Arılar Neden Vızıldar?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
Arılar Neden Vızıldar?
Bombus arılarının ses çıkarmasına ne sebep olur?
– Vızıltı pratik bir amaca hizmet ediyor mu?

https://www.youtube.com/watch?v=EgKp92cUDmY

Arılar Neden Vızıldar?

Arılar söz konusu olduğunda, tüm vızıltıların ne hakkında olduğunu merak edebilirsiniz. Arıların hızlı kanat atışları havada insan kulağının uğultu olarak algıladığı titreşimler yaratır.

Arı büyüdükçe, kanatlar daha yavaş çarpar. Kanatlar ne kadar yavaş olursa, uğultu perdesi o kadar düşük olacaktır.

Uğultu sadece gösteri için değil, aynı zamanda önemli bir amaca hizmet eder. Bombus arıları gibi belirli “vızıldayan” arı türleri bir çiçeğe gittiğinde, kanatlarının ve vücutlarının vızıltıları ve titreşimleri polenin çiçeğin sallanmasına neden olur.

Arılar Neden Vızıldar?

Polen daha sonra arının vücuduna yapışır ve arının ziyaret etmeyi bıraktığı bir sonraki çiçekte biriktirilir. Polenin çiçekten çiçeğe bu şekilde aktarılmasına “tozlaşma” denir.

Arılar, tozlaşmada o kadar önemli bir rol oynar ki, yaban mersini, yeşil biber ve domates gibi bazı bitkiler, süreci arıların arılanması için kolaylaştırmaya yardımcı olacak şekilde uyarlanmıştır. Bombus arıları bu mahsulleri bal arıları gibi “uğultulu olmayan” arılardan çok daha verimli bir şekilde tozlaştırır.

Arılar Neden Vızıldar?

Bu kullanımlardan en belirgini, kovanı soğutmak için yapılan “yelpazeleme”dir. Saniyede 250 vuruşla uzun ve durağandır, kovanın kendisi bu sesi daha da güçlendirir. Arılar ayrıca tehlikeyi haber vermek için daha yüksek sesle vızıldarlar (bir kovana yaklaşırsanız ses tonundaki değişimi fark edersiniz); “tehlike geçti” işaretini verip kovanı yatıştırana kadar saniyede 500 vuruşluk bir dizi gerçekleştirirler..

Bir daha ki sefere kendinizi bir avuç yaban mersini atıştırırken bulduğunuzda, bir yaban arısı sayesinde olduğunu bilin.

Dilimize kazandıran: Elif KIYMIK

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/why-do-bees-buzz


  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir