kadar karışık olsalar da günümüzün modern asansörleri tıpkı bir makara gibi çalışıyor bu da fen dersinde öğrenmiş olabileceğiniz altı basit makineden biri. Bindiğiniz asansör kabinin üstünde güçlü bir metal kablo vardır. Bu kablo asansör boşluğundan yukarı ve kabloyu güvenli bir şekilde tutan oluklu bir makara gibi bir makara üzerinden geçer.

Makaraya takılan güçlü bir motor, asansör kabinini yükseltmek indirmek için tekerleği her iki yönde döndürebilir. Asansör kabinini hareket ettirmek için gereken enerji miktarını azaltmak için, güçlü metal kablonun diğer ucu karşı ağırlık adı verilen bir metal parçasına bağlanır.

Karşı ağırlık, asansör kabinin kendisi artı taşıyabileceği toplam ağırlığın yaklaşık %40-50’si kadardır. Karşı ağırlık dengeyi sağlar ve motorun yolcularla dolu bir asansör kabinini yükselmesini kolaylaştırır. Ayrıca asansör kabini inerken gerekli frenleme miktarını da azaltabilir.

Bastığınız asansör düğmeleri, asansörün bilgisayar sistemine yolcuların nereye götürülmesi gerektiğini ve nereye gitmeleri gerektiğini söyler. Karışık bilgisayar algoritmaları asansör sisteminin verimli çalışmasını sağlamak için kullanılır. Asansör sistemleri, kullanım geçmişine bağlı olarak yoğun talep zamanlarında belirli seviyelerde daha fazla kabin sağlayacak
şekilde programlanabilir.

Dilimize Kazandıran : Arife Nur İMRAK

Kaynak:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Elevator
  • http://discoverykids.com/articles/how-do-elevators-work/
  • http://www.explainthatstuff.com/how-elevators-work.html
  • http://www.wisegeek.com/how-do-elevators-work.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir